Huš Muž se blíží. Do pátku je možné se přihlásit za zvýhodněné startovné, tak neváhejte a naplánujte si výlet na jih Čech!

Ve dny státních svátků 5. a 6. července ožije poklidné prostředí Křišťanovického rybníka sportovní vřavou! Parta pořadatelů okolo rodiny Pilouškových přichystala dvoudenní program zaměřený na širokou sportovní veřejnost. Už 5. července od 17 hodin se budou moci hlásit na místě zájemci o běžecký pětikilometrový kros. Ten poté odstartuje v 18 hodin a zavede závodníky i na nepoznaná místa podél řeky Blanice, která sami pořadatelé objevili teprve nedávno. Ač byl závod vymyšlen spíš pro sportovní začátečníky, na start se chystá například běžecká legenda Honza Bláha, který má poblíž chalupu a nenechá si Hus Muž běh ujít.

Červencové svátky vrátí na břeh Křišťanovického rybníka triatlonové závody.Zdroj: Deník / Vladimír KlímaDruhý den už bude připraven hlavní triatlonový program. Od brzkého rána ožije pláž u Boudy u Josefa rejem mladých i starších triatlonistů. Ač je možné přihlásit se už teď on.line na adrese www.stopnito.cz/detaily-zavodu/153, tak i na místě budou mít možnost opozdilci zajistit si startovní číslo na startu.

První si přijdou na své děti. Pro předškolní bude připraven běh na 300 metrů, starší už budou muset zvládnout dvojnásobnou porci. Osmiletí školáci a starší už se budou muset popasovat s celým triatlonem. „Chceme dát dětem závod na plnohodnotných tratích, ale myslíme i na bezpečnost. Na plavání budeme mít podél celé trasy bazénová lana, aby se mohly děti přidržet, a dohlížet na ně budou 4 plavidla včetně paddle boardů,“ říká Veronika Bubeníková, která má dětského Hus Muže na povel. Každý si z cíle odnese originální dřevěnou medaili, nejlepší také diplomy.


Přesně ve 13 hodin odstartuje hlavní závod pro dospělé. Ti si mohou vybrat ze dvou variant závodu pro jednotlivce. Delší se skládá z 1 km plavání, 30 km na horském kole a 8 km běhu, kratší varianta „Hobík“ se bude konat na přesně polovičních distancích. Ti co si nevěří na všechny disciplíny, mohou sestavit tříčlennou štafetu, která absolvuje delší tratě závodu jednotlivců. „Začínáme plaváním, které se bude odehrávat na 500 metrů velkém trojúhelníku okolo pontonu, který je umístěn uprostřed rybníka a je takovou tribunou pro diváky. Delší trasa plave okruh dvakrát, kratší jen jednou. Na kole jsme připravili 15 kilometrů dlouhou trasu, která vede hlavně po zpevněných dvojkolejných cestách, kdy mnohé z nich jsou dávno nevyužívané a zavedou borce do míst, kam horské kolo možná ještě nevjelo. Na trase jsou nádherné výhledy na šumavské kopce i údolí, ale také několik stoupání, kdy nejtěžší je výšlap ze Záblatí na Hlásnou Lhotu. Tam se nadělí i startovní pole nejlepších závodníků. Trať je celá posekaná a bezpečná, snažili jsme se, aby ji zvládnul i triatlonový začátečník. Kratší varianta závodu jede jedno kolo, delší dva, kdy v nájezdu do druhého kola ještě závodníci projedou speciální technickou sekci u kempu, tak aby se ukázali divákům. Běh potom zavede účastníky k řece Blanici a hradu Hus, je to na začátku trošku technické, ale další tři kilometry z celkem čtyřkilometrového okruhu jsou po krásných cestách, kde se krásně běží. Znovu kratší trasa běží jeden okruh, delší dva,“ popisuje trasu ředitel závodu Michal Piloušek.

Velkým rozdílem dle pořadatelů je především náročnost trasy, která je daleko nižší nežli v případě minulých závodů Xterra. Bezpečí na trase budou zajišťovat složky záchranného systému, dobrovolní hasiči, ale také pořadatelé. Ti budou na celkem pěti místech nabízet také občerstvení, iontový nápoj, vody, gely a další pomůcky k tomu, aby každý svůj triatlon zvládnul. Cíl bude umístěn přímo na pláži rybníka, kde se startovalo a po skončení závodů bude sloužit jako místo vyhlášení výsledků a následné afterparty s opékáním špekáčků a posezením u dobrého piva.


Kromě tradičních stánků zvou pořadatelé také na zajištěné převlékárny, úschovnu batohů, dětské atrakce jako je trampolína nebo ruské kuželky, půjčovnu paddle boardů, kvalitní občerstvení a pohodovou atmosféru poklidného šumavského jezera. Víc informací najdete na www.facebook.com/husmuztriathlon nebo se můžete přímo obrátit na pořadatele závodu na emailu pilda@email.cz.