Je sobota krátce po 14 hodině odpolední a mistrovství světa v cyklokrosu má za sebou druhý závod. Před chvílí přijely do cíle mladé ženy kategorie U23 a ve stanu české cyklokrosové reprezentace je veselo. Jakpak by ne. Nikola Nosková před okamžikem vybojovala pro českou výpravu první medaili.
Zatímco se Nosková zpovídá v tiskovém středisku novinářům, k promáčenému stanu přijíždějí další české reprezentantky. Nejprve Denisa Lukešová, krátce po ní také druhá Denisa, Mináriková – Švecová. „Obě Denisy jsou tady," konstatuje jeden ze servismanů českého týmu. Jinak nikdo z realizačního týmu nerozlučné dvojce neřekne.
Obě dívky drkotají zuby. Obsluha českého depa je sehraná, jeden z pracovníků odebírá děvčatům kolo na očištění od bahna, druhý je balí do deky a podává teplý čaj. „Jestli s nimi chcete mluvit, musíte tak půl hodiny počkat. Teď se musí zahřát, pak se půjdou osprchovat a převléct do suchého. A to bude chvilku trvat," radí mi jeden z nich.
Mezitím o svých dojmech hovoří šťastná Nikola Nosková. Od startu se držela na čele závodu a nakonec si přijela pro stříbrnou medaili. Nestačila jen na suverénní Britku Evie Richardsovou, za níž zaostala o pětatřicet sekund. „Jsem moc spokojená, vůbec jsem to nečekala. Před závodem jsem si říkala, že nás pojede tak šest až sedm holek pohromadě. Doufala jsem, že bych se mohla umístit do první pětky, na bednu jsem si ale až tolik nevěřila," říkala po závodě Nosková, které to jde výborně i na silnici.
Diskvalifikována byla domácí Driesscheová, které objevili v kole motorek.
Já stále čekám na „Denisy" a do stanu se přichází na trenažér rozcvičovat Pavla Havlíková a Martina Mikulášková. Za tři čtvrtě hodiny začíná závod žen.
Martina šlape na kole a v jejím výraze je vidět jisté napětí. Na uši si nasazuje sluchátka a ničím se nenechá rušit. Chci si pořídit její snímek, od tohoto úmyslu mě však zrazuje jeden z členů servisního týmu. „Raději jí nerušte, ať se může soustředit. Jako by tu nebyla," povídá.
Do startu ženského závodu zbývá asi půlhodinka a do českého stanu se vrací převlečené Denisy Lukešová a Mináriková – Švecová.
Už se těší, jak budou přímo u tratě povzbuzovat své zkušenější kolegyně.
Je však ještě čas, tak usedají do auta, aby jim nebyla zima. „Hlavně jsem ráda, že jsem závod vůbec dojela. Hrozně mě však bolely nohy a byla mi zima. Teď už je to lepší," svěřila se Mináriková – Švecová, která na mistrovství světa debutovala. Poprvé jela také Denisa Lukešová. „Bylo to hodně těžké, protože začalo pršet až v pátek večer a předtím jsme tady trénovaly na suchu. Ještěže jsme měly možnost projet se na mokré trati druhý den ráno. Pak se to přece jenom trochu rozjezdilo, bylo to však úplně něco jiného než při tréninku," popisuje svoji premiéru Lukešová.
Trému mladé cyklokrosařky neměly. Na tom se obě dámy shodly. „Byla jsem docela klidná. Přiznám se, že větší nervozitu jsem pociťovala při Českém poháru," přitakává Denisa Mináriková –Švecová.
Od závodů světového poháru se mistrovství světa podle nich příliš neliší. „Světový šampionát je potřeba zvládnout spíš psychicky," myslí si Lukešová. „Mistrovství světa má lepší atmosféru. Přijde se podívat víc lidí," vnímá další rozdíl Mináriková – Švecová.
Závod si jezdkyně Cyklo teamu Želeč užila a teď bude odpočívat. „Pak zase začnu trénovat na silnici," usmívá se Jihočeška Denisa Mináriková – Švecová.
Za krajanku už lze považovat i její kamarádku z reprezentace, která přestoupila do ČEZ CT Tábor teprve v listopadu. Předtím Lukešová jezdila za Author Team Stupno. „Doufám, že přechod do Tábora mi prospěje. Zatím se mi tam líbí a snad to tak zůstane," přeje si Denisa Lukešová.
Patnáctá hodina odbila a obě děvčata pospíchají k trati držet palce Pavle Havlíkové a Martině Mikuláškové.
V ženském závodě elite skončila nakonec Havlíková dvanáctá, Mikulášková až šestadvacátá. Po pátečním oficiálním tréninku měla závodnice ČEZ Tábor jiné představy. Je fakt, že celodenní liják změnil trať k nepoznání.
Jenom slova chvály měl pro závodnice kategorie U23 reprezentační trenér Petr Dlask. „Nikola ukázala, co v ní je. Po celý závod se nedopustila jediné chyby, je to závodnice velkého kalibru," říká novopečený kouč reprezentace. Vyzdvihl také Lukešovou a Minárikovou – Švecovou. „Umístily se krásně. Jsou to ještě juniorky a je třeba, aby se účastnily velkých závodů. Potřebují sbírat zkušenosti," hodnotí výkony závodnic z jihu Čech Petr Dlask.