S úsměvem na tváři se vrátila z Grand Prix of Liberation v Plzni českobudějovická sportovní střelkyně Nikola Foistová.

Jihočeška, která v současné době hájí barvy Rapidu Plzeň, obsadila na silně obsazených mezinárodních závodech 9. místo v malorážce standard (3 x 20 ran). Ve střelbě z malorážky vleže skončila pátá.

„Finále v malorážce standard jí uniklo o chlup, ale byla spokojená. Konkurence byla opravdu velká. Přijela kompletní špička z celé Evropy i další vynikající závodníci z jiných kontinentů," má radost z úspěchu Nikoly Foistové její maminka Eva Polášková.

Plzeňského závodu se zúčastnilo celkem 615 sportovních střelců z pětatřiceti zemí celého světa. Přijela například i chorvatská reprezentantka Snježana Pejčičová, která vystřílela světový rekord na nedávných závodech světového poháru v Rio de Janeiro.

Úspěch na Grand Prix of Liberation zajistil Nikole Foistové účast na závodu světového poháru v Mnichově. Juniorky zde ovšem startovaly mimo závod. Se svým výkonem byla Foistová nicméně spokojená.

Českobudějovické střelkyni vyšly v dubnu také velké mezinárodní závody v Berlíně. Nikola Foistová byla první v malorážce standard a vyhrála i ve vzduchovce. Foistová se letos zúčastnila rovněž mistrovství Evropy v Györu, v Maďarsku se jí však příliš nedařilo. Ve střelbě ze vzduchové pušky se umístila na 25. místě. „Byla trochu zklamaná, myslela si, že dopadne lépe. Ale za úspěch se dá považovat už to, že se tam vůbec dostala, protože v nabité domácí konkurenci to není vůbec jednoduché," říká maminka Nikoly Foistové.

Vzduchová puška tento rok není silnou disciplínou Foistové. Mnohem lépe jí to střílí z malorážky, které se věnovala i na reprezentačním soustředění v Izraeli.

Kvůli přípravě v zahraničí však Foistová nestihla domácí mistrovství republiky, které se konalo ve stejném termínu jako soustředění v Izraeli.

Nikola Foistová vystřílela nejcennější kov na předchozích třech domácích šampionátech a také letos by jistě patřila v juniorské kategorii k nejžhavějším kandidátům na zisk zlaté medaile. Přednost však dostala příprava, protože to nejdůležitější má Nikola Foistová teprve před sebou.

Příští měsíc by ráda jela na mistrovství Evropy ve střelbě z malorážky do estonského Tallinu. Aby se Jihočeška nominovala, potřebuje uspět na důležitých závodech, které ji v nejbližší době čekají.

Právě v těchto dnech střílí Foistová na významných mezinárodních závodech HOPES v Plzni. „Před chvilkou jsem s dcerou mluvila po telefonu a byla spokojená, protože ve vzduchovce dobře zastřílela v první směně a probojovala se až do finále. Tak jsem zvědavá, jak to dopadne," hlásila včera horkou novinku z Plzně Eva Polášková.

V pondělístřílí Nikola Foistová z malorážky vleže a v úterý má na programu střelbu z malorážky standard. Foistová má tedy před sebou nabitý víkend. „Po závodech reprezentační trenéři oznámí nominaci na mistrovství Evropy. V Plzni jsou opravdu kvalitní závodníci, ale věřím, že to Nikola zvládne a svou nominaci potvrdí. Šance má velké," drží dceři palce Eva Polášková.

Nikola Foistová si pochvaluje spolupráci se svými trenéry.

Váží si státního trenéra juniorů Jana Videckého, který jí pomohl hlavně v jejích začátcích, a i dnes k němu chodí pro radu.

Za současné úspěchy vděčí Nikola Foistová rovněž bývalému českému reprezentantovi Milanu Bakešovi, který je nyní jejím osobním trenérem.