Letos se bude konat druhý ročník, ten první byl před čtyřmi lety v roce 2012 v Innsbrucku. Postup vimperské závodnice je velký úspěch, postupová kritéria jsou velice přísná, postupoval pouze jeden dorostenec a jedna dorostenka z celé České republiky.

Považuješ postup na olympiádu v norském Lillehammeru za životní úspěch?
Rozhodně ano! Bude to největší sportovní akce, které jsem se doposud zúčastnila.

S jakým cílem tam odjedeš?
Konkurence bude opravdu veliká. A byla bych spokojená, kdyby se mi povedlo se ve volné pětce dostat do první patnáctky.

Kdy přišla jistota nominace na tuto akci?
Věděla jsem to okamžitě po nominačních závodech, které se skládaly z klasického sprintu a volné pětky.

Jaké závody v Lillehameru pojedeš?
Pojedu tam volnou pětku, klasický sprint, skicross a takovou zvláštní štafetu.

Kde jsi se připravovala na sezonu, když na Šumavě nebyl sníh?
V současnosti už trénujeme na Šumavě, nejvíc na Vodníku a pak taky v okolí Zadova. Velká část přípravy proběhla v zahraničí, ale ani tam to vždycky nebylo ideální. Stejně většinou na umělém sněhu.

Jaká bude příprava na olympiádu? Bude jiná než na normální závod?
Myslím, že příprava nebude až tak moc odlišná, ale asi k nějakým drobným úpravám dojde. A celý trénink bude směřovat právě k YOGu.

Kdo všechno s Tebou pojede na olympiádu?
Pojede se mnou trenér Zbyněk Pavlásek, pak ještě pan Baranyk a Adam Matouš z Jilemnice.

Co tě ještě čeká v této sezoně?
Jsou to závody Českého poháru, mistrovství republiky a nějaké mezinárodní závody.

Trenérem Barbory Havlíčkové ve Fischer Ski klubu Šumava Vimperk je Zbyněk Pavlásek. Nominace Báry na olympiádu je vyznamenání i pro něho a celý oddíl.

Co říká trenér na nominaci Báry na YOG 2016 v norském Lillehammeru?

Z nominace Báry na YOG mám velikou radost. Bára je velice pracovitá a talentovaná svěřenkyně a tohle je pro ní parádní odměna a motivace do dalšího tréninku. Před čtyřmi lety byl na YOGu v Innsbrucku jako trenér kolega Petr Steinbach a závodníci Petr Knop z Jablonce a Petra Hynčicová z Liberce, oba jsou nyní v seniorských reprezentacích. To samo hovoří o kvalitách nominovaných závodníků. Naše závodnice Katka Mondlová byla tenkrát první náhradnicí. Takže účast Báry je, co se týče našeho vimperského klubu, jedinečná a všichni jí budeme držet palce, ať se jí daří dál. A to nejen v samotných závodech v Lillehammeru, ale i v další sportovní kariéře. Trochu škoda je, že na tuto akci postupuje pouze jeden chlapec a jedna dívka z republiky a bude trochu omezen týmový duch. Na druhou stranu se zde sejdou sportovci ze všech zimních sportů a týmovou atmosféru si snad vynahradí kamarádi z různých disciplín. Každopádně velký úspěch a pevně věřím, že je to výrazný krok v její další kariéře.

Zdeněk Formánek