Čtvrtý díl kontinentálního poháru v běhu na lyžích – OPA cup – zavítal na „téměř “ domácí tratě Arbersee na úpatí Velkého Javoru.

Náročný třídenní program začal klasickým sprintem, což je parádní disciplína Jirky Mánka. Ten po poněkud těsném postupu z kvalifikace (27. místo ze 30 postupujících) postupně procházel přes čtvrtfinále i semifinále až do šestičlenného finále na 1,8 km. Zde však již na své soupeře nestačil a dojel šestý, i tak je to skvělý úspěch. Pátečních sprintů se z vimperského klubu zúčastnili ještě Tomáš Kalivoda (37.) a Josef Tischler (51.), v kategorii juniorek pak Adéla Nováková, která také dokázala postoupit z kvalifikace a obsadila celkové 23. místo.

Druhý den byly pro závodníky připraveny intervalové starty klasickou technikou, junioři jeli 10 km, juniorky 5 km. Tým z Vimperka se rozrostl o mladší dorostence Jana Sásku a Šimona Pavláska, kteří vyrazili na zkušenou ke svým prvním mezinárodním závodům a to hned do kategorie juniorů. V klasice jsme se však do první dvacítky neprobojovali, nicméně vynikající závody na úrovni svých limitů zajeli zejména Josef Tischler (46.) a Adéla Nováková (25.), Tomáš Kalivoda skončil trochu zklamán na 29. místě, Jirka Mánek 39., Šimon Pavlásek 57. a Jan Sáska 62.

Tomášův závod však přišel v neděli, kdy byla na programu patnáctikilometrová trať volně s hromadným startem. Od začátku se držel ve zhruba 25 členné první skupině společně s reprezentačním kolegou Láďou Kozlovským z Jeseníku. V závěru závodu se výborně propracoval až ke konečnému šestému místu jen 8 vteřin za vítězným Mancinim z Francie a pouhé čtyři vteřinky od medailových pozic. Láďa v závěru trochu ztratil, přesto dojel na výborném 13. místě. Tomáš tak předvedl jeden ze svých nejlepších závodů v kariéře a po loňském sedmém místu ve finále OPA cupu v Seefeldu je toto jeho nejlepší umístění v tomto seriálu.

Závodní sezona pokračuje závody ČP v Jablonci nad Nisou, poté nás první březnový víkend čekají další závody OPA cupu v italském Cogna – tam vyrazí kromě Jirky a Tomáše (juniorská reprezentace) také Adéla Nováková a Ondra Mánek v rámci výběru ČR v kategorii dorostu.

Zbyněk Pavlásek a Jakub Mondl