Účastnice ženského finále Chodov a Ostrava se spolu v posledních letech střetly hned dvakrát v rozhodujících bitvách. Před pěti lety v rámci finále poháru slavila Ostrava triumf po naprosto epické bitvě, v níž se skóre přelévalo z jednoho konce na druhý a jíž nakonec ovládly florbalistky ze slezské části třetího největšího města v Česku. Hattrickem se blýskla Denisa Kotzurová, jejíž třetí gól byl nakonec i vítězný.

V předminulé sezoně si to oba celky rozdaly v bitvě o titul v extralize žen. Superfinále se po nervy drásajícím průběhu stalo kořistí FBC, který v minulém ročníku vyzrál na chodovskou sestavu i v semifinále play off. Na Jižním Městě tak mají jasný cíl: přebít žluto-modrou nadvládu.

Boj o trofej mezi muži nabídne pražské derby. A ne ledajaké. Fanoušci se mohou těšit na nejstarší florbalové derby historie. Vůbec první oficiální duel v Česku totiž obstaraly před třiceti lety celky Tatranu Střešovice a tehdejšího Mentosu (dnes Chodov). Tatran bude čekat již devátá účast ve finále a boj o sedmý triumf. Od toho posledního už ale uteklo hodně času. Naposledy hrály Střešovice o pohár (a úspěšně) v ročníku 2010/11. Chodov byl ve finále dvakrát a jednou dokázal uspět. Stalo se tak před jedenácti lety a právě v Českých Budějovicích. Stane se jihočeská metropole znovu městem pro Chodov zaslíbeným?

Nejlepší Jihočech na mistrovství republiky Jan Janoštík.
České Budějovice hostily po všech stránkách vydařený šampionát badmintonistů

Finále poháru ozdobí celá řada zajímavostí. Tak třeba přinese návrat hned tří jmen do jejich bývalého působiště. V kádru FBC Ostrava působí Veronika Rybičková. Zkušená florbalistka pochází z jihu Čech a působila v tamním celku FBC United. Proti ní bude stát současná juniorská reprezentantka Nikola Skoková, která vystřelila Chodovu finále dvěma góly, začínala také v United a po jeho rozpadu se stala součástí Meťáku, z nějž se katapultovala na Jižní Město.

V sestavě střešovického Tatranu najdeme poté Tomáše Hanáka, který se stal jednou z ikon spolupořádajícího oddílu FBC Štíři České Budějovice a jenž i přes velké vytížení v sestavě úřadujícího českého mistra stále jezdí do své domoviny na jihu Čech vypomáhat v rámci střídavých startů.

Pohárové finále získalo už v uplynulé sezoně na vyšší prestiži. Díky novému formátu Poháru mistrů má nově start v nejprestižnější klubové soutěži světa právo účasti kromě šampiona také vítěz poháru.