Dnes večer sraz v pražském hotelu Don Giovanni a zítra brzký ranní odlet z letiště Kbely do Ria de Janeiro. Takový je nejbližší program českých paralympijských sportovců, jejichž svátek vypukne v brazilském Riu přesně 7. září.
Patnácté paralympijské hry potrvají až do 18. září. Česká výprava čítá 9 atletů, 8 cyklistů, 6 plavců, 4 lukostřelce, 3 stolní tenisty, dva hráče bocii, jednoho jachtaře a jednoho zástupce budeme mít i v jezdectví.
Ve výpravě nechybí ani pětice sportovců s jihočeskými kořeny. Premiéru pod paralympijskými kruhy zažije českobudějovický jachtař Daniel Bína. „V posledních dnech se toho sešlo hodně. Doháním ještě resty v práci, takže trávím dlouhé hodiny u počítače. Žena zase dokupuje nějaké věci," přibližuje svůj program posledních dnů Bína.
Jeho myšlenky se ale samozřejmě točí i kolem jachtařského závodu, a proto sháněl informace ohledně vody v Riu u trenéra Kozelského. „Že je špinavá, to vím," směje se. „Spíš mě zajímá charakteristika vody a větru. Předpokládám, že podmínky tam budou jiné, než na jaké jsem zvyklý z Evropy," dodává Bína.
Za paralympijského veterána se dá naopak považovat šestatřicetiletý stolní tenista Ivan Karabec. Rodák z Českých Budějovic poprvé startoval na paralympiádě v roce 1996 v Atlantě a od té doby už na žádné nechyběl.
Poslední dny trávil u zeleného stolu s pingpongovou pálkou a celuloidovým míčkem. „V sobotu jsem hrál za Havířov extraligu proti Ostravě. Mám za sebou šest týdnů dřiny, ale cítím se dobře a ve formě. Hlavně aby vydržela," přeje si před odletem do Ria Karabec.
V jeho mluvě je již slyšet ostravský přízvuk, přesto své českobudějovické kořeny nezapře a na jih Čech se při každé příležitosti rád vrací. Nemohl chybět ani v Olympijském parku Rio Lipno. „Chtěl bych postoupit ze základní skupiny a v play off se dostat co nejdál. Ideální by bylo probojovat se do semifinále a pak se poprat o cenný kov," naznačuje své ambice v Riu Ivan Karabec. Asi nejvíce bude vzpomínat na paralympiádu v Sydney, kde v roce 2000 vybojoval zlato.
Na svou třetí a s největší pravděpodobností poslední paralympiádu cestuje do Brazílie plavkyně českobudějovického Koh-i-nooru Běla Třebínová.
Právě v plaveckých disciplínách bude scházet řada favoritů z Ruska. „Já postup Mezinárodního paralympijského výboru vítám. Je to rozhodnutí, které ve k očištění celého paralympijského sportu. Jenom je mi líto sportovců, kteří nedopovali, avšak kolektivní vina dopadla i na ně," cítí Běla Třebínová s některými ruskými sportovci.
Podle ní ovšem doping není nešvarem pouze mezi sportovci z Ruska. „Každopádně kvůli jejich neúčasti by mohli mít větší šance Honza Povýšil nebo Arnošt Petráček v jejichž kategoriích plave dobře řada Rusů," myslí si Třebínová.
Dobrou šanci cítí Arnošt Petráček ve své korunní disciplíně 50 metrů znak. „Budu bojovat o medaili, ale stát se může cokoliv. Hlavně si chci paralympiádu užít," říká Arnošt Petráček z Jankova, který se pod vedením svého trenéra Jiřího Filipa připravoval v první polovině měsíce na Kanárských ostrovech.
Přípravu zakončil Petráček minulý týden soustředěním v Nymburku.
Jihočeské kořeny má i reprezentant v lukostřelbě David Drahonínský, který se narodil v Kaplici. I on jede na svoji třetí paralympiádu.
Sobotní cyklistická časovka a nedělní silniční závod na sto kilometrů v Temelíně byly generálkou pro nejúspěšnějšího českého paralympijského sportovce Jiřího Ježka. Ten si vybral před odletem do Ria kopec smůly. V sobotu ho postihly střevní potíže, v neděli zase kolize a pád. „Borec vedle mě mi vletěl přímo do předního kola. Sešroubovaná ruka to naštěstí vydržela, takže mám jen pohmožděniny a roztržený prst," popsal Ježek kritický moment.
Závod přesto dokončil a dojel na 36. místě. „Smůla je snad vybraná, do odletu se dám do kupy a bude dobře," uzavřel optimisticky reprezentant Jiří Ježek.