Starší řidič malého osobního vozidla s největší pravděpodobností nedal přednost osobnímu vlaku přijíždějícímu od Volar a bočně do soupravy narazil. Osobní vlak zastavil strojvedoucí zhruba sto metrů za přejezdem. 

Nárazem bylo vozidlo odmrštěno pod železniční trať. Řidič vozidla nehodu nepřežil. Na místě nehodu vyšewtřují policsté, s odstraňováním následků nehody pomáhají hasiči ze Služby železniční dopravní cesty. Osm cestujících z vlaku muselo být do cílové stanice převezeno náhradní dopravou.

K podobné tragické nehodě došlo na stejném přejezdu již v roce 2002. Železniční přejezd, na kterém se stala v sobotu tragická dopravní nehoda, je opatřen výstrařnými kříži a dopravní značkou STOP. Komunikace je v zimním období udržována pouze pluhováním, na což řidiče upozorňuje dodatková tabulka při vjezdu od Chrobol.

Řidič byl navíc místní, takže podmínky dobře znal. I proto je celá událost pro všechny obyvatele nepochopitelná a o tom, co vlastně bylo příčinou srtřetu, se lze jen domnívat.

Provoz na železniční trati Prachatice - Volary se podařilo obnovit v 15.30 hodin. Odahdnutá škoda vzniklá při nehodě, činí sto tisíc na vlakové soupravě a čtyřicet tisíc na osobním vozidle.