Pochází z Estonska, ale procestoval svět. Nejprve jako sportovec, reprezentant své země. Bojoval s větrem, vodou a proti soupeřům. Věnoval se windsurfingu. K profesi fotografa ho zavála náhoda: zranění.

"Tehdy jsem si půjčil foťák od přátel, vymyslel jsem si, že jsem od novin a udělal pár snímků z lodě určené pro média," vypráví Ree. 

Při cestě domů si prohlížel snímky, ukázal je známým a slyšel samou chválu. Brzy mu došlo, že kariéra fotografa je to, co mu vyhovuje. 

Od té doby fotil nejrůznější akce a závody. Visel z útesu nad oceánem, plaval s kamerou v několikametrových vlnách. Nejčastěji se však pohybuje na dohled burácejících motorů při rallye. Je hlavním fotografem Red Bullu, promotéra šampionátu WRC.

Petra Řiháková, navigátorka rallye
Žena v autě? Skloubit práci, děti a rallye není jednoduché, vypráví Řiháková

"Myslím, že jsem absolvoval už asi 130 závodů v rámci mistrovství světa," líčí s tím, že nejvíce se mu líbilo v Argentině a Mexiku. "Krajina je tam úplně jiná než u nás doma. Některá místa mi připomněly scény z filmů s Indiana Jonesem," říká Ree.

Největší drama a strach zažil v Rusku. S autem uvízl v závěji. Kolem jen hluboký les, žádná světla, o signálu ani nemluvě. "Slyšel jsem vytí vlka. Ušel jsem dvacet kilometrů několika směry a nic. Naštěstí pak jela sněhová fréza. Prodali mi i naftu, vytáhli ji z nádrže," usmívá se.

Rád fotí divná místa

Během jednoho podniku, který obvykle trvá čtyři dny, nafotí zhruba tisícovku snímků. Z toho víc než polovinu hned smaže. 

Nemá pouze jeden foťák s objektivem, kdepak. Profesionalizace pokročila, tahá s sebou vybavení v hodnotě přesahující milion korun. Zatímco piloti si testují silnice, on prochází mapy a vybraná místa, aby věděl, co ho čeká a kde fotka získá speciální nádech.

"Řídím se tím, že chci lidem ukázat, co vidím během rallye. Proto často fotím divná místa jako staré autobusy, domy, stánky s tacos," vysvětluje estonský fotograf, jenž s fotografií z Mexika z roku 2017 vyhrál anketu o rallyeovou fotku desetiletí.

Na otázku, která ze současných hvězd rallye se nejraději fotí, má hned odpověď. "Dani Sordo a Sébastien Ogier. S nimi se pracuje snadno."

S krajanem Ottem Tänakem, někdejším mistrem světa, se zná z letišť a letadel. Často cestují stejnou linkou. V říjnu se neviděli: pilot Fordu, jenž po sezoně zamíří k týmu Hyundai, už se pilně soustředil na další start a projížděl si trasy rychlostních zkoušek.

Mistr světa Estonec Ott Tänak testoval před Středoevropskou rallye na jihu Čech
OBRAZEM: Mistr světa z roku 2019 Ott Tänak testoval auto na jihu Čech

"Těším se do Prahy, u Pražského hradu to bude mít kouzlo. Byl jsem tam zatím jen jako turista," dodává Ree.