Jelikož se jedná o finálový závod celého seriálu, nebudou korunováni jen nejlepší závodníci sobotního programu, ale i nejlepší bikeři celé sezony. Svá želízka v ohni i na celkové pořadí bude mít i domácí oddíl. Samuel Jirouš vede Český pohár mezi staršími žáky, Tereza Sásková je mezi staršími žákyněmi na druhém místě. Druhý je zatím i Jaromír Skála mezi kadety, v kadetkách si Tereza Řezníková drží páté místo. V elitní kategorii mužů do 23 let je zatím druhý Jan Vastl, čtvrtý závodník ze světového šampionátu z Norska v této kategorii z minulého týdne.

Závody budou mít výbornou kvalitu jak technických parametrů trati, tak i účasti závodníků. V elitní kategorii mužů sice bude chybět Jaroslav Kulhavý, který je na závodech mimo Českou republiku, ale na trati se představí Ondřej Cink, dvanáctý z právě skončeného světového šampionátu, Jan Škarnitzl (36. na MS) a již zmiňovaný domácí Jan Vastl (4. na MS do 23 let). Ti by si to měli rozdat o příčky nejvyšší v hlavní kategorii mužů. V kategorii žen neuvidíme Kateřinu Nash a Terezu Huříkovou, jinak se představí celá česká špička. Jedničkou by měla být Anna Szafraniec z Polska, vedoucí žena Českého poháru a 16. z Mistrovství světa v Norsku.

Na závodníky čeká jeden z nejlepších okruhů u nás. „Na eliťáky čeká čtyřkilometrový okruh s převýšením dvě stě metrů na okruh. Na závodníky čeká populární výjezd sjezdovky a chybět nebude ani kamenná mez u horní stanice sjezdovky na Churáňově. Centrem dění bude opět lyžařský stadion Churáňov. Sem je situován start i cíl závodu, jsou zde nové technické sekce, sjíždět se budou schody, nechybí klopenky ani pump track sekce,“ přiblížil trať ředitel Lyžařského areálu Zadov a jeden ze spoluorganizátorů a spoluautorů trati Luděk Sáska a doplnil: „Nejatraktivnější místo okruhu bude určitě u horní stanice staré lanovky. Zde je BMX sekce se skokem a sjezd pod trasou lanovky. Zajímavá bude opět kamenná mez a určitě obě depa. Diváci si mohou přijít na své a krásně vidět závodníky v akci při výjezdech sjezdovek, a to klasicky po sjezdovce u lanovky a nově i výjezd sjezdovky u Horejšů.“

Celá trať je od včerejška kompletně označena a v provozu pro tréninky. „Trať je těžká, ale spravedlivá. Je dostatečně široká, má technické úseky, kamenné pasáže, skoky, zkrátka vše, co k trati na nejvyšší úrovni patří. Určitě stojí za to závod vidět,“ zve na Churáňov Luděk Sáska.

Jako první vyrazí zítra v 9 hodin na svou trať závodníci v kategoriích žáků a žákyň. v 9.45 hodin startují kategorie expert a masters. Úderem jedenácté se vyřítí na trať kadeti, čtvrt hodiny před polednem pak junioři. Ve 13.30 hodin je plánován společný start kategorií žen, juniorek a kadetek, v 15.30 hodin vyrazí na svou trať muži Elite a U23.