Svůj ženský tým představil basketbalový klub Sev-en Strakonice před zahájením nového ligového ročníku při včerejší tiskové konferenci v restauraci L-Club v Hluboké nad Vltavou. První zápas nejvyšší basketbalové soutěže odehrají strakonické hráčky již zítra na vlastní palubovce s nováčkem ligy SBŠ Ostrava. „Liga odstartuje kvůli právě skončenému mistrovství světa později než obvykle. V červnu se zase koná mistrovství Evropy, takže letošní soutěžní ročník se bude hrát podle nového modelu, aby se vše stihlo včas odehrát," vysvětluje manažer Sev-en Strakonice Eduard Gaisler.
V základní části odehrají basketbalistky jednadvacet zápasů. Jedenáct v domácím prostředí a deset venku. Mistrovský tým ZVVZ USK Praha, jenž reprezentuje rovněž v evropských pohárech, odehraje kvůli nabitému kalendáři v lize pouze jedenáct utkání. Všechny v halách svých soupeřů. Proto Strakonice k zápasu do Prahy necestují a venku tak odehrají o jeden zápas méně.
Osmička nejlepších po základní části bude hrát klasické play-off, týmy na 9. až 12. místě se utkají v play-out. „Mě se ten systém nelíbí. Za celou sezonu odehrají kluby málo zápasů a basketbal se přece hraje hlavně pro diváky," není potěšen novým systémem soutěže trenér týmu Ivan Beneš. Tento ročník ligy je ale kvůli velkým reprezentačním akcím svým způsobem specifický a není vyloučeno, že příští podoba ženské ligy dozná dalších změn. „Je klidně možné, že za rok se zase nejvyšší soutěž vrátí k loňskému modelu," přemýšlí manažer Eduard Gaisler.
Strakonický manažer i trenér Ivan Beneš považují los soutěže za příznivý. Zítra na jih Čech přicestuje zmíněný nováček z Ostravy, v dalším kole mají Strakonice volný los a opět příští středu přijede do Strakonic pražská Slavia. Hned v sobotu potom čeká Jihočešky domácí zápas s Valosunem Brno. První tři utkání tedy odehraje Sev-en Strakonice na vlastní palubovce.
K prvnímu venkovnímu duelu odjíždí strakonické basketbalistky až 9. listopadu do Trutnova. „Los k nám byl opravdu milosrdný. Hrajeme doma a každý z těch soupeřů se dá porazit. Právě to však může být ošidné," je si vědom trenér Beneš. Kouč upozorňuje na nevyzpytatelnost ostravského nováčka Ženské basketbalové ligy, který má dvojnásobně věší rozpočet než strakonický klub a mohl si dovolit nakoupit šest cizinek. Rozpočet Sev-en Strakonice mimochodem činí mezi třemi a čtyřmi miliony korun.
Také do Strakonic přišly před sezonou čtyři hráčky ze zahraničí. V kádru jihočeského klubu jsou nyní Američanky Raven Berryová a Marissa Kastaneková, Kanaďanka Hailey Milliganová a Irena Vrančičová z Bosny a Hercegoviny. „Ten tým se mi líbí. Dobrá atmosféra panuje jak na tréninku tak v šatně. Trenér Beneš odvedl při skladbě týmu velice dobrou práci," oceňuje koučův výběr Gaisler.
Cílem strakonického klubu je dostat se do play-off a tam se poprat o co nejlepší výsledek. „Neodhaduji si předvídat výkonnost naší ani jiných týmů. Všude došlo ke značné obměně kádru a v lize uvidíme řadu nových tváří," říká trenér Ivan Beneš.
Zítřejší premiérový duel proti SBŠ Ostrava začíná ve strakonické hale od 18 hodin. „Chtěl bych pozvat diváky a přál bych si, aby jich na naše první ligové vystoupení přišlo co nejvíce," zve na úvodní mač strakonický lodivod.