VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policejní akce: Bez papírů vyjel už potřetí

Prachaticko /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Také v pátek ráno obsadily policejní hlídky silnice na Prachaticku. Třetím dnem pokračuje předem ohlášenádopravně bezpečnostní akce. A podle slov Martina Grožaje přestupků stále přibývá.

22.4.2009
SDÍLEJ:

Doklady kontrolovali policisté u každého ze zastavených řidičů.Foto: Jana Vandlíčková

Pátek: Policisté mají pachatele trestného činu, za stejný byl už třikrát trestán

Od pátečního rána dooběda šest dopravních policistů při dohledu nad silničím provozem odhalilo patnáct dalších přestupků v dopravě a zadrželo jednoho pachatele trestného činu. "To je neskutečné, akce je dlouho a kvalitně medializována, ale na silnici vyrazí i muž, jenž nikdy nevlastnil řidičský průkaz a ví o odbrovské pravděpodobnosti, že bude chycen," nevěří chování šoféra Martin Grožaj.

Devětatřicetiletého muže z Prachaticka za volantem Mazdy 626 se strakonickou poznávací značkou si hlídka všimla na vitějovické křižovatce, protože však jde o "známou firmu", policisté se vydali za ním. Zadrželi ho poblíž Netolic a lustrace jim potvrdila jejich podezření. "Muž nikdy nevlastnil řidičský průkaz a již třikrát byl za stejný trestný čin potrestán," upřesnil Grožaj.

Z patnácti přestupků jich bylo v pátek dopoledne čtrnáct vyřešeno na místě, a to uložením blokových pokut, jejichž výše je jen za službu dopravní policie 21.500 korun. "Jeden z přestupků bude oznámen městskému úřadu, šlo o překročení rychlosti v obci. Radar ukázal téměř devadesát kilometrů v hodině, což znamená, že řidič auta dostane automaticky zákaz řízení," upřesnil Grožaj.

Mezi nejčastější přestupky pátečního dopoledne patřilo právě překročení rychlosti, nerozsvícení světel a nedodržování dopravního značení - opětovně nezastavení na "stopce". (Kompletní výsledky policejní akce, která trvá až do pátečního večera, získá Deník v neděli)

Čtvrtek: Pneumatiky jako sklo

Ve čtvrtek bylo šestnáct policistů na čtyřiceti různých stanovištích na celém Prachaticku. "Zkontrolovali jsme 189 vozidel a zjistili čtyřicet přestupků, z nichž čtyřibudou oznámeny městskému úřadu k jejich následnému řešení," upřesnil v pátek ráno vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj. V jednom případě se jednalo o alkohol v dechu řidiče a umístění antiradaru za čelním sklem, dvakrát řidiči nepředložili policistům ke kontrole zelenou kartu a jeden šofér nesouhlasil s videozáznamem, který dokazoval, že nezastavil na "stopce".

"Pokud mohu hodnotit dva dny dopravně bezpečnostní akce, musím nejprve zkonstatovat, že šoféři jsou nepoučitelní, a to vzhledem ke kvalitní medializaci. Nehrajeme si na hon kočky s myší, předem všichni věděli, že se akce chystá," řekl policista. Pozor si ale dávají šoféři především na překročení povolené rychlosti. Zatím co ve středu bylo takových přestupků dvacet, ve čtvrtek už jen devět. "Na druhou stranu ale naskočily takové přestupky jako nesprávný způsob jízdy a nerespektování dopravního značení," upřesnil.

Hodně podivné se policistům zdá to, že lidé nemají rozsvícená světla. "Pokud vezmu v potaz pokutu za nesvícení zhruba ve výši dvou tisíc korun, určitě by je vyšlo levněji nainstalování automatu na svícení rovnou do vozidla," konstatoval Grožaj. Dalším hodně obvyklým přestupkem bylo nepoužití bezpečnostních pásů. To, že je lidé nepoužívají ve městě, to je u nás podle policistů pravidlo. Ale nad tím, že je nemají na volných úsecích silnic, kroutí hlavou. "Hned osm lidí za pásy zaplatilo blokové pokuty ve výši čtyři a půl tisíce korun," vypočetl vedoucí dopravního inspektorátu.

Desetkrát pak policejní hlídky ohodnotily blokovou pokutou nevyhovující technický stav vozidel, což prý není příliš běžné. Ve většině případů šlo o nekvalitní pneumatiky. "Jeden z majitelů auta měl pneumatiky hladké jako stůl," pozastavil se nadstavem obutí vozidla Martin Grožaj.

Čtvrtek:Za čelním sklemměl řidič antiradar

Čtvrtek je druhým dnem, kdy prachatičtí policisté pokračují v dopravně bezpečnostní akci. "Řidiči jsou nepoučitelní," zkonstatoval ve čtvrtek po druhé hodině policista Martin Grožaj.

Od čtvrteční půl deváté ráno do jedné hodinyodpoledne policiejní hlídky na silnicích Prachatickaevidují šestadvacet přestupků. "Celkemza ně řidiči zaplatili přesně dvacet jeden tisíc sto korun," upřesnil Grožaj. Doplnil, že rychlost tentokrát překročilo v uvozovkách pouze šest lidí, ale jeden z nich byl pod vlivem alkoholu. Digitální přístroj mu naměřilho naměřil v dechu a šofér s výsledkem souhlasil.

"Nejčastějšími přestupky byly ve čtvrtek dopoledne nesprávný způsob jízdy, techniký stav vozidel a nerozsvícená světla," doplnil policista s tím, že jeho kolegové zároveň zastavili řidiče s funkčním antiradarem. Šlo o čtyřiatřiceteletého muže s firemním vozidlem, jež mělo třebíčskou státní pozvávací značku. Řidič přijel k hlídce ve Bělči ve směru od Českých Budějovic. "Jelikož jde o závažný přestupek, bude tento oznámen na městský úřad," upřesnil postup Grožaj. Navíc ještě nebyl v pořádku technický stav jeho auta. Jde o to, že měl za předním sklem něco, co přímo nesouvisí s provozem vozidla na pozemní komunikaci. "Navíc antiradary na náš laserový přístroj stejně nereagují," doplnil Martin Grožaj.

Středa: "Bandité!". Slyšeli policisté od rychlých Němců

Ve středu 22. dubna se rozjela na Prachaticku rozsáhlá policejní akce. Policejní hlídky se během tří dnů vystřídají na téměř sto dvaceti stanovištích.„Akce je zaměřena na kontrolu nejvyšší povolené rychlosti a alkohol,“ upřesnil vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj.

V půl deváté ráno jedna z hlídek dopravních policistů „rozbalila“ stanoviště u zastávky ve Starých Prachaticích. „Vaše doklady a doklady od vozidla, prosím,“ začínali policisté u každého zastaveného řidiče. Následovala dechová zkouška a policista ihned staršímu muži ukazuje, že je negativní, stejně jako obrací digitální Dräger také na zástupce Deníku.

V tu chvíli už ale další z policistů vstupuje do vozovky a láteří na ženu v červeném autě, že si vzpomněla na rozsvícení světel až ve chvíli, kdy viděla policejní hlídku. Žena přitakává a s omluvou opouští stanoviště. Tentokrát to prošlo jen se zdviženým prstem.

Další stanoviště, které Deník navštívil, byla uzavřená část obce Hliniště, kde policisté kontrolovali především dodržování povolené rychlosti. Někteří šoféři bez dohadování platí za blokové pokuty a své prohřešky ani nekomentují.

Jiní se obrovsky vztekají a od zahraničních turistů s německými poznávacími značkami dokonce slyší něco ve smyslu českých banditů.

„Hlídka tu stojí od devíti od rána, během hodiny rychlost překročilo osm vozidel, z nichž pouze jedno mělo českou registrační značku,“ upřesňuje na místě Martin Grožaj.

Jeho kolegové v přímém výkonu služby jen krčí rameny nad drzostí a arogantností německých šoférů. Většina z nich totiž nevěří, že překročil povolenou rychlost.

Jeden se vymlouvá na to, že značka začátek obce není podle pravidel a že je menší. Další z nich pak argumentuje tím, že policejní radar měří nesmyslně hned za cedulí.

„Není to pravda, laser změří vozidlo až zhruba sto metrů za značkou, nastavené je to tak schválně,“ upřesňují policisté a každého, který nesouhlasí, vedou k radaru a trpělivě ukazují a vysvětlují o kolik překročili rychlost a v jakém místě je vlastně radar změřil.

Další německý řidič pak protestuje a nehodlá policejní hlídce podepsat vyplněný blok na pokutu. Jiný se rozkřikuje na celé kolo a ve chvíli, kdy uhradí policisty stanovenou pokutu, otáčí své vozidlo zpět k hraničnímu přechodu, což doprovází slovy: „Nichts mehr Tchechai.“

„Není jediný, spousta Němců se vrací zpět,“ komentuje to policejní hlídka.

Další mladík, sice německé národnosti, ale ve vozidle s českou registrační značkou, měl rychlost 81 kilometrů v hodině, což by sice mělo znamenat oznámení městskému úřadu.

„Ale z každé naměřené rychlosti do sta kilometrů v hodině se tři kilometry odečítají, nad sto kilometrů pak jsou to tři procenta, to abychom dostáli daným normám,“ ujistil vedoucí dopravního inspektorátu.

Tentokrát proto šofér audi mohl odjet po zaplacení pokuty, ale jeho spolujezdec se vracel zpět, aby se podíval, zda opravdu u silnice stojí značky se začátkem obce.

Těsně před jedenáctou hodinou ale do Hliniště vjíždějí dva chlapi na motorkách. Radar jednomu z nich naměřil 81 a druhému pak 77 kilometrů v hodině. V obrovském provozu policisté jen tak tak stíhají zdvihat plácačky, ale motorkáři pokývou hlavou a pokračují ve směru jízdy bez toho, aby zastavili.

V tu chvíli Martin Grožaj usedá do nové služební oktávie a vydává se motorkáře pronásledovat. Během deseti minut se vrací se dvěma motorkáři.

„Sorry, sorry, my nevěděli, že nás stavíte,“ omlouvají se a doplňují, že si ani značek o začátku obce nevšimli.

V každém případě ale uznávají svůj přestupek a bez protestů čekají na vyplnění bloků a každý z nich platí za svůj prohřešek dva a půl tisíce korun.

Svědkem malé honičky je také mladý řidič rakouské dodávky, jež také překročil stanovenou rychlost. Bere to ale s úsměvem, ví, že byl moc rychlý. Málo mu ale chybělo, aby pozoroval vzniklou situaci s otevřenými ústy. Loučil se pak s uznalým pokynutým hlavou.

Dopolední měření v Hliništi končilo v jedenáct hodin a do té chvíle měli policisté dvanáct vozidel a dva motocykly, jejichž řidiči překročili povolenou rychlost, to na pokutách šoféři odevzdali na třiadvacet tisíc korun.

Celkově pak do středečních třinácti hodin policisté zkontrolovali 79 vozidel a zjistili 18 přestupků za více než jedenatřicet tisíc korun. „Každá konrola byla doprovázena dechovou zkouškou, je pozitivní, že žádný řidičů nejel pod vlivem alkoholu. Také drogové testy byly negativní,“ upřesnil krátce po jedné hodině Martin Grožaj.

Policejní akce na Prachaticku potrvá až do pátku. Další podrobnosti připravujeme.

Autor: Jana Vandlíčková

22.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Instalatér, topenář 25 000 Kč Instalatéři vodovodů Instalatér, topenář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vyučení v oboru, řidičské oprávnění sk. B, spolehlivost., Nabízíme firemní benefity - stravenky, důchodové pojištění, příspěvek na dovolenou, zdravotní volno. , Kontaktní osoba: Tomáš Bušek tel: 724 317 576. Pracoviště: Bušek p&t voda plyn topení s.r.o., 384 22 Vlachovo Březí. Informace: Tomáš Bušek, +420 724 317 576. Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 500 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu obsluha strojů a zařízení pro zpracování plastů. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 24500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Obsluha strojů a zařízení na zpracování dílů z plastů, gumy a kovů, pro automobilový průmysl. Zaučení trvá 2-3 týdny,provádíme sami. Práce v stoje i v sedě, třísměnný provoz, noční směny, i občasné víkendové výroby. , Závodní stravování, příspěvky na dopravu do zaměstnání, letní a zimní oblečení a obuv, ubytovna pro zaměstnance.Motivační a věrnostní odměny. 5 týdnů dovolené., Kontaktní osoby: paní Jana Vlachová, tel. 388 402 922 , jana.vlachova@uniwellcz.cz.. Pracoviště: Uniwell cz s.r.o.-provozovna, 384 72 Zdíkov. Informace: Jana Vlachová, +420 388 402 922. Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Operátor extruze. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Zaměstnanecké výhody:, * stravování, * příspěvek na dopravu, , Kontakt:, - Langová Martina Bc., tel.: 720 966 742, e-mail: martina.langova@bachl.cz. Pracoviště: Bachl, spol. s r.o. - bohumilice, 384 81 Čkyně. Informace: Martina Langová, +420 720 966 742. Výroba - Výroba Montážní dělník 12 600 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů Montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12600 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: Jedná se o montáž výrobků z plastů, obsluha strojů vyrábějící plastové součásti a následná montáž. Zkušenosti s výrobním závodem výhodou. Zajištěné ubytování, příspěvek na dojíždění, zavodní stravování, - způsob prvního kontaktu zájemce o volné pracovní místo se zaměstnavatelem -, e-mailem nebo telefonicky, Kontakt:, - Šimek Marek, tel.: 774492941, e-mail: simek@aktivteam.cz. Pracoviště: Aktivteam sv s.r.o.- pracoviště, Krumlovská, č.p. 979, 383 01 Prachatice. Informace: Marek Šimek, +420 774 492 941.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den stromů. Ilustrační foto.

Užijte si Mezinárodní den stromů v ZOO Tábor

Opravář kol Lukáš Podlešák.
9

Ze starých kol vyšperkuje kavalíry

Žena ze Strakonic pomohla díky facebooku k záchraně života

Strakonice – Operační důstojník jihočeské policie přijal po páteční půlnoci telefonické oznámení od obyvatelky Strakonic.

Abonentní koncerty vzpomenou na výročí

Třeboň - Festival Třeboňská nocturna podle ředitele festivalu Miloše Končického přinese koncerty, které na sebe navazují. „Spektrálně jsme to rozlišili tak, že si může každý něco vybrat. Není to vyloženě jen o vážné hudbě,“ vysvětluje Miloš Končický.

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

/VIDEO/ Jeden z nejlepších fotbalistů české historie letos v červnu definitivně skončil s profesionálním fotbalem. Tomáš Rosický se po boku mezinárodních hvězd typu Cesc Fábregas, Petr Čech nebo Karel Poborský rozloučil na pražské Letné ve velkém stylu. Samozřejmě u toho nemohli chybět ani ti nejlepší a nejtalentovanější fotbalisté, kteří se probojovali do minulého ročníku McDonald’s Cupu.

Ředitel ZOO Tábor: Zachraňte medvěda ze Vsetínska, vražda není nutná

Tábor/ANKETA/ - Svůj názor na záchranu medvěda ze Vsetínska nám poslal do redakce ředitel táborské zoologické zahrady Evžen Korec.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT