V termínu od 19. do 26.října se sedm závodníků Ski klubu Šumava tréninkové skupiny juniorů Sportovního gymnázia Vimperk pod vedením trenéra Petra Steinbacha vydalo najíždět první kilometry na lyžích. Tentokrát na rakouský ledovec Dachstein, kde je čekaly výborné sněhové podmínky a slunné počasí.

K dispozici měli dva okruhy, na kterých za týden najeli přibližně 250 kilometrů. Většina tréninků probíhala na sněhu se zaměřením na objemovou vytrvalostní přípravu a techniku, avšak nechyběly ani tréninky tradičně zaměřené na běh, lyžařskou imitaci a posilování.

Soustředění bylo jedním z vrcholů podzimní přípravy, která se blíží rychle ke konci. Závodníky dělí od prvních závodů pouze už jen dvě soustředění. Desetidenní soustředění na šumavském Nicově, kde bude trénink zaměřen na běh, kolečkové lyže a lyžařské imitace. Zakončí tak takzvanou suchou přípravu, po které bude následovat týden volna před odjezdem na první sníh, který lyžaře výhledově čeká v italské St. Catarině.

Ambice vimperských lyžařů klasiků pro nadcházející sezonu směřují k domácím závodům Českého poháru, ze kterých by se rádi nominovali na Mistrovství světa juniorů v Itálii. Největší šance mají Andrea Klementová a Luděk Šeller a věří, že dalšími trumfy v sezoně budou Kateřina Mondlová, která se vrací po nemoci, a Martin Hojdekr. Ten již vloni ukazoval, že do špičky patří. Ve sprintech Vimperští vkládají naděje do Veroniky Hudečkové, úřadující mistryni České republiky ve starším dorostu a Filipu Kobrovi.

Rádi by také uspěli na závodech kontinentálního poháru OPA, což je vlastně takový test výkonnosti v porovnání s alpskými zeměmi. Prvním závodem bude právě Alpen Cup v rakouském St. Ulrichu druhý víkend v prosinci a následně nominační závody na Mistrovství světa juniorů na Horních Mísečkách.

Petr Steinbach