Český cyklokros se na mistrovství světa v Zolderu neztratil. Šéf české cyklokrosové komise Petr Balogh zhodnotil pro Deník právě skončenou cyklokrosařskou sezonu, která dvěma reprezentantům přinesla stříbrné medaile ze světového šampionátu. V belgickém Zolderu si cenné kovy pověsili na krk Nikola Nosková a táborský odchovanec Adam Ťoupalík.

Domácí Toi Toi cup prošel řadou změn. Co tyto změny přinesly?
Došlo především k velkému nárůstu počtu zahraničních závodníků. Tří závodů Toi Toi cupu se zúčastnili cyklokrosaři z dvanácti zemí, což je fantastické. Domácí pohár si získal mezinárodní prestiž.

Zachováte současnou podobu poháru také v příští sezoně?
Příští rok se do Toi Toi cupu nebudou započítávat výsledky z mistrovství republiky, tím pádem mohou Český pohár vyhrát i zahraniční jezdci. To přispěje k jeho dalšímu zkvalitnění.

To je jediná novinka?
Další novinkou je, že junioři budou jezdit v Toi Toi cupu o body do světového poháru. To znamená, že mladí cyklokrosaři si mohou vybojovat lepší pozici na startu při světových závodech.

Jak jste byl spokojen s průběhem republikového mistrovství?
V Kolíně byl domácí šampionát velmi dobře zorganizovaný. Perfektní bylo to, že se v Kolíně podařilo uskutečnit setkání bývalých mistrů světa. Byla tam řada českých i slovenských závodníků, a když se rozvzpomínali na své zážitky a vyprávěli, ostatním tekly slzy dojetí.

Splnilo české mistrovství očekávání i po sportovní stránce?
Závody žen i mužů byly dramatické až do konce. Do poslední chvíle nebylo o vítězích rozhodnuto a to považuji za reklamu na cyklokros.

Angažovali jste nového trenéra reprezentace. Jak se osvědčil?
Petr Dlask je do cyklokrosu velmi zanícený a své nadšení dokáže přenést i na cyklokrosaře a celý realizační tým. Nebyla to lehká sezona, protože hlavní tahouni reprezentace Zdeněk Štybar a Kateřina Nash přestali jezdit. Najednou nebyly výsledky, ale musím říci, že díky nadšení Dlaska se podařilo dát tým dohromady a projevilo se to na mistrovství světa, kde trenér odvedl skvělou práci.

Jak se mu podařilo dát dohromady tým, kterému na mistrovství světa ne každý věřil?
Nezbytné je vytvořit dobrou partu, aby se závodníci na sebe těšili a vytvořili fungující tým. Petr Dlask má ten dar, že dokáže vytvořit kolektivní duch.

Bylo něco, co vás na světovém šampionátu zklamalo?
Velmi mě zklamalo, že v juniorské kategorii na mistrovství světa nestartovali vítěz Toi Toi cupu Jelínek a mistr republiky Březina. To samé se stalo i v mužské a ženské kategorii. Do Zolderu nejeli Paprstka ani Czeczinkarová, oba vítězové Toi Toi cupu. Snad už se to v příštích sezonách nestane, ať byly jejich důvody jakékoliv.

Je pravda, že někteří z nich dali přednost závodům na horských kolech?
Chápu, že olympijské hry nebo mistrovství světa v České republice jsou pro ně velkým lákadlem. Bojují o nominaci, přesto si ale myslím, že na mistrovství světa v cyklokrosu jet někteří mohli, když tři týdny předtím startovali v Kolíně.

Co vás naopak kromě zisku dvou medailí potěšilo?
Na druhou stranu mě potěšila chuť reprezentovat u závodníků, kteří na světový šampionát jeli. Věřím, že do dvou let dozraje kategorie kadetů. Myslím, že jsme to nastartovali velice dobře a vydali jsme se správným směrem.

Je šance, že by i cyklokrosaři jednou mohli mít motivaci startovat na olympiádě?
Zaslechl jsem, že by snad mohl být cyklokros jako ukázkový sport na některé z příštích olympiád. Těžko to ale ovlivníme, vše záleží na rozhodnutí olympijského výboru.

Jak se po odchodu několika kvalitních jezdců do zahraničí dařilo táborskému cyklokrosu?
Táborský cyklokros neprožil dobrou sezonu. Do zahraničí postupně odešli Bína, Boroš i Ťoupalík, ze zdravotních důvodů ukončil činnost Ondra Bambula. Zůstal nám vlastně jen Jakub Skála, který se též potýkal s nemocí a sezonu ukončil předčasně. Několika dobrých výsledků jsme dosáhli v mládežnických kategoriích, ale v těch nejsledovanějších jsme zažili jenom zklamání.

Bude situace v táborské cyklokrosové stáji příští sezonu jiná?
V příští sezoně už chceme být zase v plné síle. Chystáme příchod nových tváří do táborského týmu. Jejich jména však prozradíme až v příštích týdnech.