VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyjádření Růženy Štemberkové

Prachatice - Vyjádření Růženy Štemberkové, zastupitelky města Prachatice za KDU-ČSL, k materiálu Zásady pro přidělování dotací při jednání zastupitelů města Prachatice v pondělí 18. září:

21.9.2017
SDÍLEJ:

Na snímku zleva Růžena Štemberková (KDU-ČSL), Jiří Machart a Robert Zeman (oba PRO Prachatice).Foto: Deník/Miroslav Fuchs

V rámci zařazeného bodu č. 10 s názvem - Zásady pro přidělování dotací do programu jednání Zastupitelstva města Prachatice si dovolím předložit své následující stanovisko. (Požaduji, aby bylo přílohou zápisu z tohoto jednání zastupitelstva města přímo u návrhu mého usnesení).

V důvodové zprávě překládaného bodu je uvedeno, že: „město má zájem tuto spolkovou a zájmovou činnost dlouhodobě podporovat a prohlašuje, že má zájem na fungování společenských, kulturních etc….“ – osobně se domnívám, že toto se v historii tohoto města dělo vždy a nebylo potřeba k tomu žádného prohlášení. (minimálně za doby, co si pamatuji za doby Ing. Bojanovského, Ing. Bauera).

Z důvodové zprávy však není vůbec zřejmé, kdy tento podklad byl projednán s ředitelkou Sportovního zařízení města Prachatice, s vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu ruku v ruce s ředitelkou příspěvkové organizace KIS a v neposlední řadě v komisi rady města pro kulturu a sport, jak jsem již mnohokráte na současné vedení města na jednáních zastupitelstva, apelovala. Nicméně je zjevné, že se tak neděje a starostovi a místostarostovi města jsou žádosti z řad členů zastupitelstva naprosto lhostejné.

Zároveň je z předloženého návrhu zřejmé, že zpracovatel tohoto podkladu nemá mimo jiné žádné zkušenosti s projektovými/dotačními náležitostmi ani s dotčenou legislativou, týkající se této problematiky.

Domnívám se, že je na výsost nutné předložený návrh do značné míry, podotýkám kvalitně a po odborné stránce exaktně, přepracovat a nechat jej projednat s dotčenými, výše zmíněnými orgány.

A) Po formální stránce:

Předložený dokument vůbec nesplňuje ani ten nejobecnější styl zásad, nedodržuje elementární legislativní terminologii a nevhodně zaměňuje odlišné pojmosloví. Dle mého názoru je ve velmi „surové“ podobě předkládán do ZM. Ani v nejmenším nepostihuje kompletní problematiku dané otázky.
Doporučuji tedy předělat kompletně do klasické obvyklé struktury číslování článků a číslování odstavců a spojit celý dokument v jeden. Přijde naprosto nadbytečné vytvářet samostatné tři samostatné dokumenty/zásady o jedné stránce, navíc fungující na stejném principu.

B) Po obsahové stránce:

• První odstavec v Preambuli - totožné u všech třech dokumentů/zásad a naprosto nadbytečné taktéž – resp. to samé co jest dle mého názoru zcela nadbytečně uvedeno v důvodové zprávě tohoto bodu, neb se podpora jako taková děje dlouhá léta v historii města Prachatice.

• Druhý odstavec v Preambuli – totožné u všech třech dokumentů/zásad. Nicméně je vidno, že se zpracovatel snažil vydefinovat finanční dar ? dotaci? nicméně název tohoto bodu předkládaného v rámci tohoto bodu zastupitelstva se nazývá dotace?? I po stanovení „ finanční dar (dále jen dotace)“ v textu, který následuje se používá pel mel pojmů – příspěvek, dar, dotace…opravdu zmatečné a zavádějící. Nedomnívám se, že v rámci prachatického zastupitelstva můžeme nově předefinovávat pojmy…. Dotace stejné jako finanční dar.

• Zároveň se domnívám, že není potřeba zmiňovat druhou polovinu tohoto odstavce: „ ..vyčlenění v rozpočtu města na příslušný kalendářní rok….“ Je plně v kompetenci zastupitelstva do zásad se nedomnívám, že patří.

Dovoluji si uvést pro ozřejmění celé problematiky dané definice.

Definice dotace: Definici dotace poskytují zvláštní předpisy různým způsobem, v obecné rovině je dotace forma poskytnutí určitého množství finančních prostředků. Může a nemusí být poskytnuta na konkrétní účel. Jedná se veřejnoprávní akt.

Definice daru: „Souhrn hmotných i nehmotných statků, které dárce dává a obdarovaný přijímá. Nemusí jít nezbytně o finanční dar, ale například i o ideu, nápad, dovednost, čas nebo výrobek.“ Zákonné náležitosti darování jsou upraveny v ustanovení § 2055 a násl. zákona 89/2012 Sb., obč. zákoníku a jedná se o soukromoprávní ujednání, jehož nevýhodou je nemožnost kontrolovat jak bude s prostředky nakládáno. Dar je možné odvolat pouze výjimečně, např. upadne-li dárce po darování do takové nouze, že nemá ani na nutnou výživu vlastní nebo nutnou výživu osoby, k jejíž výživě je podle zákona povinen, či ublížil-li obdarovaný dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušil dobré mravy. V případě města si lze naplnění důvodů pro odvolání daru představit spíše obtížně.
Dle mého názoru je nutné sjednotit pojmosloví a rozhodnout zda se bude jednat o dotaci či finanční dar. Nicméně dále, z důvodu nejasnosti, budu používat pojem podpora.

V rámci předloženého podkladu dále absolutně postrádám rozložení zásad do obvyklého a v běžné praxi zcela zaběhnutého klasického členění:
• vydefinování pojmů,
• popis procesu a s tím souvisejících lhůt (ideálně do přílohy vložit schéma celého procesu),
• rozhodování – práva a povinnosti komise, vč. ukotvení jaký odbor tuto agendu bude mít na starosti
• podpis smlouvy či jiného aktu,
• závěrečné vyúčtování a stanovení pravidel a povinností pro každého uchazeče

V rámci předloženého podkladu taktéž postrádám následující a dle mého názoru velmi významné části zásad:
• Postup celého procesu vč. termínů a možnosti opravných prostředků pro kompletní transparentnost
• Vzorové přílohy žádosti o typ této podpory
• Vzorovou přílohu rozhodnutí o poskytnutí podpory
• Vzorovou přílohu závěrečného vyúčtování
• Způsob dokládání - platné registrace či čestného prohlášení (prostá kopie, ověřená kopie, ne starší než ?….etc)
• Informace zda se vyžaduje spoluúčast a v jaké % výši
• Uvedení maximální a minimální výše dotace
• Podmínky odstoupení do smlouvy
Nemohu podotknout, že mmch. v části o kritériích postrádám to nejdůležitější dle mého názoru – unikátnost, výjimečnost, národní či mezinárodní účast….
Dokument obsahuje pravopisné chyby, je značně nesourodý a nejasný.

Na základě výše uvedených argumentů se domnívám, že je zcela nemožné o tomto dokumentu dnes hlasovat a proto navrhuji jeho odložení s požadavkem zásadního předělání do některého z dalších zastupitelstev.
Zároveň bych ráda požádala starostu tohoto města, který je předkladatelem takového materiálu, aby příště do zastupitelstva byly předkládány opravdu kvalitně, adekvátně a odborně zpracované podklady. Děkuji.


RNDr. et Mgr. Růžena Štemberková

Autor: Redakce

21.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 150 Kč

Technici elektronici projektanti, konstruktéři Projektant TZB. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řp. s. B a vyšší. Náplň práce : Projektování, navrhování otopných systémů, vytváření kalkulací, kontrola na stavbách apod. Převážně zapojení a zprovoznění tepelná čerpadla a klimatizací, solární systémy plynové kotelny atd. Dále fotovoltaické systémy. Při dlouhodobé spolupráci získání certifikátů a zkoušek., Kontaktní osoba: Turková Alice Mgr, tel.: +420775913150, e-mail: info@slunceinvest.cz. Pracoviště: Slunce invest s.r.o.-kancelář, U Stadionu, č.p. 270, 383 01 Prachatice. Informace: Alice Turková, +420 775 913 150.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 18 000 Kč

Pěstitelé a chovatelé ve smíšeném hospodářství Pracovník na zemědělské farmě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínky:, - práce se zemědělskou a stavební mechanizací - podmínka řidičský průkaz B a traktor T, - opravy mechanizace, - práce se zvířaty - podmínka vztah ke zvířatům, Zaměstnanecké výhody: lužební telefon, palivové dříví, zapůjčení mechanizace, prémie., Kontakt: Kofroň Jan Ing., tel.: 777600513, e-mail: honzik.kofron@seznam.cz. Pracoviště: Ing. jan kofroň - radhostice, 384 81 Čkyně. Informace: Jan Kofroň, +420 777 600 513.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 390 Kč

Obsluha strojů v prádelnách a čistírnách Dělník-dělnice prádelny, krejčí. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14390 kč, mzda max. 15540 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup dle dohody, pracovní smlouva na 1 rok, po zapracování na dobu určitou. Uvedený plat nezahrnuje příplatky So + Ne, svátky a případný přesčas, po zapracování průměrný měsíční plat až 21.000,-Kč. Hledáme spolehlivého pracovníka do moderního provozu prádelny domova pro seniory. Jedná se o praní, sušení a žehlení prádla v průmyslových pračkách, sušičkách a mandlu, drobné opravy prádla. Praxe v prádelně výhodou. Práce se provádí ve stoje., Požadujeme: bezúhonnost, zdravotní způsobilost, samostatnost, empatický přístup ke klientům domova. Zaměstnanecké výhody:stravování s příspěvkem, 5 týdnů dovolené, výhody z FKSP, po zkušební době osobní ohodnocení, , Kontakt: telefonicky 8:00 - 14:00 Hana Váchová na č. tel. 388 428 213, e-mail: personal@centrum.cz, osobně: DPS Stachy, Kůsov. Pracoviště: Domov pro seniory stachy - kůsov, Kůsov, č.p. 1, 384 73 Stachy. Informace: Hana Váchová, +420 388 428 213.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 14 000 Kč

Pomocní manipulační pracovníci v dopravě Závozník-manipulant. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Bližší informace poskytne paní Ing. Milena Píchová na tel. č. 723 858 903 (volat pouze v pracovní dny od 7:00-15:00 hod.), možná osobní návštěva na adrese provozovny: OTAVA electronic a.s., Vacov č.p. 105 (pracovní dny 7:00-14:30 hod.). Pracoviště: Otava elektronics a.s.- vacov, 384 86 Vacov. Informace: Milena Píchová, +420 723 858 903,388 431 332.


Karatistům Tsunami Prachatice se na Národním poháru zadařilo.
19

Mezi karatisty zářil Miroslav Hovorka

Hasiči podniku Synthos Kralupy nad Vltavou v akci (ilustrační snímek)
SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Při výbuchu kralupské chemičce zemřelo šest lidí, nebezpečí nehrozí

AKTUALIZOVÁNO

Lidé si ráno nenakoupili, u Kauflandu se tvořily fronty

České Budějovice /VIDEO/ - Dlouhé fronty aut se ve čtvrtek před devátou hodinou ráno tvořily na parkovišti u českobudějovického obchodního domu Kaufland i na navazujících silnicích v blízkosti Dlouhé louky.

Ve Zdíkově vítali nové obyvatele

Zdíkov - Na Obecním úřadu se sešlo osm nových občánků obce na slavnostním vítání občánků Zdíkova.

Kamila Neradová prošla mezi šestnáct v republice

Vlachovo Březí - Šestnáctiletá tenistka Kamila Neradová z Vlachova Březí, členka TK Prachatice, si jako jediná Jihočeška vítězstvím v krajském přeboru dorostu v Táboře zajistila účast na Mistrovství České republiky, které se hrálo od 17. do 20. března v Mostě.

Kam na Prachaticku za kulturou a poznáním?

Prachaticko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT