Sbírku založilo v roce 1933 3. místo štafety mužů AC Stadion ČB na 4x100 m. Oficiální dokumenty atletického svazu nezaznamenávají výkon ani sestavu. Žádní „žabaři“ to ale nebyli, Karel Nedobitý ve svých statistikách zmiňuje ze začátku třicátých let například krajské rekordy na 100 a 200 m Bláhy z tohoto oddílu 10,9 a 22,8, a štafetě roku 1932 připisuje 45,4! Dobu do publikování této bilance pak zakončovalo stříbro Dany Wildové z VS Tábor na 400 m překážek v roce 1976 za 62,56. Nejsou v ní mistrovské závody konané v jiný termín, například víceboje, krosy a běhy na dlouhé tratě.

Šestkrát Komárková

Připomeňme si sled zápisů mezi tím:

1934 – 4x200 m 1. SK ČB (Pavlíčková, Mikešová, Kovářová, L. Hilbertová) 2:04,8 (opakovaný závod jediné štafety, den předtím byly Jihočešky druhé za 1:59,7 za Smíchovem 1:54,3).

1937 – 200 m 3. Miroslava Mikešová (SK ČB) 29,4, 80 přek. 1. Mikešová 14,3, výška 2. Zdeňka Mandíková 141.

1939 – 80 přek. 1. Věra Beranová (SK) 15,4, dálka 3. Beranová 460.

1940 – 80 přek. 2. Mikešová 14,5, výška 2. Mandíková 146, koule 1. Jana Augustýnová 10,27, 4x100 m 2. SK ČB (Pytlounová, Mikešová, Zieglerová, Mandíková) 57,1, 4x200 m 2. SK (na posledním úseku místo Mandíkové Kovářová) 2:02,8.

1945 – koule 1. Jaroslava Komárková (SK) 19,48.

1946 – 800 m 2. Marie Řehořová (SK) 2:34,1, 3. Věra Kolářová (Sparta ČB) 2:39,6, koule 1. Komárková 11,13.

1947 – 800 m 2. Řehořová (SK) 2:34,1, koule 1. Komárková 11,85.

1948 – koule 1. Komárková (Sokol ČB) 12,74.

1949 – 80 přek. 2. Jaroslava Hušová (Sokol) 14,4, koule 1. Komárková 12,59.

1950 – koule 1. Komárková 12,78.

1951 – koule 2. Komárková (SKP ČB) 13,45 (1. Jungrová, Sparta ČKD Sokolovo, 13,50).

1952 – koule 1. Komárková-Křítková 13,75, desetiboj Miroslav Vlček (J. Hradec) .

1955 - 400 m 2. Jaroslava Hondlíková (Slavoj) 62,6.

1962 – 400 m 2. Viliam Nedeljak (D. Tábor) 48,0, koule 2. Jaroslav Folkman (D. Táború 17,61 (34 cm za Skoblou), desetiboj 2. Josef Skořepa (D. Tábor) 5737.

1963 – koule 2. Folkman 16,80.

1964 – koule 2. Folkman 17,06, 3. Milada Fraňková (KIN) 13,78.

1964 – koule 3. Folkman 16,79, 2. Fraňková 13,98.

1966 – koule 3. Fraňková 14,20.

1976 – 400 přek. 2. Dana Wildová (VS Tábor) 62,56.

1977 – 100 přek. 3. Milena Tebichová (RH ČB) 14,31.

K tomu závodníci našeho kraje překonali 15 československých rekordů a nejlepších výkonů – od základních ve štafetě na 4x1 míli Unionu Písek ze 13. května 1934 (21:56,4) a žen SK ČB na 10x100 metrů ve stejný den mimo jiné přes deset zlepšení Jaroslavy Komárkové v kouli k času Míly Sládka, tehdy 36letého, na 100 kilometrů na dráze ve Vítkovicích roku 1976 (rovněž základní výkon, první pod osm hodin - 7:52:48)

Sedmkrát Jan Bláha

Při bilanci úspěchů v následující době nesmíme zapomenout kromě jiného na rozevírající se nůžky mezi podmínkami pro atletiku na jihočeském venkově a v centrech vrcholového sportu ve velkých městech. Pro statistické účely se musíme držet úspěchů dosažených v barvách klubů našeho kraje, ale připomeňme si několik příkladů. Tak Helena Dziurová-Fuchsová vybojovala pro VS Tábor jeden bronz, ale po odchodu do Prahy přidala dalších deset medailí, stříbro a čtyři bronzy na halových mistrovstvích světa a Evropy, stříbro z evropského šampionátu na otevřených hřištích a starty na dvou olympiádách, atd. Podobně Jan Bláha, který dál „úřadoval“ v Kroměříži a vedle medailí z dráhy sbíral i další z půlmaratonů a maratonů… Tyto výčty by už ale přesáhly aktuální potřebu na prahu letošního mistrovství ČSR v Kladně. Pro tuto chvíli můžeme jen poprosit atletické funkcionáře a další nadšence, aby doplňky a připomínky k tomuto našemu výčtu poslali na vladimir.majer@denik.cz.

Jak to tedy šlo nové generaci:

1983 – 100 přek. 3. Jana Petříková (Milevsko) 14,24.

1987 – 400 m 3. Helena Dziurová (VS) 55,03.

1991 – výška 3. (dělené místo) Jiří Viktorin (RH ČB) 210, dálka 2. Eva Jirmusová (VS) 588.

1992 (první samostatné ČR) – 200 m 2. Rostislav Pokorný (Sokol ČB) 21,22, 5000 m 3. Radomír Soukup (Sokol ČB) 14:48,10, 4x100 m 2. Sokol ČB 41,72 (Boháč, Látal, Couf, Pokorný).

1993 – 100 přek. 2. Nikola Špinová (Sokol ČB) 14,02.

1994 – 10 km 2. Jan Bláha (Sokol) 29:53,54, 100 přek. 2. Nikola Špinová 13,70.

1995 – 5000 m 2. Jan Bláha (Sokol) 14:25,08, 100 přek. 2. Nikola Špinová (Sokol) 13,78

1996 – 1500 m 1. Miloslav Suchý (Sokol) 3:50,00, 800 m 3. MIchaela Kutišová (SKP) 2:12,45, 4x400 m 3. Sokol ČB (Smržová, Špinová, Dubská, Vaňková) 3:51,67

1997 – 1500 m 1. Miloslav Suchý (Sokol) 3:54,48, 10 km 2. Jan Bláha (Sokol) 29:59,38, 3: JIří Hnilička (Sokol) 20:10,18, 4x400m 3. Sokol (Smržová, Vondrková, Dubská, Vaňková) 3:51,86

1998 – 1500 m 1. Ondřej Moravec (Pacov) 3:51,32.

1999 – 10 km 1. JIří Hnilička (Sokol) 20:18,25, 400 přek. 2. Alena Rucklová (Třeboň) 58,95.

2000 – 800 m 2. Michaela Kutišová (Sokol) 2:08,49.

2001 – 10 km 3. Jan Bláha (Sokol) 30:32,40, trojskok 2. Jiří Smetana (VS) 15,55, 3000 přek. 2. Lucie Špatenková (SKP) 11:10,10.

2002 – 10 km 3. Jan Bláha (Sokol) 30:47,97, 200 m 3. Kristina Bažatová (Sokol) 24,32.

2003 – 10 km 1. Jan Bláha (Sokol) 30:24,04.

2004 – 10 km 3. Jan Kreisinger (Čt. Dvory) 30:41,86, dálka 3. Tomáš Pour (Sokol) 758, 4x400 m 3. Sokol (Racková, Tomšíčková, Matoušková, Šatrová) 3:58,73.

2005 – 1500 m 2. Jan Tománek (N. Včelnice) 3:54,55, 5000 m 1. Jan Bláha (Sokol) 14:45,10, 10 km 2. Jan Bláha (Sokol) 29:59,76 (ten rok se stal mistrem i v půlmaratonu a v maratonu), trojskok 2. Gabriela Vaculová (Borovany) 13,17.

2006 – dálka 1. Tomáš Pour (Sokol ČB) 788, 400 přek. 3. Jana Melichová (Čéč) 60,45.

2008 – 5000 m 3. Lenka Všetečková (Sokol) 16:47,91, 400 přek. 2. Jana Melichová (Čéčova) 59,51, trojskok 2. Gabriela Vaculová (Borovany) 13,35.

2009 – 1500 m 3. Lenka Všetečková (Sokol) 4:20,41, 400 přek. 2. Jana Melichová (Čéčova) 59,88, 3000 m přek. 1. Lucie Sekanová (Sokol) 10:19,68, 4x400 m 3. VS Tábor (Brusová, Studenovská, Pražáková, Šetelíková) 4:02,46.

2010 – 3000 m přek. 1. Lucie Sekanová (Sokol ČB) 10:12.74. 4x400 m 3. VS Tábor (Zimmermannová, Studenovská, Šetellíková, Mikešová) 4:16,28.

2011 – 800 m 3. Jana Melichová (Čéčova) 2:11,26, 100 přek. 3. Kateřina Rajmová (VS) 13,67.

2012 – 1500 m 3. Lucie Špatenková (SKP) 4:38,53, tyč 2. Nikol Jiroutová (Sokol ČB) 365 (o jednu opravu), dálka 3. Anna Švecová (Sokol ČB) 607.

2013 – 3000 m přek. 2. Josef Havlíček (Sokol) 9:05,74, výška 2. Petr Pícha (Sokol) 212.

2014 – 400 m 2. Klára Lepešková (Sokol) 56,06, výška 2. Petr Pícha (Sokol) 216.

2015 – 400 m 3. Klára Lepešková 56,32, výška 2. Petr Pícha (Sokol) 211, trojskok 3. Zdeňka Pražáková (VS) 12,21.

2017 - výška 3. (dělené) Petr Pícha 211, dálka 2. Adéla Záhorová (Sokol ČB) 615.