Neděli večer zažili obyvatelé Vančurovy ulice a celého jordánského nábřeží rušné chvíle. Sledovali zásah policie, hasičů a záchranářů v přímém přenosu.

Dle tiskové mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Venduly Matějů vyjížděli táborští profesionální hasiči k zásahu osm minut před devatenáctou hodinou. „Podle prvotní informace se na místě topil člověk, na jeho vyhledání přivolal velitel zásahu speciální potápěčskou skupinu z Českých Budějovic a Českého Krumlova. Osobu utonulou však nalezl policejní potápěč, který provedl první ponor,“ popsala. Osobu bez známek života nalezl ve vzdálenosti asi 15 metrů od břehu.

SKLOUZL DO VODY

Dle očitých svědků se na místě pohyboval zjevně podnapilý muž. „Lidé říkali, že seděl na hrázi a sklouzl do vody, ale nevím, proč mu někdo nepomohl hned,“ zamýšlela se obyvatelka blízkého domu. Místo ohraničeného páskou si všiml i další kolemjdoucí. „Viděl jsem několik hasičských aut, ve Vančurově ulici stál policejní vůz a v zatáčce u gymplu sanitka,“ popsal Vladimír Adam. Zásah sledovala i Milena Míková. „Nějaký nešťastník se tam utopil, hledali ho z člunu, po desáté večer byl už klid,“ dodala.

Hasiči místo prohledávali z pramice a vlastního člunu, na vyhledání použili tyč s hákem. Událost si převzala a nadále řeší policie. Tiskový policejní mluvčí Miroslav Doubek uvedl, že se jedná o náhlou smrt. „Šetříme úmrtí muže středního věku, cizince. Příčinou smrti bude pravděpodobně utonutí. Dle prvotního šetření jsme neshledali cizí zavinění,“ popsal zatím známá fakta.

BEZ CIZÍHO ZAVINĚNÍ

Policejní vyšetřovatelé nemají indicie, které by je vedly k tomu, že by na jeho smrti měla podíl jiná osoba. „Proto jsme vyloučili cizí zavinění. V této chvíli na případu stále pracujeme, lékař nařídil zdravotní pitvu,“ dodal Miroslav Doubek. Dle jeho slov známky požití alkoholických nápojů či omamných a psychotropních látek potvrdí či vyvrátí až následné lékařské vyšetření.

Na místě v součinnosti s hasiči pracovali potápěči z policejní zásahové jednotky Jihočeského kraje. „Pokud bychom zjistili nové skutečnosti, budeme dále informovat. Dle prvotních poznatků je to náhlá smrt a těch bohužel šetříme celou řadu,“ uzavřel policejní mluvčí.