„Čtyřicet dopravních nehod, které se během víkendu staly, si ale vyžádalo tři těžká a 32 lehkých zranění,“ říká jihočeský policejní mluvčí Jaroslav Beran.
Loni se o Velikonocích stalo nehod dvakrát více – 85. Při nich se čtyři lidé zranili těžce a 14 lehce.

Policisté letos při nehodách odhalili sedm řidičů, kteří usedli za volant posilněni alkoholem. Před rokem jich bylo devět. Při nehodách vznikly škody za 2,5 milionu korun, loni to bylo o tři sta tisíc korun víc. Příznivou bilanci si policisté pochvalují. Kontroly, které se na silnicích konaly, byly úspěšné. Černým dnem byla neděle. „Při devíti nehodách se tři lidé těžce zranili a šest lehce. U čtyř řidičů jsme zjistili alkohol.“

Řidiči prý podceňují situaci a usedají za volant po skleničce. „Stávají se účastníky nehod z viny někoho jiného, ale trest za alkohol si odnášejí vyšší,“ varuje Beran.
Řidiči mnohdy vědomě riskují a usedají za volant, i když si předtím dali alkohol. Doufají, že se jim na silnici nic nestane nebo že nepotkají policejní hlídku.

„Policisté nemohou být všude, na což často mnozí řidiči spoléhají,“ pokračuje mluvčí. „Když přijdou o řidičský průkaz minimálně na několik měsíců a zaplatí i desetitisícové pokuty, je už na zpytování svědomí pozdě. Horší ale samozřejmě je, když někoho dalšího na silnici zraní nebo dokonce usmrtí.“ Nenapravitelným a nedisciplinovaným řidičům nastávají zlé časy. „V následujícím období se bude policejní dozor nad dopravou dále zintenzivňovat. Při kontrolách budeme ve větší míře uplatňovat novou moderní techniku,“ slibuje Jaroslav Beran. Vzorní řidiči se ale kontrol a postihu bát nemusejí.

„V pondělí 13. dubna jsme dopoledne chodili s pomlázkou a všude nám pak nabízeli skleničku s tvrdým alkoholem,“ říká čtyřicetiletý Pavel Sosna z Českých Budějovic.
„Protože jsem jel odpoledne autem do Výhně, věděl jsem, že si nesmím dát ani jednou, i když nabídka byla lákavá,“ dodává s úsměvem vzorný řidič a koledník Pavel Sosna.