Kangogo ovládl českobudějovický závod trochu překvapivě. Největším favoritem byl totiž další keňský vytrvalec světového formátu Wilson Kipsang. Bronzový medailista z olympiády v Londýně však od začátku závodu ztrácel a do cíle se nakonec vůbec nepodíval.

O tempo se staral od začátku právě Justus Kangogo. „Klíčových bylo prvních pět kilometrů, kdy jsme běželi ve dvou s Geoffrey Ronohem. Byl to souboj mezi námi dvěma. Potom jsem ale zaútočil, utekl mu a běžel jsem do cíle," zhodnotil závod jeho vítěz.


Výsledný čas sice zaostal za traťovým rekordem, ale jeho ohrožení se vzhledem k velkému vedru a vývoji závodu ani čekat nedalo. „Pokud máte formu a běžíte ve skupině, tak můžete útočit i na dobrý čas. Když běžíte sám, tak se dá myslet jenom na vítězství. Sám člověk neběží tak rychle jako ve skupině," vysvětlil.

Druhé místo obsadil s téměř dvouminutovou ztrátou další Keňan Mwangi, pro bronz si doběhl Brazilec Paula.

Mezi českými běžci si doběhl pro první místo v čase 1:10:20 Petr Pechek, který byl osmý v absolutní klasifikaci. „Ze začátku jsme běželi ve skupině, která se ale ode sedmého kilometru začala trhat. Od desátého kilometru jsem běžel sám a hlavně jsem se chtěl dostat do cíle. Bylo hodně velké horko, až pekelné," usmál se.

Druhý mezi Čechy doběhl domácí David Vaš, českobudějovický rodák Jan Kreisinger do cíle nedoběhl.

V kategorii žen byla nejlepší keňská gazela Agnes Barsosiová, která o 47 vteřin překonala traťový rekord. V obrovském vedru se jednalo o obdivuhodný výkon. „Prvních patnáct kilometrů se mi běželo dobře. Až posledních pět kilometrů bylo horších, to jsem musela pořádně zabrat," připustila v cíli.

Hodnotu traťového rekordu by ráda posunula za rok, protože stejně jako vítěz mužské kategorie Kangogo přislíbila účast i na sedmém ročníku. „Trať je rychlá, takže je možné dostat se i pod hodinu a osm minut. Je ale fakt, že mezi dvanáctý a patnáctým kilometrem je to docela těžké," uznala.

Nejrychlejší českou ženou byla celkově jedenáctá Ivana Sekyrová. „Bylo to hrozně moc těžké, panovalo velké vedro, ale jsem šťastná, že jsme vyhrála," stručně shrnula svůj závod.

Líbila se jí divácká kulisa. „Lidí byla opravdu spousta a skvěle fandili. Bylo to lepší než naposledy v Karlových Varech. Hlavně jsem ráda, že jsem si první místo pohlídala," konstatovala s úlevou v hlase.

Spokojen byl s průběhem závodu i jeho startér, kterým nebyl nikdo jiný než primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda. „Byl to úžasný zážitek a bývá rok od roku hlubší. Všichni účastníci si za své výkony zaslouží velké uznání. Věřím, že českobudějovický závod bude čím dál tím lepší," přeje si.

Výsledky - muži: 1. Kangogo 1:02:47, 2. Mwangi (oba Keňa) 1:04:33, 3. Paula (Braz.) 1:05:25, 4. Yamanaka (Jap.) 1:06:19, 5. Kagimbi 10:7:44, 6. Mitei (oba Keňa) 1:09:04, 7. Sitkovskij (Ukr.) 1:09:27, 8. Pechek (Maratonstav Úpice) 1:10:20, 10. Vaš (Sokol Č. Budějovice) 1:11:53, 11. Míč (Univerzita Brno) 1:12:33.
Ženy: 1. Barsosiová 1:09:53, 2. Chesirová (obě Keňa) 1:14:12, 3. Skrypaková (Ukr.) 1:14:12, …10. Sekyrová (Sokolov) 1:21:15, 11. Ďurdiaková (Olymp Brno) 1:21:57, 12. Joglová 1:22:37.