VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policejní akce: Bez papírů vyjel už potřetí

Prachaticko /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Také v pátek ráno obsadily policejní hlídky silnice na Prachaticku. Třetím dnem pokračuje předem ohlášenádopravně bezpečnostní akce. A podle slov Martina Grožaje přestupků stále přibývá.

22.4.2009
SDÍLEJ:

Doklady kontrolovali policisté u každého ze zastavených řidičů.Foto: Jana Vandlíčková

Pátek: Policisté mají pachatele trestného činu, za stejný byl už třikrát trestán

Od pátečního rána dooběda šest dopravních policistů při dohledu nad silničím provozem odhalilo patnáct dalších přestupků v dopravě a zadrželo jednoho pachatele trestného činu. "To je neskutečné, akce je dlouho a kvalitně medializována, ale na silnici vyrazí i muž, jenž nikdy nevlastnil řidičský průkaz a ví o odbrovské pravděpodobnosti, že bude chycen," nevěří chování šoféra Martin Grožaj.

Devětatřicetiletého muže z Prachaticka za volantem Mazdy 626 se strakonickou poznávací značkou si hlídka všimla na vitějovické křižovatce, protože však jde o "známou firmu", policisté se vydali za ním. Zadrželi ho poblíž Netolic a lustrace jim potvrdila jejich podezření. "Muž nikdy nevlastnil řidičský průkaz a již třikrát byl za stejný trestný čin potrestán," upřesnil Grožaj.

Z patnácti přestupků jich bylo v pátek dopoledne čtrnáct vyřešeno na místě, a to uložením blokových pokut, jejichž výše je jen za službu dopravní policie 21.500 korun. "Jeden z přestupků bude oznámen městskému úřadu, šlo o překročení rychlosti v obci. Radar ukázal téměř devadesát kilometrů v hodině, což znamená, že řidič auta dostane automaticky zákaz řízení," upřesnil Grožaj.

Mezi nejčastější přestupky pátečního dopoledne patřilo právě překročení rychlosti, nerozsvícení světel a nedodržování dopravního značení - opětovně nezastavení na "stopce". (Kompletní výsledky policejní akce, která trvá až do pátečního večera, získá Deník v neděli)

Čtvrtek: Pneumatiky jako sklo

Ve čtvrtek bylo šestnáct policistů na čtyřiceti různých stanovištích na celém Prachaticku. "Zkontrolovali jsme 189 vozidel a zjistili čtyřicet přestupků, z nichž čtyřibudou oznámeny městskému úřadu k jejich následnému řešení," upřesnil v pátek ráno vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj. V jednom případě se jednalo o alkohol v dechu řidiče a umístění antiradaru za čelním sklem, dvakrát řidiči nepředložili policistům ke kontrole zelenou kartu a jeden šofér nesouhlasil s videozáznamem, který dokazoval, že nezastavil na "stopce".

"Pokud mohu hodnotit dva dny dopravně bezpečnostní akce, musím nejprve zkonstatovat, že šoféři jsou nepoučitelní, a to vzhledem ke kvalitní medializaci. Nehrajeme si na hon kočky s myší, předem všichni věděli, že se akce chystá," řekl policista. Pozor si ale dávají šoféři především na překročení povolené rychlosti. Zatím co ve středu bylo takových přestupků dvacet, ve čtvrtek už jen devět. "Na druhou stranu ale naskočily takové přestupky jako nesprávný způsob jízdy a nerespektování dopravního značení," upřesnil.

Hodně podivné se policistům zdá to, že lidé nemají rozsvícená světla. "Pokud vezmu v potaz pokutu za nesvícení zhruba ve výši dvou tisíc korun, určitě by je vyšlo levněji nainstalování automatu na svícení rovnou do vozidla," konstatoval Grožaj. Dalším hodně obvyklým přestupkem bylo nepoužití bezpečnostních pásů. To, že je lidé nepoužívají ve městě, to je u nás podle policistů pravidlo. Ale nad tím, že je nemají na volných úsecích silnic, kroutí hlavou. "Hned osm lidí za pásy zaplatilo blokové pokuty ve výši čtyři a půl tisíce korun," vypočetl vedoucí dopravního inspektorátu.

Desetkrát pak policejní hlídky ohodnotily blokovou pokutou nevyhovující technický stav vozidel, což prý není příliš běžné. Ve většině případů šlo o nekvalitní pneumatiky. "Jeden z majitelů auta měl pneumatiky hladké jako stůl," pozastavil se nadstavem obutí vozidla Martin Grožaj.

Čtvrtek:Za čelním sklemměl řidič antiradar

Čtvrtek je druhým dnem, kdy prachatičtí policisté pokračují v dopravně bezpečnostní akci. "Řidiči jsou nepoučitelní," zkonstatoval ve čtvrtek po druhé hodině policista Martin Grožaj.

Od čtvrteční půl deváté ráno do jedné hodinyodpoledne policiejní hlídky na silnicích Prachatickaevidují šestadvacet přestupků. "Celkemza ně řidiči zaplatili přesně dvacet jeden tisíc sto korun," upřesnil Grožaj. Doplnil, že rychlost tentokrát překročilo v uvozovkách pouze šest lidí, ale jeden z nich byl pod vlivem alkoholu. Digitální přístroj mu naměřilho naměřil v dechu a šofér s výsledkem souhlasil.

"Nejčastějšími přestupky byly ve čtvrtek dopoledne nesprávný způsob jízdy, techniký stav vozidel a nerozsvícená světla," doplnil policista s tím, že jeho kolegové zároveň zastavili řidiče s funkčním antiradarem. Šlo o čtyřiatřiceteletého muže s firemním vozidlem, jež mělo třebíčskou státní pozvávací značku. Řidič přijel k hlídce ve Bělči ve směru od Českých Budějovic. "Jelikož jde o závažný přestupek, bude tento oznámen na městský úřad," upřesnil postup Grožaj. Navíc ještě nebyl v pořádku technický stav jeho auta. Jde o to, že měl za předním sklem něco, co přímo nesouvisí s provozem vozidla na pozemní komunikaci. "Navíc antiradary na náš laserový přístroj stejně nereagují," doplnil Martin Grožaj.

Středa: "Bandité!". Slyšeli policisté od rychlých Němců

Ve středu 22. dubna se rozjela na Prachaticku rozsáhlá policejní akce. Policejní hlídky se během tří dnů vystřídají na téměř sto dvaceti stanovištích.„Akce je zaměřena na kontrolu nejvyšší povolené rychlosti a alkohol,“ upřesnil vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj.

V půl deváté ráno jedna z hlídek dopravních policistů „rozbalila“ stanoviště u zastávky ve Starých Prachaticích. „Vaše doklady a doklady od vozidla, prosím,“ začínali policisté u každého zastaveného řidiče. Následovala dechová zkouška a policista ihned staršímu muži ukazuje, že je negativní, stejně jako obrací digitální Dräger také na zástupce Deníku.

V tu chvíli už ale další z policistů vstupuje do vozovky a láteří na ženu v červeném autě, že si vzpomněla na rozsvícení světel až ve chvíli, kdy viděla policejní hlídku. Žena přitakává a s omluvou opouští stanoviště. Tentokrát to prošlo jen se zdviženým prstem.

Další stanoviště, které Deník navštívil, byla uzavřená část obce Hliniště, kde policisté kontrolovali především dodržování povolené rychlosti. Někteří šoféři bez dohadování platí za blokové pokuty a své prohřešky ani nekomentují.

Jiní se obrovsky vztekají a od zahraničních turistů s německými poznávacími značkami dokonce slyší něco ve smyslu českých banditů.

„Hlídka tu stojí od devíti od rána, během hodiny rychlost překročilo osm vozidel, z nichž pouze jedno mělo českou registrační značku,“ upřesňuje na místě Martin Grožaj.

Jeho kolegové v přímém výkonu služby jen krčí rameny nad drzostí a arogantností německých šoférů. Většina z nich totiž nevěří, že překročil povolenou rychlost.

Jeden se vymlouvá na to, že značka začátek obce není podle pravidel a že je menší. Další z nich pak argumentuje tím, že policejní radar měří nesmyslně hned za cedulí.

„Není to pravda, laser změří vozidlo až zhruba sto metrů za značkou, nastavené je to tak schválně,“ upřesňují policisté a každého, který nesouhlasí, vedou k radaru a trpělivě ukazují a vysvětlují o kolik překročili rychlost a v jakém místě je vlastně radar změřil.

Další německý řidič pak protestuje a nehodlá policejní hlídce podepsat vyplněný blok na pokutu. Jiný se rozkřikuje na celé kolo a ve chvíli, kdy uhradí policisty stanovenou pokutu, otáčí své vozidlo zpět k hraničnímu přechodu, což doprovází slovy: „Nichts mehr Tchechai.“

„Není jediný, spousta Němců se vrací zpět,“ komentuje to policejní hlídka.

Další mladík, sice německé národnosti, ale ve vozidle s českou registrační značkou, měl rychlost 81 kilometrů v hodině, což by sice mělo znamenat oznámení městskému úřadu.

„Ale z každé naměřené rychlosti do sta kilometrů v hodině se tři kilometry odečítají, nad sto kilometrů pak jsou to tři procenta, to abychom dostáli daným normám,“ ujistil vedoucí dopravního inspektorátu.

Tentokrát proto šofér audi mohl odjet po zaplacení pokuty, ale jeho spolujezdec se vracel zpět, aby se podíval, zda opravdu u silnice stojí značky se začátkem obce.

Těsně před jedenáctou hodinou ale do Hliniště vjíždějí dva chlapi na motorkách. Radar jednomu z nich naměřil 81 a druhému pak 77 kilometrů v hodině. V obrovském provozu policisté jen tak tak stíhají zdvihat plácačky, ale motorkáři pokývou hlavou a pokračují ve směru jízdy bez toho, aby zastavili.

V tu chvíli Martin Grožaj usedá do nové služební oktávie a vydává se motorkáře pronásledovat. Během deseti minut se vrací se dvěma motorkáři.

„Sorry, sorry, my nevěděli, že nás stavíte,“ omlouvají se a doplňují, že si ani značek o začátku obce nevšimli.

V každém případě ale uznávají svůj přestupek a bez protestů čekají na vyplnění bloků a každý z nich platí za svůj prohřešek dva a půl tisíce korun.

Svědkem malé honičky je také mladý řidič rakouské dodávky, jež také překročil stanovenou rychlost. Bere to ale s úsměvem, ví, že byl moc rychlý. Málo mu ale chybělo, aby pozoroval vzniklou situaci s otevřenými ústy. Loučil se pak s uznalým pokynutým hlavou.

Dopolední měření v Hliništi končilo v jedenáct hodin a do té chvíle měli policisté dvanáct vozidel a dva motocykly, jejichž řidiči překročili povolenou rychlost, to na pokutách šoféři odevzdali na třiadvacet tisíc korun.

Celkově pak do středečních třinácti hodin policisté zkontrolovali 79 vozidel a zjistili 18 přestupků za více než jedenatřicet tisíc korun. „Každá konrola byla doprovázena dechovou zkouškou, je pozitivní, že žádný řidičů nejel pod vlivem alkoholu. Také drogové testy byly negativní,“ upřesnil krátce po jedné hodině Martin Grožaj.

Policejní akce na Prachaticku potrvá až do pátku. Další podrobnosti připravujeme.

Autor: Jana Vandlíčková

22.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník-servírka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalost českého a německého jazyka na komunikativní úrovni., Více info osobně nebo na telefonu., Ubytování a strava po dobu směny zdarma, využití wellness i pro rodinné příslušníky, pravidelné kurzy s profesionálem přímo na hotelu .. Pracoviště: Hotcz s.r.o., 384 51 Volary. Informace: Dagmar Šubová, +420 777 276 070.

Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 15 000 Kč

Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci Betonář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Práce na stavbách po celé ČR. Ubytování a cestovné na náklady firmy, Výuční list - možno i v jiném oboru - zaučíme, Práce na hlavní pracovní poměr celoročně, Možnost vysokých výdělků, , Kontaktní osoba: p.Leoš Harvalík, tel. 608 652 060, e-mail: harvalik@hsbeton.cz. Pracoviště: Hšbeton s.r.o.- provozovna volary, Budějovická, č.p. 633, 384 51 Volary. Informace: Leoš Harvalík, +420 608 652 060.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 13 400 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič mezinárodní a vnitrostátní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13400 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 96. Poznámka: Požadujeme:, Řidičský průkaz sk. C+E, profesní průkaz, kartu řidiče, ochotu pracovat, spolehlivost, časovou flexibilitu, praxe v oboru výhodou. , , Nabízíme:, Stabilní pracovní zázemí v mezinárodní firmě s dlouholetou tradicí., Moderní vozový park., Kvalitní technické zázemí (servis, mycí linka, čerpací stanice,…)., Jistota výplaty mzdy a cestovních náhrad v pravidelných termínech a zákonem stanovené výši. , Služební telefon, odměny za výkon, Kontaktní osoby:, tel.: 731 123 112, e-mail: personalni@sindelar-spedition.cz, Jasmin Karić, tel. 731 123 101 , e-mail : technik1@sindelar-spedition.cz. Pracoviště: Šindelář spedition s.r.o. - netolice, Vodňanská, č.p. 533, 384 11 Netolice. Informace: Jitka Voráčková, +420 731 123 132.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 17 000 Kč

Účetní materiáloví Účetní materiálová. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnání vhodné pro skladové účetní., , Požadavky:, Středoškolské vzdělání s ekonomickým zaměřením, Uživatelská znalost MS Office (EXCEL, WORD), Samostatnost, aktivní přístup, pečlivost, , Náplň práce:, Příjem zboží: vytvoření příjemky, Výdej zboží: vytvoření výdejky, dodacího listu a faktury, Zakládání nových skladových karet, Zajištění skladových zásob dle potřeb výroby: vytvoření objednávek, Komunikace s účetní a vedením firmy, , Nabízíme:, Práce v úspěšné české firmě, Místo výkonu práce: Vimperk, Délka pracovní doby 40 hod/týdně, Pružný začátek a konec pracovní doby, Práce na plný úvazek, Odborné zaškolení ve firemním programu Helios - certifikát, Příjemné pracovní prostředí, Zaměstnanecká sleva na firemní výrobky. Pracoviště: Vavi s.r.o., Pivovarská, č.p. 475, 385 01 Vimperk. Informace: Eva Staňková, +420 724 515 077.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rod Lanna na nábřeží řeky Malše,výstava velkoformátových fotografií v Českých Budějovicích
12

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

Kooperativa vystavuje svoji sbírku v Alšově jihočeské galerii
12

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Rekonstrukce Slávie nebude. Prozatím

České Budějovice – Do konce června měla rada města schválit koncesní řízení na opravu budovy kulturního domu Slávie, který je v havarijním stavu. Podle Petra Podholy, náměstka primátora pro správu veřejných statků a veřejných zakázek, ale vyvstaly další otazníky.

Na silnici shořel traktor vezoucí řepku. Je z něho černý vrak

Rozpoutí - Šrumec nastal v úterý 17. července odpoledne na silnici u Rozpoutí. Po 14. hodině se tam vzňal traktor, který na vleku vezl řepku.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Do redakce donesla tašku bižuterie

České Budějovice – Náramky, náušnice, řetízky a brože. To všechno donesla ve středu do redakce Helena Žípková z Hluboké nad Vltavou. „Některé jsem si koupila kvůli parádě, některé jsem vyhrála, některé jsem koupila v zahraničí,“ přiblížila Helena Žípková historii pokladů, jichž donesla celou tašku. Cestu do redakce přitom neabsolvovala poprvé. Zapojila se také do předchozích ročníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT