V pátek je na programu dětský duatlon přímo v Prachaticích. Ten startuje v 16.30 hodin. Od 18 hodin je na programu Herbis Trial Run na pět kilometrů. „Jedná se o vzpomínkový běh na Herbiho, Tomáše Procházku, kamaráda, který zemřel v Afghánistánu při plnění služebních povinností. Vždy nám pomáhal při Xteřře a byl na běhu při občerstvovačce. Jedná se o běh s dobrovolným startovným a výtěžek půjde na Fond solidarity Armády České republiky. Běží se jen pět kilometrů, to by měl dát každý a doufáme, že si to Prachatičtí vezmou za své a půjdou si to zaběhnout jako vzpomínkovou akci. Navíc to bude večer, kdy by již nemělo být takové vedro,“ uvedl k pátečnímu programu Michal Piloušek.

V sobotu 3. srpna je na programu hlavní závod evropského šampionátu. Na programu je i sprint (10.00) na kratších tratích a štafetový závod (12.30). „Sprint je určen začátečníkům a skládá se z distancí tři sta metrů běh, dvanáct kilometrů na kole a pět běhu. Navíc jsme vyjmuli všechny nebezpečné sjezdy. Oproti loňsku jsme i výrazně snížili startovné na dvacet euro,“ láká na sprintový závod širokou veřejnost M. Piloušek.

Štafety jsou posunuty o půl hodiny za start hlavního závodu. „Již takto bude na startu hlavního závodu hodně lidí a neradi bychom, aby štafety ovlivnily hlavní elitní závod. Stalo se nám i to, že byl ve štafetě kvalitní plavec, po něm nastoupil výborný biker a štafeta nám jezdila před elitou. Ještě větší zlo však je, když je ve štafetě výborný plavec a špatný biker, který se propadá startovním polem a zdržuje závodníky za sebou,“ uvedl k posunu štafet Michal Piloušek.

Hlavní závod startuje v sobotu v pravé poledne a jede se na klasických xterráckých tratích (1,5 – 35 – 10,5 km). „Jen jsme trochu protáhli kolo, přibližně o tři kilometry, pojede se jich pětatřicet,“ uvedl k trati Michal Piloušek a pokračoval: „Limit je pět set závodníků, z toho sto profesionálů. Startuje se klasicky na Křišťanovickém rybníce, na kole je asi patnáct procent nových úseků. Každý rok to trochu měníme. U běhu je novinka, kdy budeme těsně před cílem přebíhat hradby města u Parkánu a na náměstí se bude dobíhat Dolní branou. Změnami dep se více uvolní Velkému náměstí a bude tam více místa pro pohyb fanoušků a pozávodní servis.. Velkou novinkou je to, že bude Česká televize závod přenášet živě. Živě pojedou i přenosy na internetu, abychom dostali závod i mimo naše hranice. Při obsazenosti závodu ze šedesáti procent cizinci je to nezbytně nutné.“

Co se týče konkurence závodníků, podobná se u nás dlouho neuvidí. „Je jasné, že minimálně dalších patnáct let Evropu nedostaneme. Evropa táhne slavná jména i z dlouhého triatlonu. Budou zde nejlepší tři z letošního Mistrovství světa, všichni, kteří jsou v Evropském poháru v top desítce, navíc je doplní i lidé mimo Evropu, jako mistr světa Bradley Weiss z Jihoafrické republiky či v Prachaticích známý Australan Ben Allen, ale i mladí závodníci. Velmi kvalitní obsazení bude mít i Česká republika a pro některé závodníky to bude vrchol kariéry,“ doplnil M. Piloušek.

Úplnou novinku si pořadatelé připravili na neděli 4. srpna. Jedná se o Xterra Short track. „Považuji to za své dítě. Je to krátký okruhový závod podobný cross country horských kol. Vše bude v okolí Křišťanovického rybníka, okruh má kolem dva a půl kilometru. Technická sekce je vidět z jednoho bodu. Uplatníme pravidlo dojetí o jeden okruh, takže se budou závodníci eliminovat. Kvalifikuje se top dvacet závodníků z mužského a ženského závodu profíků ze soboty. Prize money budou nastaveny jen pro první tři, aby zde byla motivace jít o stupně vítězů. Máme příslib pořádání Mistrovství světa v Short tracku na roky 2021 či 2022. Takže letošní ročník bude nultý, příští rok to máme možnost ještě dotáhnout k lepšímu a pak již bude světový šampionát,“ hovořil o Short tracku Michal Piloušek.

Součástí závodů bude i zajímavý program pro návštěvníky. „Ve spolupráci s Armádou České republiky bude na náměstí v Prachaticích velká biatlonová střelnice. Na Křišťanováku to bude hodně o pohybu, takže různé zajímavé hry. Připraven bude i hodně zajímavý Rouvy race. Rozšíří se i nabídka občerstvení,“ vypočítával Michal Piloušek.

Speciálně pro srpnový šampionát je připravena nová edice triatlonových kombinéz s motivem Prachatic. „Myslím, že to vyšlo výborně, kombinézy se mi moc líbí. Jsou dvě verze, bezrukávová a s dlouhým rukávem. Připraveny budou i dresy pro Mistry Evropy pro všechny kategorie, se kterými budou moci závodníci nastupovat po celou další sezonu. Připravujeme pro závodníky i netradiční ceny a upomínkové předměty,“ doplnil Michal Piloušek.