19:43 hodin - Minimálně ještě zítra zůstane bez dodávek elektrického proudu více než 16 tisíc domácností na jihu Čech. Deníku to potvrdil mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. "Tento stav zůstane až do zítra, v noci jsou práce zastavené s ohledem na počasí a nestabilitu situace v postižených oblastech," uvedl. Nejpostiženějšími oblastmi Jihočeského kraje bylo Jindřichohradecko a Českokrumlovsko a podle mluvčího Vladimíra Váchy to platí i v této chvíli. V 10 hodin dopoledne bylo vinou poruch na vysokém napětí bez proudu v jižních Čechách až 54 tisíc domácností.

18:50 hodin - Prachaticko, Jindřichohradecko a Českobudějovicko v tuto chvíli spojuje jediné, na dalších několik hodin uzavřené silnice zablokované rozsáhlými polomy zaviněné větrnou smrští.

Kde jsou silnice neprůjezdné?

Na silnici III/15523 u obce Heřmaň okres České Budějovice; vozovka uzavřena v obou směrech.  Silnice už je průjezdná
Na silnici v obcích Chlum u Třeboně a Hamr okres Jindřichův Hradec jsou komunikace v délce 2,2 kilometru neprůjezdné. Silnice už je průjezdná
Na silnici II/168 mezi obcemi Vimperk a Zdíkov okres Prachatice je v délce 6,3 kilometru vozovka uzavřena v obou směrech, a to do 30. října cca 12 hodin. Silnice je zatím stále neprůjezdná, v úseku se pohybuje lesní technika a provádí se těžba a odklízení stromů.

18.00 hodin - Ochlazení přineslo i sněhové přeháňky, tak to podle záběrů z webových kamer vypadá na sjezdovkách Lyžařského areálu Zadov.

 Na Šumavě začíná sněžit.Zdroj: Deník / Redakce

17:50 hodin - Auto vimperských hasičů zavalily u zásahu stromy. S vyprošťováním pomohla firma Leopold Francek. Silnice Vinperk (Sloup) směr Kvilda (odbočka Borová Lada - na pasekách) je minimálně do zítřka uzavřena. V kurunách stromů jsou zavěšené další vyvrácené strony, které hrozí pádem na komunikaci. Objízdná trasa je vhodná přes Nový Dvůr a Zdíkov.

17:26 hodin - S výjezdy před chvílí skončili, alespoň prozatím, dobrovolní hasiči ve Frymburku, kde zatím stále nefunguje internet. Dobrovolní hasiči rozdělení na dvě party jezdili kvůli odstraňování desítek spadlých stromů ze silnic celý den. Likvidovali stromy například v Hrušticích, Hrdoňově, v Lipně nad Vltavou, Dolní Vltavici, v osadě Větrník, v Milné, Vřesné, Černé v Pošumaví, na Slupečné.

17:17 hodin - Stále ale ještě není konec. Hasiči doteď odklízení spadlé stromy na dalších místech. 

Platí to například pro Jindřichohradecko. Na silnici II/152 u obce Nová Bystřice okres Jindřichův Hradec je vozovka v délce 2,3 kilometru uzavřena v obou směrech vlivem odstraňování popadaných stromů. Předpokládaný konec zásahu je zde kol 22. hodiny.

17.14 hodin - Podle vyšebrodských hasičů popadalo v oblasti dopoledne hodně stromů. Avšak ani ne tak ve Vyšším Brodě, jako spíš směrem k rakouským hranicím, tedy ve směru na Studánky. "Tam jsme likvidovali kolem deseti stromů," sdělil velitel jednotky. Od oběda však vypadl elektrický proud a spojení, takže poté, co bylo spojení obnoveno, jsme prováděli zbývající zásahy." 

U Brloha popadalo dost stromů soukromého lesa na Jaronínské bučině. Takže tam se stromy zápolil majitel lesa. Stromy ale padaly také v jiných lesních lokalitách, například u Křemežských luk. "Vyvrátilo se několik smrků a některé vítr přelomil," doplnil Václav Bürger, starosta chlumských hasičů.

16:44 hodin - Silný vítr přivál i ochlazení a s ním i první sněhové vločky také do Vimperku. Poletují na krátkém videu Zuzany Votavové.

Zdroj: Zuzana Votavova

15:30 hodin - Protivínsku jakoby se nedělní větrná kalamita zcela vyhnula. Ačkoli je místní jednotka dobrovolných hasičů připravena, zatím vyjet nemusela. "Hlídáme to, ale zatím jsme neměli hlášený jediný výjezd," konstatoval starosta SDH Protivín Jan Jelínek s tím, že ani kolegové z okolních lokalit si je nežádali na pomoc. "Nejhorší to asi bylo na Prachaticku, Českokrumlovsku a pak zase až střední Čechy. Nám se to vyhnulo, což je dobře. Teď už to snad vydrží, to nejhorší je, myslím, pryč," dodal starosta hasičů.

Kromě zrušeného zápasu píseckého A-týmu v Převýšově se rušilo také utkání Záhoří - Bernartice B, které se mělo odehrát v neděli odpoledne v Záhoří. I tady bylo důvodem počasí.

15:14 hodin - Jaké škody napáchl vítr na Šumavě, bude jasné teprve v průběhu příštího týdne. Podle slov Jana Dvořáka, tiskového mluvčího Národního parku Šumava, v neděli pracovníci parku sčítat škody rozhodně nevyrazili. "Jednak jsou některé cesty zapadané, navíc i z důvodu bezpečnosti samotných pracovníků. Zatím to vypadá, že polomy budou na celém území Šumavy, nikoli jen lokálně, jako po srpnové bouřce," uvedl. První škody budou známy nejdříve v pondělí odpoledne, konkrétní čísla ale podle Jana Dvořáka přinese až polovina týdne. "Rozhodně ale nedoporučujeme vstupovat do lesů na území Šumavy. Ani bezprostředně poté, co vítr ustane," upozornil.

14:17 hodin - Odpoledne se vítr v Kocelovicích přiblížil k hranici orkánu, meteorologové tam naměřili 114,48 km/hod. Orkán začíná od 118 km. 

Minutu před půl dvanáctou zaregistrovala služba Městské policie Tábor hlášku o padlém stromu na Pražském předměstí v Sokolovské ulici. Zhruba o půlhodiny později dorazili na místo členové táborského Sboru dobrovolných hasičů a pustili se do odstraňování vyvrácené olše, která se stala nechtěnou překážkou na cestě od přilehlých garáží. Práce se nakonec protáhla na více než hodinu a hasiči museli vedle padlého stromu odstranit i ten sousední.

Podobný zásah nebyl na Táborsku zdaleka ojedinělý a členové SDH odjeli ze Sokolovské ulice rovnou za další „obětí“ nedělního počasí. Podle předpovědí má síla větru v odpoledních hodinách na Táborsku ještě kulminovat…

13:57 hodin - situace v dopravě je i nadále komplikovaná. Momentálně brzdí ve větší či menší míře popadané stromy dopravu na silnicích II/105 u Hluboké nad Vltavou, III/4093 u Sezimova Ústí, na silnici I/3 u Zvíkova na Českokrumlovsku, kde se tovří dlouhé kolony, na silnici 153 u obce Chlum u Třeboně, kde popadalo osm stromů a brzdí se tak úsek delší než 1 kilometr, a také na silnici III/1323 u obce Kamenný Malíkov. Tam padlo k zemi dokonce deset stromů. Odklízení většiny stromů bude trvat většinou ještě několik hodin.

12:30 hodin

Silnice u Černé v Pošumaví před polednem, směr Milná, byla na dvě hodiny uzavřena.Zdroj: Deník/Edwin OttaO zážitky z nedělní cesty po Lipensku se podělil redaktor Deníku, který se dopoledne vydal z Lipna nad Vltavou směrem České Budějovice. "Jel jsem z Lipna směrem na Černou v Pošumaví," líčil Edwin Otta. "Za osadou Milná byly ale přes silnici popadané stromy, auta před námi to otáčela, tak jsme udělali totéž. Chtěl jsem tedy jet přes Vyšší Brod, jenomže jsme se nedostali dál než těsně za lipenskou hráz. Tam stála kolona aut, policisté, silnice byla uzavřena, protože prý stromy popadaly hodně na Loučovicku. Mimochodem směrovky na lipenské hrázi vítr otočil o 90 stupňů." Otta Edwin tedy zamířil zpět, odkud přijel, a před Lipnem viděl, že je tam čerstvě pořezaná bříza, kterou vítr skácel na silnici. Vrátili se zpět k Milné, kde se mezitím fronta čekajících aut zvětšila na zhruba třicet aut. Po deseti minutách čekání naštěstí hasiči uvolnili cestu. "Těsně před Černou jsme viděli, co zablokovalo silnici. Spadlo tam asi kolem osmi stromů," líčil Edwin Otta. Pak už byla cesta volná, ale pozor v hořickém kopci v úseku, kde se rekonstruuje silnice. "Značky na stavbě totiž totálně popadaly, takže je třeba jet opatrně."

Ilustrační foto.
Silný vítr sužuje i fotbalisty, v Mladé Vožici spadl plot u hřiště

12:21 hodin - V okolí aglomerace Tábor - Sezimovo Ústí - Planá nad Lužnicí silný vítr dělá především nepořádek na silnicích, které pokrývají úlomky větví stromů a mokrého listí. Poryvům podléhají především přenosné značky a popelnice a práci navíc přidělaly v areálu Komory na Sídlišti nad Lužnicí, kde pořadatel připravuje trať pro nadcházející mistrovství Evropy v cyklokrosu. Znovu musí stavět kovové hrazení i některé mobilní záchody. 

V Soběslavi jen během dopoledne v centru města několikrát vypadl proud.

Dobrovolní hasiči z Bechyně jsou v pohotovosti. Kolem desáté zabezpečili světlík, který ulétl z jedné výrobní haly v areálu keramičky. Vladimír Filip dodal, že v Bechyni likvidovali i padlý strom a ve službě má celkem deset lidí.

12:17 hodin - Benešov nad Černou - Jeden strom za druhým odstraňují z cest také benešovští hasiči. V neděli poledne přiblížili situaci. "Padá to tady hodně," popisoval Petr Korch mladší. "Teprve teď se vracíme domů, ale určitě ještě něco přibude. V samotném Benešově to jde, ale stromy padají na všech směrech z Benešova. Pořezali jsme asi patnáct stromů." 

Hlavně v polích to nezřízeně fičí. Kromě hasičů se v oblasti pohybují i pracovníci společnosti E.ON, neboť na Benešovsku zatím stále nejde elektrický proud.

11:10 hodin - Omezuje se v některých místech i městská hromadná doprava v Českých Budějovicích. "Z důvodu padající střešní krytiny z budovy kostela v Rudolfově jsou dle pokynu Hasičského záchranného sboru všechny spoje linky 21 stadardně jedoucí do zastávky Rudolfov, Kostel až do odvolání odkloněny na konečnou zastávku Rudolfov, Na Americe. Dočasně jsou tak zrušeny zastávky Rudolfov, Zámek a Rudolfov, Kostel. Jako náhradní slouží zastávky Rudolfov, Hlincohorská a Rudolfov, Na Americe," uvádí se v informacích Dopravního podniku města České Budějovice a.s..

Vítr své ostré zuby zakousl také v areálu jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz. Na jedné z budov v areálu výrobny strhl plechovou střechu.
Vítr na Hradecku: bezproudí a popadané stromy

11:01 - Vítr má dopad i do sportu.

Písečtí fotbalisté se vrací domů, zápas byl kvůli počasí zrušen  
Písek - Třetiligoví fotbalisté z Písku měli dnes odehrát zápas v Převýšově, který se nachází mezi Prahou a Hradcem Králové. Ten byl však kvůli počasí zrušen a tak se písecký A-tým vrací domů. Jinak se zatím v Písku všechno hraje podle plánu.

A podobně jsou na tom i malí fotbalisté na Prachaticku. Zápas fotbalových přípravek Volary - Vlachovo Březí, který se měl hrát od 10 hodin, byl z důvodu počasí přeložen na 9. listopadu.

Lanový park na Libínském Sedle zůstává pro veřejnost vzhledem k počasí uzavřený. Zda jsou v lanovém parku nějaké škody způsobené silným větrem, zatím provozovatelé nevědí. Ty budou zjišťovat ve chvíli, kdy se počasí uklidní.

Ilustrační foto
V Pluhově Žďáru hořel rodinný dům

10:40 hodin - Mezi Summerau a Hornim Dvořistem najela vlaková souprava, která jezdí na trati z Lince do Prahy na vyvrácený strom. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění a souprava mohla pokračovat dál až Horního Dvořiště, kde cestující museli kvůli dalším popadaným stromům přesednout do autobusů.

9:48 hodin - Podle mluvčího Českých drah Petra Štáhlavského jsou popadané stromy na šumavských lokálkách, ale nejvážnější situace je na páteřní trati Praha - České Budějovice, kde od rána nejezdí rychlíky a expresy v úseku mezi Prahou a Táborem. Mimořádná situace panuje na Benešovsku. „Od Tábora do Budějovic zatím vlaky jezdí, ale situace se může změnit,“ uvedl mluvčí.

Zdroj: Čtenáři Deníku

9:34 hodin - Sílící vítr dál komplikuje život i Jihočechům. Hasiči mají plné ruce práce už i na Jindřichohradecku. Na silnici 34 při průjezdu obcí Jindřichův Hradec je komunikace v délce 1.6 kilometru neprůjezdná vinou 8 padlých stromů. S uzavřením komunikace počítejte zhruba do půl dvanácté.

U Nové vsi na Českokrumlovsku najelo osobní vozidlo do spadlého stromu.

9:00 hodin - Ráno zaznamenali nejsilnější vítr v Kocelovicích na Blatensku o síle 107,64 km/hod, na Churáňově 92,88 km/hod a ve Strakonicích 90,36 km/hod. Vítr má zesílit kolem poledne a k večeru slábnout. Pokud vítr dosáhne rychlosti nad 118,8 km/hod, jedná se o orkán. Deníku to sdělila meteoroložka Eva Plášilová.

Kapličtí profesionální hasiči zahájili první výjezdy kvůli popadaným stromům zhruba ve čtyři hodiny ráno. Pak se vystřídaly směny a ve výjezdech pokračuje čerstvá směna. Podle slov šéfa kaplických profesionálních hasičů Pavla Vejvary se ale neděje nic obzvláště kalamitního. "Fouká silný vítr, takže občas spadne strom. Jedná se o jednotlivé stromy popadané přes cesty. Vítr se má utišit až večer, takže kvůli tomu budou mít hasiči zřejmě výjezdy po celý den."

8:54 hodin - Vzduchem létaly balíky polystyrénu

Tábor - Stavební firma, která na Sídlišti nad Lužnicí zatepluje panelák, si materiál před avizovaným větrem včas nezajistila. Pro vichr pak byly balíky polystyrénových desek vítanou hračkou: rozmetal je po okolí a dva balíky dokonce poslal až za plot bývalé školy. Jeden urazil vzduchem kolem 20 metrů a přistál na střeše školy.

8:30 hodin - V tuto chvili je bez elektřiny zhruba 15 tisíc domácností v rámci Jihočeského kraje. Deníku to potvrdil Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON. "Tradicne nejhorsi je to na Lipensku, Kaplicku, také Šumava a Novohradské hory, bez dodavek se na několik hodin ocitly Nové Hrady a Blatná, ale na obou místech už je dodávka obnovena," dodal. 

8:26 hodin - Podle meteorologů by měl vítr v průběhu dne sílit. O tom, že nejhorší zdaleka není za námi, svědčí i aktuální informace od energetiků. "Počet evidovaných poruch pomalu narůstá, v tuto chvíli jsme na 15 poruchách, takže určitě to ještě nekulminuje," konstatoval Vladimír Vácha, mlučí společnoésti E.ON.

8:20 hodin - Skoro by se dalo říct, že jeden strom se podaří odklidit, další spadne. Podle mluvčí HZS Jihočeského kraje Venduly Matějů začal vítr na území Jihočeského kraje působit první problémy zhruba kolem půl páté ráno a to na Českokrumlovsku, Českobudějovicku a Strakonicku. "Od půl sedmé zasahujeme prakticky po celém kraji. Aktuálně máme přibližně 50 výjezdů ke spadlým stromům," uvedla Vendula Matějů.

A její slova potvrzují také policejní informace zahrnující problémy na silnicích. K níže uvedeným se od přibližně půl osmé přidala hlášení z Českobudějovicka, Táborska, Písecka a Prachaticka. Uzavřena je tak nyní silonice II/168 u Vimperka, s opatrností jsou průjezdné silnice u Bernartic na Písecku.

8:07 hodin - Silný vítr se začíná projevovat také na dodávce elektrické energie, kterou místy postihují výpadky. Potvrdil to mluvčí polečnosti E.ON Vladimír Vácha. "V tuto chvíli evidujeme čtyři poruchy na linkách vysokého napětí na Lipensku, konkrétně v okolí Želnavy, Čertovy stěny, Olšiny. Další dvě poruchy jsou na Písecku a jedna na Jindřichohradecku. Aktuálně je bez elektřiny vlivem přerušení dodávek odhadem několik desítek až stovek domácností na jihu Čech," uvedl Vladimír Vácha.

Od ranních hodin jsou hlášeny na různých místech popadané větve a stromy. Ty částečně zasahují i do dopravy. Jen za čtvrt hodiny byly nahlášeny dopravní komplikace z Prachaticka, Písecka i Českokrumlovska.

7:16 hodin - Stromy na silnici jsou hlášeny také v obci Ostrolovský Újezd. Komplikace na silnici 14618 by měly být odstraněny do 8:30 hodin.

7:12 hodin - Další komplikace v dopravě vlivem popadaných stromů jsou hlášeny momentálně z Českobudějovicka  na silnici 1546 u obce Kamenná a také mezi Týnem nad Vltavou a Kolodějemi nad Lužnicí.

U obce Vlastec skončila jízda osobního automobilu ve stromě kolem půl šesté hodiny ranní.

Spadlé stromy tvoří od 6:35 hodin nebezpečné překážky na silnici II/145 u Obory na Prachaticku, kde s komplikacemi v dopravě počítejte zhruba do 7:40 hodin. 

Až do 8:35 může řidičům komplikovat dopravu odklízení popadaných stromů také na silnici I/3 u Kaplice.