Do časů, kdy se město nad Bosporem jmenovalo Konstantinopol a bylo centrem řeckého křesťanství, se noří archeologové, když zkoumají zarostlé ruiny ve čtvrti Sarachane v istanbulském obvodu Fatih v historickém jádru města. Od šestého do dvanáctého století tam totiž stál druhý největší chrám Konstantinopole, kostel svatého Polyeukta.
Archeologové tam nyní odkryli podzemní místnosti a tunel z doby před patnácti sty lety. Jak informuje web Live science, jde o dvě velké komory spojené tunelem. Zřejmě z nich vedl i vstup do liturgicky důležité místnosti za oltářem kostela. „V areálu nyní připravujeme archeologický park a návštěvníci se podívají na postup prací,“ řekl pro web Mahir Polat z vedení města.
Mramorový poklad
O podzemních prostorách archeologové věděli od šedesátých let. Nyní je odkryli a prozkoumali. Nejnovější vykopávky pak přinesly ještě další pozoruhodný nález. Dva a půl metru pod dnešním povrchem našli badatelé mramorovou antickou sochu. „Zobrazuje řeckého boha Pana s jeho zčásti lidským, zčásti kozím tělem a s flétnou. Socha je dvacet centimetrů vysoká a osmnáct centimetrů široká. Předběžně ji datujeme do římského období starověku, přesnější určení přinese výzkum,“ cituje oznámení archeologů turecká agentura Anadolu.
Historii místa radnice návštěvníkům přiblíží právě vylepšovaným archeologickým parkem. „Dosud tady byla spíš skládka. Snažili jsme se uklízet, ale moc se to nedařilo. Lidi nevěděli, o jak významné místo se jedná. Teď můžeme v návštěvnících i místních rozvíjet smysl pro archeologii města, pro jeho bohatství, a vytvořit nová místa, která budou stát za návštěvu,“ upřesnila projektová ředitelka památkového odboru městské správy Merve Gediková čínské agentuře Xinhua.
Kostel sv. Polyeukta byl postaven v letech 524 až 527 za vlády císaře Justiniána. Patřil k nejnádhernějším ve městě a po dokončení katedrály Hagia Sofia byl druhý největší v Konstantinopoli. „Těžce jej poškodilo zemětřesení v 11. století a při vyplenění města křižáky v roce 1204 zanikl,“ upřesnil Polat.
Části zbořeného kostela byly odvezeny a ocitly se na budovách až v Barceloně či Vídni. Dva z jeho bohatě zdobených sloupů, známé jako sloupy z Acre, dnes stojí před bazilikou sv. Marka v Benátkách. Trosky kostela byly v éře Osmanské říše zastavěny.
Podle Polata je pozoruhodné, že se podzemní stavby dochovaly tak dlouho bez vážného poškození častými zemětřeseními v oblasti, což nasvědčuje, že byzantské stavby byly budovány tak, aby zemětřesením odolaly.