Brno, Zdíkov – Na sklonku minulého týdne se konalo v Brně na stadionu VUT republikové finále Sazka olympijského víceboje (SOV), kterého se zúčastnili nejlepší sportovci ze základních škol z celé republiky. V letošním roce se konal již 10. ročník.

Víceboj se skládá z deseti disciplín. Protože se jedná o náročné disciplíny, koná se soutěž ve dvou dnech. „První den se po slavnostním zahájení republikového finále soutěžilo ve skoku dalekém, sprintu na šedesát metrů, shybech na šikmé lavici, skákání přes švihadlo a v hodu medicinbalem přes hlavu. Druhý den se začínalo trojskokem, pak byly na pořadu kliky, leh-sedy, hod míčkem a končilo se volitelnou disciplínou, kterou je dribling, plavání nebo běh na kilometr. Výsledek z každé disciplíny se přepočítává dle tabulek na body,“ uvedl k disciplínám Jiří Vozandych ze Zdíkova, který se na republikové finále kvalifikoval již potřetí.

Jirka do Brna postoupil po vítězstvích na okresním i krajském kole a v republikové konkurenci se i přes jeho zranění také neztratil. ,,Letos jsem celý rok poctivě trénoval a snažil se dosáhnout těch nejlepších výsledků,“ říká Jirka a dodává: „Proto mě mrzí, že jsem si čtrnáct dní před závody zranil koleno a závodil s bolestí. Na většině výkonů to bylo znát. Kdybych byl zdravý, mohla z toho být medaile.“

I tak, ale mladý Zdíkovák obsadil celkové 12. místo a s některými výkony byl spokojený. „Povedly se mi leh-sedy, kliky a shyby,“ doplnil. Leh-sedů za 2 minuty bylo 114 a celkové 15. místo ze 616 závodníků. Ve čtyřech disciplínách byl ve své kategorii do 8. místa.

Celou akci lze hodnotit jako svátek sportu. Kromě samotného závodu byly připraveny i doprovodné akce – cvičení zumby, vesnička s trampolínou a dalšími atrakcemi. Kluci a holky se mohli vyfotit na památku, nechat si udělat provizorní tetování. „Také jsme mohli získat autogram od mnoha olympioniků, například veslařky Mirky Topinkové Knapkové, olympijského vítěze Davida Svobody nebo paralympionika Jiřího Ježka,“ doplnil reprezentant zdíkovské školy.

Při organizaci celé soutěže pomáhali vojáci AČR a policisté. Na závěr celé akce závodníkům předvedli i oni své umění – policejní zásah se psy a vojáci ukázku bojového umění musado. Celý víkend komentovali dění na stadionu Štěpán Škorpil a Jan Smetana.

Pro samotného závodníka to byl poslední start na této akci. „Jsem rád, že jsem zde mohl tolikrát startovat. Tato soutěž mě naučila, že se vždycky dá cokoliv zlepšit a díky ní jsem se ve sportu všestranně zlepšil a sport se pro mě stal něčím, bez čeho nemohu žít. Tuto soutěž mohu jen doporučit,“ říká Jirka a doplňuje: „Rád bych poděkoval za podporu celé mojí rodině a Základní škole."