Nehoda se stala asi sedmdesát metrů od stanice šumavské Horské služby. „Vzhledem ke vzdálenosti jsem jen popadl batoh se zdravotnickým vybavením a vyběhl k ležícímu muži. Po předběžné prohlídce jsem viděl, že má na hlavě velkou tržnou ránu, začal mít potíže s dechem a upadl do bezvědomí," uvedl k nehodě Václav Kouba, zasahující člen Horské služby Šumava. Dodal, že ihned začal s nepřímou masáží srdce a krátce před příjezdem sanitního vozu Rychlé zdravotnické pomoci z Modravy se cyklistovi obnovila srdeční činnost i schopnost bez problémů dýchat.

Dispečink linky 155 na místo povolal i vrtulník Letecké záchranné služby z Českých Budějovic. „Poté, co posádka dosedla nedaleko nehody, byl už pacient v takovém stavu, že začal velmi čile komunikovat se zdravotníky. Ti po krátké chvíli vyhodnotili jeho aktuální zdravotní stav a k dalšímu ošetření jej do nemocnice v Sušici převezli sanitkou," doplnil Václav Kouba. Vrtulník tak bez pasažéra zamířil zpět.

„Musím horské cyklisty varovat před podceňováním výletů na Šumavě. Na místě je především plánování tras s ohledem na aktuální zdravotní stav, přizpůsobení rychlosti a stylu jízdy vzhledem k povrchu cyklostezek a samozřejmě nošení přilby," varoval cyklisty Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.