Ukázal, že do budoucnosti se s ním musí určitě počítat. Výborná práce trenéra Jiřího Lutovského a duch pro závodění Jana Vastla slavily úspěch. Oběma velký dík za reprezentaci města Vimperk a Jihočeského kraje.

Připomeňme si pořadí juniorů na MS v JAR: 1. Lukas Baum (GER) 1:20:06, 2. Peter Disera (CAN) +0:42, 3. Gioele Bertolini (ITA) +1:02, 4. Raphael Gay (FRA) +1:07, 5. Jan Vastl +1:13, 21. Jan Rajchart +7:23.

„Ten prach byl úplně nejhorší, pořád mi vysychala pusa, zanášel se všude. Umístění do pátého místa byl můj cíl, takže jsem spokojený, byla tady velká konkurence a těžká trať," řekl krátce po dojetí český šampion.

Jaká byla cesta na tak daleký závod do Jihoafrické republiky?
Cesta byla dlouhá, bylo to asi kolem 16 hodin v letadle, ale spali jsme v Dubaji, takže jsem si celkem odpočinul a nebyl jsem ani unavený.

Jaké tam bylo počasí, prostředí a jaká byla trať? Byla hodně náročná?
Sice tu končí zima, ale měli jsme na závod 34 ºC, jelo se to na okraji Pietermaritzburgu v Cascade parku. Trať byla asi nejtěžší na jaké jsem kdy závodil, byly tu hodně kamenité pasáže a všude bylo hodně prachu, takže trať neskutecně klouzala.

Jsi spokojený s pátým místem? Jak se ti jelo?
Na jednu stranu jsem spokojený, protože 5. místo na světe je super a ještě k tomu na takhle těžké trati. Ale trochu mě i mrzí, že to na bednu nevyšlo, protože to bylo na medaili fakt kousek. Jinak jsem se cítil hodně silný, těší mě, že i přesto, že závod trval dlouhých hodinu dvacet, tak jsem dokázal v posledním kole hodně zrychlit a zajet druhé nejrychlejší kolo.

Co tě teď čeká? Máš ještě nějaké závody?
Pojedu ještě poslední Český pohár v Boskovicich a hned týden nato poletím ještě do Norska na finále Světového poháru. Potom budu odpočívat a začnu se připravovat na novou sezonu, protože přecházím do vyšší kategorie U23 a mám velkou motivaci v tréninku, chci zajíždět výborné výsledky ve Světovém poháru i v této kategorii.

Co škola, těšíš se?
Těším se asi jako většina…,  ale nejspíš si budu rozkládat ročník, abych měl dostatek času věnovat se tréninku.

Zdeněk Formánek