Do evropského výběru se probojoval přes českou část juniorské NBA a Europe Camp ve Slovinsku. „Před rokem vyhrála juniorskou NBA u nás Základní škola Josefa Kajetána Tyla v Písku a právě Pepa Svoboda byl vyhlášen nejlepším a nejužitečnějším hráčem celé soutěže,“ připomíná sportovní ředitel píseckého basketbalového klubu Miroslav Janovský. „Díky tomuto ocenění dostal od naší basketbalové federace nominaci na evropský kemp do Slovinska. Nominován tam od nás byl pouze jeden kluk a jedna dívka,“ upřesňuje.

Na kempu ve Slovinsku se vybíral tým, který bude reprezentovat Evropu od 7. do 12. srpna na světovém šampionátu v Orlandu. „Je to obrovský úspěch, že budeme mít na takové velké akci svého zástupce. Pepa tam bude jediný. Dívka z České republiky se do evropského týmu nedostala,“ dodává Janovský.

Josef Svoboda je mimořádným zjevem na naší basketbalové scéně. „Je mu teprve dvanáct let, ale na svůj věk je poměrně vyspělý. Už teď je jasné, že bude hodně vysoký hráč, což je pro basketbal samozřejmě důležité,“ je si Janovský vědom. „Jeho účast na mistrovství světa v Orlandu je obrovský úspěch. Je to akce mimořádného významu. Mnohem většího, než jsem sám předpokládal. Šestnáct zápasů bude přenášet celoamerická televize,“ dodává.

Píseckým Sršňům se práce s mládeží celkově daří. Není to jen Josef Svoboda. Nejlépe to dokumentuje letošní mistrovský extraligový titul kadetů kategorie U17. „Pro písecký basket je to největší úspěch v historii. Zatím jsme měli jenom dvě stříbrné medaile,“ vypočítává Janovský. „Kadetský titul je mimořádný úspěch.“

V Písku se sešel velmi silný ročník. „Také nám pomohlo, že velmi dobře spolupracujeme s ostatními jihočeskými kluby i západočeskými Klatovy. A hlavně že kluci byli ochotni velice tvrdě trénovat. Na naše poměry až nebývale,“ oceňuje písecký funkcionář.

V průběhu sezony prohráli písečtí mladíci jediný zápas. „Kluci vyhráli titul zcela zaslouženě. Finále byl sice boj, USK Praha porazili o tři body, ale první místo jim patří zcela právem,“ zdůrazní.

Janovský se nebojí, že by hráče úspěšného týmu rozebraly silné kluby mužské extraligy. „Klukům je přece jen sedmnáct let a mužská extraliga by pro ně byla asi ještě příliš velkým soustem. Nějaké nabídky přišly, což je pro nás čest. Ale v mládežnických kategoriích jsme schopni vytvořit našim hráčům velmi dobré podmínky, čehož jsou si vědomi. A první liga, kterou hrajeme, je pro ně ideální pro přechod do mužské kategorie,“ je přesvědčen.

O extralize mužů v Písku zatím nepřemýšlejí. „Je fakt, že jsme byli v semifinále play off první ligy a otázky na extraligu padají. Ale je to otázka peněz. A na rovinu musím přiznat, že nejsme schopni sehnat takový objem, abychom byli schopni hráče platit. První ligu hrajeme jako amatérský tým. Některé celky v naší soutěži fungují na poloprofesionální bázi, postupující Hradec Králové byl dokonce plně profesionální. Ale to není cesta, kterou chceme jít. Naší prioritou je mládež,“ zdůrazní Miroslav Janovský.