Rok se sešel s rokem a etapový cyklistický závod Okolo jižních Čech je tu opět. Již počtvrté. Nejvýznamnější silniční závod na území jihočeského regionu začíná dnes v Nové Bystřici úvodním prologem.
Ten se jede na třicet okruhů a závodníci pro začátek najezdí dohromady 36 kilometrů. „Divákům se představí všech dvanáct zúčastněných týmů a rozdělí se dresy. Půjde pouze o pořadí, časy se do celkového hodnocení ještě počítat nebudou," připomíná hlavní organizátor závodu Jan Hájek z pořádajícího RBB Invest.
Nejrychlejší závodník z dnešního prologu se před zítřejší první etapou z Českých Budějovic do Tábora oblékne do žlutého dresu. Druhý v pořadí oblékne zelený dres, třetí puntíkatý a nejlepší jezdec v kategorii do 23 let bude mít na sobě bílé triko.
Dnešní prolog v Nové Bystřici startuje od 17 hodin, kulturní program pro diváky začíná v 15 hodin. Na náměstí vystoupí hudební skupina Karla Pixy, své umění ukáží břišní tanečnice a představí se i dětské soubory. „Na představování týmů a jednotlivých jezdců dojde těsně před samotným startem prologu," doplňuje Jan Hájek.
Fanoušci jihočeské cyklistiky budou zřejmě nejvíce sledovat tým Puskinak.cz doplněný o Ondřeje Bambulu a Jakuba Skálu z ČEZ CT Tábor. Lídrem stáje Puskinak je navíc českobudějovický Tomáš Medek. Jihočech je členem silničního reprezentačního týmu do 23 let a v této kategorii je i druhým nejlepším mužem Českého poháru. „Máme silný tým a věřím, že v závodě Okolo jižních Čech to můžeme dotáhnout daleko. Máme na to, zaútočit prakticky na všechny čtyři trikoty," říká Medek, který v letošní sezoně prokazuje na domácích kláních velmi dobrou formu.
Za lídra ho považuje i vedení týmu Puskinak. „Tomáš má ambice z našich cyklistů nejvyšší a určitě bude bojovat o přední příčky v celkovém pořadí. Ostatní závodníci by mu měli pomáhat. Pro Nipla, Bambulu či Skálu to bude skvělá příprava na cyklokrosařskou sezonu a jistě rádi přijmou nějaký ten týmový úkol," prozrazuje taktiku týmu jeho manažer Lukáš Horák.
Kromě jmenovaných Tomáše Medka, Vojtěcha Nipla, Ondřeje Bambuly a Jakuba Skály jsou dalšími členy družstva Tomáš Radolf, Michal Malík a syn slavného otce Jan Svorada. Sportovním manažerem je ostřílený harcovník na silnici Zdeněk Mlynář, který ještě v loňském roce úspěšně závodil.
V akci diváci uvidí i stáje z Německa, Itálie, Belgie, Slovinska a také Rakouska.
„Například belgický Lotto Soudal jel letos na slavné Tour de France. Našeho závodu se zúčastní jeho farma, i tam se ale najdou velice úspěšní cyklisté," nahlíží do seznamu přihlášených družstev Hájek.
Od dnešního dne až do neděle, kdy závod v Jindřichově Hradci vyvrcholí, najezdí cyklisté po jihočeských silnicích bezmála 668 kilometrů. Za královskou etapu je všeobecně považována ta třetí se startem v Třeboni a cílem v šumavském Churáňově.