„Během půl roku do konce června zemřelo na jihočeských silnicích celkem 33 lidí a 104 lidé byli těžce zraněni,“ vypočítává smutnou statistiku jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.

Loni byla za první půlrok bilance ještě tragičtější.
„V prvním pololetí roku 2008 zemřelo 42 osob a těžce se zranilo 138 lidí.“

Chybují i chodci

Na jihu Čech způsobili letos během prvního půl roku neukáznění řidiči přes 1 600 dopravních nehod.

„Je to o více než 3500 nehod méně než loni,“ pokračuje Jana Kameníková.
„Razantní pokles je ale nutné přičíst zejména legislativní změně v oblasti šetření dopravních nehod.“

Policisté totiž nejezdí ke všem nehodám, ale jen k těm vážnějším.
„204 neukázněných řidičů usedlo za volant po tom, co popíjelo alkohol. Loni jich bylo v pololetí ještě více – 288. V jedenatřiceti případech řídili pod vlivem dalších drog.“

Dopravní policisté, kteří v průběhu pololetí roku vyhlásili na území kraje přes 80 dopravně –bezpečnostních akcí, řešili přes 21 tisíc dopravních přestupků.

„Celkem 210 přestupků řešili s nemotorizovanými účastníky silničního provozu čili s chodci a cyklisty. Více jak 800 dopravních přestupků na jihu Čech způsobili cizinci,“ doplňuje Kameníková.

Během půl roku dopravní policisté zadrželi přes 450 řidičských průkazů neukázněným řidičům, kteří například požili před jízdou alkohol nebo jinou drogu.

„Dopravním policistům se také podařilo zadržet 313 pachatelů trestné činnosti, 23 hledaných osob a vypátrat i tři odcizená vozidla.“

Celkem 91 řidičů řídilo v době vysloveného zákazu řízení a 116 řidičů usedlo za volant, aniž by vlastnili řidičské oprávnění.

Černé pátky

Hlavní příčiny letošních dopravních nehod zůstávají několik let stejné.
„Jedná se o nesprávný způsob jízdy, nepřiměřenou rychlost a nedání přednosti v jízdě. Nejvyšší počet dopravních nehod způsobují řidiči v obci, následně pak mimo obec a na místních komunikacích,“ říká mluvčí Jana Kameníková.

„Ze statistik také vyplývá, že k nejvyššímu počtu dopravních nehod dochází v pátek, v sobotu a ve čtvrtek. Naopak nejméně nehod statistiky zaznamenaly v neděli. V loňském roce došlo na jihu Čech k nejvyššímu počtu dopravních nehod v pátek a v pondělí, pak následuje středa. Nejméně řidičů v roce 2008 bouralo v neděli.“

Počet autonehod v letních měsících bohužel většinou vzrůstá. Rozbitých aut je na silnicích dokonce víc než při zimních kalamitách. Prázdninové havárie mívají horší následky.

Letní havárie

„Jen za prvních devět dní v červenci zaznamenaly jihočeské policejní statistiky 66 dopravních nehod, při kterých zemřela na Prachaticku jedna osoba a 9 lidí se těžce zranilo,“ říká Jana Kameníková.

„Celkem 19 neukázněných řidičů pilo před jízdou alkohol.
V letním období také na řidiče nepříznivě působí teplé počasí a únava.
„Lidé se v teplých nocích dobře nevyspí, což vede k jejich nepozornosti za volantem. Nepozornost je velká a soustředění na řízení naopak malé.“

Policisté nabádají, že proto zejména v létě musí věnovat maximální pozornost dodržování pitného režimu a především dostatečnému odpočinku, především před plánovanou delší cestou.

„Pokud se řidiči cítí při řízení motorového vozidla unaveni, je nutné udělat si přestávku. Důležité je protáhnout tělo a doplnit tekutiny, samozřejmě nealkoholické. Mnoho dopravních nehod má totiž v letním období na svědomí únava a stres. Dochází ke snížení soustředěnosti a výraznému zpomalení reakcí řidičů,“ dodává jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.