„Kdyby to ve čtvrtfinále nevyšlo, zklamání by bylo obrovské," říká blokař volejbalistů Jihostroje Č. Budějovice Radek Mach.
Z jeho slov je jasně cítit, že Jihočeši přistoupí hned k první vyřazovací sérií s největší mírou odpovědnosti, kterou jsou schopni naplnit.
„Nečeká nás ale vůbec jednoduchý soupeř," uvědomuje si trenér Jan Svoboda.
Na benátecké lavičce vstoupil do sezony jako hlavní trenér Jindřich Licek. Už měsíc se ale na tomto místě pohybuje Miroslav Malán.
„Po Malánově příchodu se stabilizovala sestava Benátek," říká o čtvrtfinálovém soupeři kormidelník Č. Budějovic Jan Svoboda.
Na konkrétní složení benáteckého týmu se dá pohlížet severočeskýma očima. „Je to prakticky kus sestavy Liberce," přikyvuje Svoboda a hned přidává řadu známých jmen: „Jsou tam dva Nesvačilové,  Ticháček, Dittrich, Steffan."
Vlastně i kouč Malán svými kořeny patří pod Ještěd.
„Bez jakékoli diskuze je ale pro hru soupeře zásadní nahrávač. Tím je Jarda Škach," jmenuje Jan Svoboda režiséra, který už své umění a kvality nepotřebuje nikomu dokazovat. „Je to jeden z nejkvalitnějších českých  nahrávačů  s reprezentačními zkušenostmi, v německé bundeslize prožil snad dvanáct let."
Dvoumetrový blokař Jihostroje Radek Mach přidává i další  postřeh. „Jardův dres visí v Berlíně u stropu."
Důležité bude, jakou formu si do play off přenesli volejbalisté Jihostroje ze základní  části. „Restartovali jsme naše fyzické síly," pojmenoval Mach náročný tréninkový  plán uplynulého období.
Trenér svěřil Deníku další důležitou zprávu: „Jsme kompletní. V Havířově nebyl jen Pleva, kterého jsme poslali s juniorským týmem, jinak jsou všichni hráči zdraví."
Jaké je před první rozehranou výměnou procentuální vyjádření šancí obou týmů?
80% – 20% .
„Roli favorita přijímáme," říká bez zaváhání Radek Mach. „Je důležité se s touto rolí vyrovnat," přikyvuje také trenér Svoboda. Faktem je, že letos Jihočeši sehráli právě s Benátkami nad Jizerou dva hodně vyrovnané duely.
Jako evergreen už bere souboj s Jihostrojem trenér Benátek Miroslav Malán.
„Narazím na Jihostroj v play off jako trenér už počtvrté za sebou," usmívá se muž, který stál proti Jihočechům na lavičce Ústí, Brna (2x) a teď tedy připravuje strategii pro benátecké hráče.
„Hrát se dá s každým," odmítá předem poraženeckou náladu. „My se budeme hodně snažit, půjdeme si zahrát kvalitní zápas, i když víme, že v sérii na čtyři vítězné zápasy to pro nás bude proti Jihostroji opravdu hodně složité."
Stejně jako Jihostroj i Benátky hlásí kompletní složení. To je pro diváky jenom dobře. „Nějaké bolístky sice máme, ale v podstatě jsme v pořádku," přikyvuje Malán před cestou na jih.
Volejbaloví fajnšmekři se mohou těšit na  precizní výkon hostujícího nahrávače Škacha, jihočeští patrioti by ale možná rádi viděli ve hře benáteckou nahrávačskou dvojku.  Tuto roli totiž plní odchovanec Č. Budějovic Ondřej Fučík. „Je pravda, že Ondra je u nás druhým nahrávačem, za měsíc, co jsem v Benátkách, je jedničkou Škach, Ondra se objeví na hřišti jen někdy," vysvětluje trenér Miroslav Malán.