Deštivé nepříjemné počasí, letos při ČP tradiční, doprovázelo poslední závodní den. Závodu se vzhledem k poslední možnosti ověřit formu před blížícím se Mistrovstvím světa v Austrálii zúčastnilo poměrně dost bikerů ze zahraničí. Na startu se sešlo sedm národností, což u Českého poháru není zvykem.

V závodu žen si jasně pro zlato přijela Polka Anna Szafraniec, druhé místo obsadila Slovenka Jana Štefková a bronz získala vedoucí závodnice Českého poháru Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec nad Nisou). Nejlepší česká bikerka Tereza Huříková z ČS MTB Vimperk již odcestovala do Austrálie zahájit přípravu na světový šampionát, takže se v Kutné Hoře neobjevila.

Pětapadesát závodníků elitní kategorie mužů se vydalo na okruh s dvacetiminutovým zpožděním proti stanovenému časového plánu. Od začátku závodu jel na první pozici Filip Eberl (Scott Scania Kolín), ve třetím kole ho však vystřídal vynikající devatenáctiletý Slovák Peter Sagan a získal před Filipem velký náskok. Sjet Filipa se snažili Kulhavý a Škarnitzl, ale na Filipa a Sagana tentokrát neměli. Dvě kola před cílem Peter píchnul a musel běžet do depa. Tento defekt ho nejspíše připravil o zlatou medaili. Poté sebral Filip všechny síly a udržel vedení až do cíle přes zadní útok Jiřího Friedla (Merida Biking), který si dojel pro stříbro. Bronzová medaile patří Jaroslavu Kulhavému. Na Petera Sagana nakonec zbyla bramborová medaile.

Z týmu ČS MTB Vimperk se závodu Elite zúčastnil pouze Matěj Nepustil, ostatní bikeři jeli Kolo pro život v Karlových Varech, důvodem neúčasti bylo projevení nesouhlasu s opravdu zvláštními nominačními pravidly na světový šampionát. Matěj dojel na 17. místě, v celkovém pořadí Českého poháru obsadil 9. místo a v celkovém pořadí jezdců do 23 let skončil druhý za Ondřejem Bambulou se ztrátou osmi bodů.

Bikery čeká první týden v září MS v Canberry v Austrálii a další dva víkendy dva Světové poháry v Champery ve Švýcarsku a v rakouském Schladmingu. MS se z týmu ČS MTB Vimperk zúčastní Tereza Huříková a Milan Spěšný.

(zn)