Pondělí
O střechu nad hlavou dočasně přišly ve Volarech dvě rodiny. V sobotu kolem půl třetí ráno totiž jejich rodinný dům zachvátil požár. Kvůli technické závadě je tak polovina domu neobyvatelná zcela, druhá jen zčásti. Postiženým rodinám okamžitě město Volary nabídlo náhradní ubytování.


Deník: Okamžitá pomoc je pro lidi v nouzi tím nejlepším, co je může v tíživé situaci potkat.


Úterý
Od soboty do pondělí museli čekat majitelé vyhořelého domku ve Volarech, než přijel mobilní technik kvůli řešení škodní události. Podle mluvčího pojišťovny ale majitelé nemuseli s likvidací čekat, mohli si prý vše zdokumentovat sami.


Deník: Tak jak to vlastně je? Máme čekat, nebo se pustit do odstraňování škod hned? Možná, kdyby poškozený nechtěl nahlásit škodu, ale uzavřít novou pojistku, dočkal by se zástupce pojišťovny dřív.


Středa
Podobné případy, jaký se stal ve Volarech, kdy lidé kvůli požáru přijdou o střechu nad hlavou, by dokázala řešit i ostatní města na Prachaticku poskytnutím náhradního ubytování. Držet si ale kvůli tomu prázdné byty není ekonomicky únosné.


Deník: Je potěšující vědět, že ti, kterým přispíváte na správu města, ve kterém žijete, vám jsou ochotni a hlavně schopni pomoct ve chvílích, když to budete nejvíc potřebovat.


Čtvrtek
Okresní soud v Prachaticích projednával hned dva případy dopravních nehod, jejichž viníci vážně zranili další osoby. Rozhodnutí bylo jednoznačné. Jak za červencovou nehodu u Hracholusk, tak za srpnovou v Prachaticích vynesl soudce rozsudek nepodmíněných trestů odnětí svobody.


Deník: Nehoda není náhoda. Stát se může komukoli a kdykoli dokonce i tomu nejopatrnějšímu řidiči. Pokud se ovšem na silnici chováte naprosto nezodpovědně, pak si o malér koledujete. A následný trest pak bývá o to těžší.


Pátek
Uplynulo pět let, kdy se nad Evropou a Českou republikou přehnal ničivý orkán Kyrill. Obrovské škody napáchal i na Prachaticku, a to především na lesních porostech bez ohledu na to, kdo je jejich vlastníkem. Zatímco stržené střechy domů, poškozená auta a další škody už jsou napraveny, holiny v lesích budou ještě desítky let připomínat, kde vítr předvedl svou ničivou sílu. Bohužel, kromě větru se na tváři Šumavy v té době podepsal i člověk. Rozhodnutí tehdejšího vrcholného managementu ministerstva životního prostředí a Správy NP Šumava ponechat tisíce kubíků popadaného dřeva v lesích a osobitým přístupem ke kůrovci zadělalo na problémy, se kterými se Šumava potýká dodnes a nejspíš ještě hodně dlouho bude.


Deník: Doby, kdy jsme chtěli poroučet větru, dešti, jsou pryč. Naštěstí to pořád neumíme, kdo ví, jak by to dopadlo, když si neumíme poradit ani sami se sebou.


Sobota
Prachatická radnice přemýšlí o ohřevu vody na Huláku. Lidé si už od jeho otevření stěžují, že je ledová. Ohřev by šel zajistit přes solární články a tepelná čerpadla. A cena? Ta by byla zhruba milion tři sta tisíc korun.


Deník: Tleskáme! Ještě „z jedné vody na čisto vyřešit otevírací hodiny“ a budeme mít koupák jedna báseň. Třeba se i tohle povede.