V bohaté sportovní kariéře jste vyhrál Závod míru, startoval jste na OH v Barceloně. Byl pro vás start v závodě pod pěti olympijskými kruhy splněním sportovního snu?
Určitě. Speciálně v letech po revoluci 1989, kdy se teprve profesionální cyklistika dostávala pro československé cyklisty do povědomí. Tehdy byla olympiáda naprostým vrcholem.

Každý tenista asi potvrdí, že nejvíc je pro něj Wimbledon. Není to na kole podobné jako v tenisu? Je pro cyklistu víc Tour de France, nebo OH?
Dnes asi Tour. Ale vzhledem ke čtyřletým cyklům je olympiáda vzácnější a kvůli atmosféře jedinečná.

Vzpomenete si ještě na den, kdy se na OH v roce 1992 závodilo? Časovku družstev vyhráli Němci, Československo skončilo osmé…
Na detaily si nevzpomenu. Byl to standardní rytmus. Rutina, kterou jsme před disciplínou sto kilometrů družstev používali. Ta byla vždy stejná, ať to bylo mistrovství světa, olympiáda nebo mistrovství tehdejšího ČSSR.

Jaká tedy byla praxe? Co museli reprezentanti prožít před závodem?
Kvalitní snídaně a důkladné rozjetí až do nadzávodní rychlosti, to bylo okolo šedesáti kilometrů za hodinu. Hodně se mi vybavuje, že jsme byli špatní z toho, že je to poslední československá reprezentační akce. V lednu se pak dělila republika. To nás hodně mrzelo.

Byl jste se před čtyřiadvaceti roky s kolegy v Barceloně podívat také na jiné sporty?
Ani moc ne. Pro cyklistu není chození před závodem moc zdravé, takže v rámci přípravy a koncentrace jsme nikam nemohli a nešli.

Změnila se od roku 1992, tedy od vašeho olympijského startu v Barceloně, silniční cyklistika?
Ta současná se s tehdejší dobou nedá vůbec srovnat. Sice jsme v té době už měli karbonové disky a speciální kola, ale hlavně v oblasti sportovní vědy a v zajištění tréninkových procesů bylo všechno úplně jinak.

Hvězda československé cyklistiky. Vítěz Závodu míru 1993 a účastník olympijských her v Barceloně 1992 Jaroslav Bílek na archivním snímku přímo z Barcelony.

Co konkrétně? Byl to veliký rozdíl oproti dnešku?
Tenkrát měla reprezentace ještě zaběhlá předrevoluční schémata. Podzim a leden jsme prožili na běžkách a na túrách v Tatrách. Tak jsem si je oblíbil, že tam jezdíme každé druhé léto na dovolenou.

Takže žádné cesty za teplem?
Pak následoval trénink a první závody v tehdy typických destinacích. Jezdilo se na Kubu, do Maroka, do východní oblasti tehdejšího Sovětského svazu. Až později se začalo jezdit na Kanáry nebo na Mallorku.

Pohled do dnešní doby příliš optimismu do žil silničním cyklistům nevlévá. Počty mladých závodníků jsou mizivé. Přesto se na jihu prosazuje výrazný talent Petr Klabouch. Sledujete jeho výkony? Mohl by to třeba dotáhnout až na OH?
Určitě sleduju jeho výkony. A také zapálení jeho otce a trenéra Petra Cirkla. 
V tomto talentovaném cyklistovi vidím opravdu veliký potenciál, i proto mu společnost, ve které pracuju, sponzorsky trochu přispívá. Pokud vydrží v nastoupené cestě, určitě se startu na olympijských hrách, ale také na zmiňované Tour de France, ve své kariéře dočká.