Podle slov Davida Havlíka se celkově čtvrtý ročník Gasshuko 2009 povedl zrealizovat úspěšně, což dosvědčují ohlasy karatistů, kteří se této třídenní akce zúčastnili.

„Moc děkujeme za letošní Gasshuku, které se opravdu povedlo. Vedení pod mistry Sawady, Naky, Okumy a Akity bylo opravdovým zážitkem a doufáme, že budeme mít možnost se s nimi setkat v následujících letech znovu. Dík patří i všem karatistům, kteří do cvičení dali duši a dokázali tak vytvořit i nezapomenutelnou atmosféru. Přestože nás zde cvičilo téměř 250, z toho polovina zahraničních účastníků, dokázali jsme vytvořit partu, a to se na takto velkých seminářích nestává. Podle našeho názoru to bylo zatím nejúspěšnější Gasshuku v České republice,“ uvedla nadmíru spokojená Jana Konečná z Úval.

Akci zhodnotil také Děčínský klub. „Jak bývá v českém karate již tradicí, byl i letos uspořádán o červencových svátcích velký výukový seminář se zahraničními instruktory. Bývalo dlouholetým zvykem jezdit do Sokolova a mnoho z nás takříkajíc „obrečelo“ fakt, že se tento seminář už konat nebude. Pak ale přišli představitelé Českého svazu karate JKA s nápadem uskutečnit v tomto termínu seminář ještě většího formátu, netradiční, a sice obdobu německého Gasshuku (česky „setkání“). Pořádání takové akce se zhostil oddíl Karatedo klub Tsunami z města Prachatice (ve spolupráci s karlovarským oddílem), čímž nápad dostal konkrétní podobu a místo – téměř pohádkové prostředí malebného jihočeského městečka, program nabitý tréninky a bezpočet možností kulturního vyžití.

Z českého Gasshuku se tedy stala tradice nová a lze říci, že ze strany pořadatelů se jedná o akci velmi povedenou. Společně si zacvičit přijíždějí již třetím rokem lidé z celých Čech, Moravy i Slezska, ale také z Německa a jiných zemí, od malých dětí po ostřílené seniory, od začátečníků až po zkušené karateky (karateka – ten, kdo cvičí karate). Jak tomu u seminářů velkého rozsahu i významu bývá, nechyběli ani zástupci Karate klubu Děčín a přidružených oddílů. Celkem se semináře zúčastnilo na dvacet pět žáků Jana Steklého.

Na letošním setkání se ve vedení tréninků střídali celosvětově působící japonští instruktoři. Každý z nich svým originálním přístupem a profesionalitou vnášel do tréninků nadšení, zápal a poučení, ale také inspiraci pro cvičence. Třikrát denně se nám tak naskytl dostatek příležitostí k načerpání nových vědomostí, procvičení základních i pokročilých principů a k lepšímu osvojení si praktik známých i nových jak samostatně, tak se soupeřem. Seminář nebyl výhradně zaměřen na konkrétní cviky nebo sestavy, nelze ani říci, že se jednalo o tvrdé tréninkové soustředění. Šlo spíše o znovuosvětlení již známého v kihon (základní techniky), kata (sestavy) a kumite (boj se soupeřem), tak velmi záleželo na pozornosti a vnímavosti každého cvičence.

S takovými tréninky se nám od předních světových instruktorů dostalo mnoho vhodných podnětů, které můžeme procvičovat v průběhu celého roku. Důležité je totiž nejen se zúčastnit, ale zároveň si odvézt určitou dávku zkušeností a poučení, která bude zárukou pokroku. Lepší přístup ze strany instruktorů jsme si snad ani nemohli přát, a tak je na nás, cvičencích, abychom si obohacení udrželi a na dalším gasshuku byli schopni postoupit k dalším cenným lekcím.

Je dobře, že se i přes finanční krizi, úpadek popularity karate u nás a jiné negativní vlivy pořadatelům opět podařilo tuto akci dovést až do zdárného konce a účastníkům nejen se poučit, ale zároveň si odpočinout v krásném kraji. Kdo nebyl, chyboval, neboť dle našeho názoru je gasshuku nejlepší dostupný seminář v České republice, co se výuky týče, a pokud chceme, aby se opakoval, je třeba se ho především účastnit,“ zhodnotila pozitivně celou akci dvojice Jan Steklý a Kamil Ďurana z Karate klub Děčín.

Libor Staněk