Jihočech každým coulem usedl poprvé na motorku doma ve Strakonicích. „Chodíval jsem pravidelně na tréninky se strakonickými motokrosaři. Jejich šéfem byl tehdy Tonda Babka. Ten mi jednou řekl, že když přejedu po zadním kole parkoviště u bazénu, tak si mám druhý den přijít na Svazarm pro motorku," s úsměvem popisuje Kubeš své motokrosařské začátky.

Začínal v Jiníně. „V začátcích mi hodně pomohl Jan Čadek. Otec mého vrstevníka Jardy Čadka a děda Davida, který stále ještě závodí," vzpomíná. „Velkým soupeřem mi tehdy býval Jan Kollros. Dlouho mi trvalo, než jsem ho překonal."
Postupně se prosadil až do Střediska vrcholového sportu Praha, které mělo základnu právě v Jiníně, dva roky strávil na vojně v ostravské Dukle Mošnov.

Po návratu z vojny do SVS Praha se sídlem ve Strakonicích oslavil svůj největší úspěch v kariéře. V roce 1981 se stal se svými kolegy mistrem republiky družstev ve třídě 250 ccm. V jednotlivcích v dobách své největší slávy obsadil ve federálním šampionátu třídy do 500 ccm šestou příčku. „Rozjeté to ale měl minimálně na třetí místo," připomíná jeho tehdejší trenér z Jinína Jaroslav Čadek.

„Později jsem si koupil své motorky, měl jsem své auto a jezdil jsem tam, kam mě závodit pustili. Do Rakouska, Holandska, Polska a také třeba do Rumunska. Tam jsem v letech 1985, 86 a 87 třikrát vyhrál Trofej Karpaty. To byl takový čtyřdílný, ne moc známý seriál, kde se ale dalo vydělat docela dost peněz," směje se.

Třikrát po sobě vyhrál tehdejší mistrovství České republiky skupiny A, na závěr kariéry pak třikrát v řadě vyhrál ČZ Cup na továrním stroji ČZ. Byl totiž vždy velkým propagátorem této značky.

„Nejvíc v kariéře si cením titulu z družstev. Ale v době, když jsem byl na vojně, jsme vyhráli ve Lvově šampionát spřátelených armád. Domácí Rusové tam tehdy měli v sestavě mistra světa Mojsejeva, vicemistra Kavinova, Chuďjakova a Ledovského. Teď už to nikomu nic neřekne, ale byl to velký úspěch," zdůrazní.

K motokrosu patří také pády. Těch měl i Kubeš ve své kariéře nespočet. „Jednou jsem spadl pořádně v Novém Boru, kde mě vyhecoval Ota Mertl. Když prý skočím celou velkou lavici dolů z kopce, tak získám vteřinu na kolo. Tak jsem mu slíbil, že pokud odstartuji první, tak ji skočím celou. Bohužel jsem skutečně první odstartoval. Lavici jsem skočil, ale už bohužel bez motorky. Skončil jsem v bezvědomí. Měl jsem zlomená tři žebra, otřes mozku a zhmožděné ledviny a páteř," teď už s úsměvem vzpomíná na svůj asi největší karambol.

Přestože už sám nejezdí, motokros sleduje pořád. „Na světové scéně to šlo rapidně dolů. Mistrovství světa je čistě komerční záležitost. Jsou to závody pro specifickou skupinu jezdců, která si to zaplatí. Není dobře, že tam nemají přístup všichni dobří závodníci," lituje. „Našim klukům zase chybí pravidelný kontakt s mezinárodní konkurencí," míní.