Návštěva u prezidenta USA je velkou výsadou. Česká republika je ze střední a východní Evropy jedinou zemí, která má tuto výsadu pravidelně už déle než třicet let. Exkluzivní zprávy z návštěvy Petra Fialy ve Washingtonu přinesl reportér Deníku Luboš Palata.

Co musejí novináři podstoupit, než se dostanou přes práh Bílého domu? Přečtěte si níže úryvek z jedné z exkluzivních reportáží seriálu Deník v USA.

Pro zvětšení grafiky na ni klikněte:

close Deník v USA. info Zdroj: Deník/Karolína Šulíková zoom_in Deník v USA.

Dvě české hodiny v útrobách Bílého domu: Co dělal Petr Fiala u Joe Bidena

Premiér Petr Fiala, jeho vláda a Česká republika jako stát nedostali pondělní přijetí u amerického prezidenta Joe Bidena v Bílém domě zadarmo.

Jeden z nejmocnějších mužů planety dal najevo, že roli hrála hlavně pomoc Ruskem napadené Ukrajině, v níž je naše země v některých ohledech na čele celé Evropy.

Přichází policejní pes, který je vycvičený na hledání drog a výbušnin. Když nic nenajde, přijdou další dva členové ochranky Bílého domu a doslova se prohrabávají všemi kabelkami, batohy a taškami s televizní technikou. Američtí agenti nespěchají, a chvíli to vypadá, že vysypou celý obsah některých dámských kabelek na asfalt.

Dávají si na čas, a skutečně ho mají. Novinářský doprovod premiéra Petra Fialy musel před Bílý dům přijet s více než hodinovým předstihem.

Čekání na příjezd premiéra Petra Fialy před Bílým domem:

Před vchodem do Bílého domu | Video: Deník/Luboš Palata

Zatímco zkoumání obsahu zavazadel ještě zdaleka nekončí, novináři procházejí i osobní bezpečnostní kontrolou, při které si sundávají hodinky a rozepínají pásek kalhot. Místo vstupu do zahrady Bílého domu se pak vracíme pro svá zavazadla, která se už hezkých pár minut povalují i s drahou technikou na chodníku před vstupem do zahrady sídla amerického prezidenta. „To je tady normální postup,“ poznamenává jeden diplomat.

Pár štábů největších světových televizí, které mají to štěstí, že dostaly stálou akreditaci, má útočiště v několika stanech uvnitř areálu Bílého domu. Ty tak trochu hyzdí krásnou, ale ne moc velkou zahradu. Přestože se blíží bouřka, automatické zavlažování kropí sytě zelený trávník, jako kdyby rok nepršelo.

Do Bílého domu pak zamíří český premiér Petr Fiala, stejně jako všichni státníci, kteří přijedou za americkým prezidentem do jeho sídla, bočním vchodem. Na místě ho přivítá prezidentův sekretář a právě zde se také český předseda vlády podepíše do návštěvní knihy.

Luboš Palata se již brzy do USA znovu vrátí. Ameriku totiž čekají prezidentské volby a Deník bude opět u toho.

Tak podle protokolu vypadá začátek schůzky, která je ale ještě stále daleko. Dvojice pracovnic Bílého domu nás směřuje k tiskovému středisku, kde právě končí jedna z pravidelných tiskových konferencí. Celou reportáž si můžete dočíst ZDE.

Doporučujeme i další seriály Luboše Palaty

 Speciál Deníku Rozervané Slovensko

  • Seriál reportáží Luboše Palaty, který projel křížem krážem celé Slovensko těsně před prezidentskými volbami. Celou serii článku si můžete přečíst ZDE.

 S Deníkem na konci světa

  • Šest zemí za 11 dní. Luboš Palata vyrazil s českou delegací na dosud největší a nejvzdálenější misi české diplomacie. Jak se žije v zemích, jako je Indie, Austrálie, Filipíny či Japonsko? Celou serii článku si můžete přečíst ZDE.

close Luboš Palata info Zdroj: Deník/Luboš Palata zoom_in Luboš Palata Luboš Palata (1967) Novinář, básník, spisovatel a občasný výtvarník. Povídky a básně psal už v osmdesátých letech, po listopadu 1989 se za svobodných poměrů stal novinářem. Pracoval jako zahraniční zpravodaj pro největší české deníky, v Deníku je jako specialista na Evropskou unii šestý rok. Čtyři roky žil a pracoval na Slovensku, kde byl zástupcem šéfredaktora tehdy největšího slovenského seriózního deníku Pravda. Psal a píše pravidelně do zahraničí, například pro BBC, Svobodnou Evropu, Deutsche Welle nebo Gazetu Wyborczu.

Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase i České televizi. Získal několik českých i zahraničních novinářských cen, včetně Ceny Ferdinanda Peroutky, který je společně s Pavlem Tigridem jeho velkým vzorem.

Vystudoval politologii, mezinárodní vztahy, katolickou etiku a končí doktorské studium české historie.

Navštívil osmdesát zemí světa, dělal rozhovory s desítkami prezidentů, ministrů zahraničí a dalších osobností po celém světě, hovoří pěti cizími jazyky, byl zpravodajem ve čtrnácti válečných konfliktech, je autorem dvou básnických sbírek a románu Elbe, který vyjde za několik měsíců ve vydavatelství Argo. Loni se stal rytířem Řádu Božího hrobu jeruzalémského. Je ženatý, má tři děti a zatím tři vnoučata.

Napište autorovi
Luboše Palatu můžete kontaktovat e-mailem na adresu: lubos.palata@denik.cz.