Pro všechny

Závod je připraven pro všechny milovníky horské cyklistiky včetně těch nejmladších. „Je to akce pro všechny milovníky horské cyklistiky v nepřekonatelných terénech Šumavy a jejího podhůří. Výhodou tohoto závodu je, že se ho mohou zúčastnit jak špičkoví závodníci, tak i cyklisté, kteří nepomýšlejí na mety nejvyšší, ale chtějí si dokázat, že na maraton mají. Připravili jsme řadu tratí, které se liší jak obtížností, tak délkou. Každý si tak může vybrat to, co mu nejlépe sedí,“ představil sobotní závody Petr Steinbach z pořadatelského Ski klubu Šumava.

Různé trasy

Tratě závodu vedou většinou po lesních zpevněných a nezpevněných komunikacích, částečně po polních cestách a vedlejších silnicích. „Závod je určen pro celé rodiny a tratě jsou připraveny od jednoho do osmdesáti kilometrů,“ doplňuje Steinbach.

Dobré souboje

Zajímavé boje se dají čekat především na nejdelší trati, kde se představí řada soutěžních jezdců zvučných jmen. „Osmdesátikilometrová trať je profilově náročná a podařilo se nám ji postavit jednookruhově. Je určena nejodvážnějším borcům, které zavede například na sjezdovku na Kubově Huti, na náměstí do Vimperka a ke skokanským můstkům na Zadově. V loňském roce trať prověřila dovednosti a morálku šestého muže nedávného Mistrovství Evropy Milana Spěšného z ČS MTB Teamu nebo Kristiána Hynka, Pavla Zerzaně a konečně vítěze a nejlepšího českého maratonce Ivana Rybaříka z Volvo Auto Hase.

Ostatní tratě

Kromě dlouhého závodu se pojedou i zkrácené varianty. „Ty jsou určeny pro hobbíky a profilem jsou stavěny pro klasické rekreační cyklisty, kteří si chtějí změřit síly s ostatními,“ doplňuje Petr Steinbach. Pro hobbíky bude trať 42 kilometrů, či 20 kilometrů. Vypsány jsou ještě tratě 8,5 kilometru a 1 kilometr, které jsou určeny pro nejmladší závodníky. Kilometrový závod se pojede přímo v areálu lyžařského stadionu na Zadově, kde budou následně i starty ostatních kategorií.

Sleva pro čtenáře

Podmínkou účasti v tomto závodě je pouze chuť, horské kolo, přilba, podepsaná přihláška, úhrada startovného a dobrá znalost svého zdravotního stavu. „Speciálně pro čtenáře Deníku je připraveno snížené startovné. Na této stránce naleznete přihlášku do závodu, která vychází pouze dnes 29. července v celých jižních Čechách, a po jejím vyplnění a předložení v závodní kanceláři v den závodu do jedenácti hodin můžete vyrazit na trať oproti ostatním závodníkům se sníženým startovným,“ doplňuje zajímavou informaci pro naše čtenáře Petr Steinbach. Doplňme, že od 21. července je startovné na tratích 42 a 80 kilometrů 500 korun, čtenáři Deníku zaplatí na místě pouze 300 korun.

Občerstvení

Především na delších tratích čekají na závodníky občerstvovací stanice. „Na dvacetikilometrové trati bude jedna, na 42 kilometrů dvě a na nejdelší trati čtyři občerstvovačky. Navíc je ve spolupráci s budějovickým Budvarem připraveno občerstvení i v cíli, což je samozřejmě zahrnuto ve startovném. Kromě nápojů a doplňků od Enervitu jsou připraveny třeba svatební koláčky, slané banketky, banány, pomeranče, čokoláda a podobně,“ přidává zajímavé informace Steinbach.

Šumavách

Stalo se již dobrou tradicí, že se na Šumavském MTB maratonu vyhlašují Šumavák a Šumavačka, tentokrát za rok 2009. Hodnocením letošního ročníku bude prostý součet časů ze závodu XXIV. Šumavského skimaratonu 2009 a XII. Šumavského MTB maratonu 2009 na tratích 42 (lyže) a 80 (kolo) km pro muže a 20 (lyže) a 42 (kolo) km pro ženy. „Vítězové obdrží hodnotnou věcnou cenu od firmy High Point a každý hodnocený závodník v soutěži dostane pamětní tričko, jelikož si vážíme věrnosti účastníků námi pořádaných závodů,“ doplnil k této soutěži Steinbach.

Pašerák

Závodníci na prvním až osmém místě absolutního pořadí na trati 42 a 80 kilometrů mezi muži i ženami se následně mohou zúčastnit kriterijního závodu Šumavský pašerák v prostoru startu a cíle. Soutěží se o zajímavé ceny, vítěz získá dva tisíce korun, druhý tisícovku a třetí v pořadí obou kategorií věcnou cenu a poukaz na volné startovné při Šumavském skimaratonu 2010. „Muži samozřejmě absolvují o něco náročnější okruh než ženy,“ předesílá Steinbach.

Týmové soutěže

V rámci Šumavského MTB maratonu se již staly tradicí i různé týmové soutěže. Ty jsou vypsány hned tři, a to Rodina, Team a Super Team. V kategorii Rodina se hodnotí umístění tří rodinných příslušníků v přímé linii, to znamená děti a rodiče, či děti a prarodiče, s podmínkou účasti na třech tratích různé délky. Hodnotí se prostý součet pořadí těchto tří závodníků. V soutěži Team se hodnotí tři závodníci (i ženy) s podmínkou účasti na trati 42 kilometrů. Zde se hodnotí součet časů. V kategorii Super Team se hodnotí družstvo tří závodníků s podmínkou účasti na trati 80 kilometrů. Opět se hodnotí prostý součet časů. Do všech třech týmových soutěží je možné se přihlásit také těsně před závodem, přihlášky budou k dispozici při prezentaci.

Časy startů

Jako první se na start postaví v 11 hodin chlapci ve dvou nejmladších kategoriích na 1 kilometr. Jedná se o závodníky do 10 let. O deset minut později vyrazí na trať děvčata ve stejných kategoriích. Přesně v půl dvanácté odstartuje nejdelší závod na 80 kilometrů pro muže do 30, 40 a nad 40 let. V pravé poledne vyrazí do terénu závodníci na 42 kilometrů. O půl hodiny později startují závodníci přihlášení na trať 20 kilometrů a ve 12.35 hodin pak závodníci na 8,5 kilometru. Vyhlášení vítězů je plánováno kolem 16. hodiny. „Jednotlivé starty jsou hromadné, pořadí a místo na startu určuje doba příchodu do startovního prostoru. Po vstupu do startovního prostoru a provedené prezentaci ve vstupním koridoru již nelze tento prostor opustit,“ připomíná Petr Steinbach.
Další program

K podobným závodům samozřejmě patří i bohatý doprovodný program, ten nebude chybět ani na Zadově. „Partnerem závodu je Lanové centrum PROUD na Zadově a závodníci si mohou se slevou prožít adrenalinový zážitek právě tady. Veškeré informace k sobotnímu závodu najdou čtenáři na stránkách www.mtb.skisumava.cz,“ říká Petr Steinbach s tím, že je připravena i after party, na které zahrají rockové kapely NARTTU a ŠUTR. „Těšíme se se všemi v sobotu na shledání a přejeme příjemný zážitek ze závodu,“ doplňuje za pořadatele akce Petr Steinbach.