VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ivan Štětina: Povinnosti mají nejen myslivci, chránit pozemky musejí i zemědělci

Prachatice – Škody vzniklé lesní zvěří řeší zákon o myslivosti. O podrobnosti jsme požádali předsedu Okresního mysliveckého spolku Ivana Štětinu.

12.5.2010
SDÍLEJ:

Ivan ŠtětinaFoto: Deník/Miroslav Fuchs


Co upravuje hospodaření a řešení případných škod?


Základ vychází z nového zákona o myslivosti, který nabyl účinnosti po zániku okresních úřadů v roce 2002.


Jaké povinnosti vyplývají ze zákona pro myslivce s ohledem na případné škody?


Myslivecké sdružení, které na honitbě hospodaří, musí především udržovat stavy zvěře na plánovaných počtech. Jsou určené minimální stavy, plánované stavy zvěře, na jaře se provádí sčítání a pak se stanovuje plán lovu. Komplikované je to právě s černou zvěří, která není plánovaná a migruje přes několik honiteb. Takže za prvé je potřeba držet stavy zvěře jak na minimálních počtech kvůli zachování v přírodě, tak na optimálních kvůli omezování mimo jiného i škod. U černé zvěře je zákonem stanovená doba lovu, to znamená, že lze střílet dospělé kusy od 16. srpna do konce roku a po celý rok se loví pouze selata a loňčáci. Je pochopitelné, že v době strádání se loví méně a je to závislé i na lokalitě a době. V tuto chvíli se začíná zvěř stahovat z vyšších poloh do nižších a jakmile začne kukuřice, která jim poskytuje kryt, vydrží v ní do posečení.


Jsou i další možnosti, jak aktivně předcházet škodám?


V podstatě lze říci, že se dají omezit rozmisťováním pachových stop, držením hlídek, případně odstřelem a podobně, ale děje se tak hlavně tam, kde jsou problémy mezi myslivci a zemědělci. Tam, kde hospodaří zemědělec na větších pozemcích, bývá dohoda jednodušší, týká se to například sběru kamení, pokud jde o louku, se škody napraví vlastními silami buď ručně nebo strojově. U menších soukromníků jsme měli v minulosti i rozpisy služeb na posedu, ale není možné držet hlídku celou noc. Dost často se u menších pozemků řeší ochrana rozmístěním pachových stop, které na určitou dobu mohou zvěř odradit, což se týká hlavně jarního období. Problémy si mohou ale způsobit zemědělci sami i tím, že téměř okamžitě po sklizení kukuřice pozemek zorají, zvláčí a osejí třeba obilím. Když tam pak zůstanou zbytky kukuřice, prasata tam pak znovu jdou.


Upravuje zákon nějakým způsobem i povinnosti pro zemědělce?


Zákon to tak trochu šalamounsky stanovuje tím, že i zemědělec by měl činit přiměřená opatření. To je trochu složité vyjádření. Nicméně i zákon na to pamatuje a za přiměřené lze považovat, že sám zemědělec rozmístí pachové stopy. Složitější je to v případě oplocení pozemku. Lze to udělat, ale pak je potřeba zažádat o vyjmutí z honebního společenstva. Tím se pak stává nehonebním pozemkem. To se týká například silnic, stavebních parcel, zahrad a podobně.


Existuje i nějaký termín, do kdy musí zemědělec uplatnit škody?


I termíny upravuje přesně zákon. Do dvaceti dnů je to v případě škody na zemědělských pozemcích, polních plodinách a zemědělských porostech a to od doby vzniku škody. Současně musí žadatel o náhradu vyčíslit výši vzniklé škody. Trochu odlišné jsou termíny u lesních porostů a u škod vzniklých na plodinách, které lze vyčíslit až po sklizni.


Je zákonem stanoven například způsob, jakým musí zemědělec škodu doložit?


Zákon hovoří o tom, že se mají poškozený a uživatel honitby o náhradě škody způsobené zvěří dohodnout. To je nejlepší cesta. V případě, že se tak nestane, nebo uživatel honitby neuhradí škodu do 60 dnů od uplatnění nároku, lze do jednoho měsíce uplatnit nárok u soudu. Ten pak musí přihlédnout k dodržení zákona včetně případných znaleckých posudků. Pokud si pamatuji, v posledních deseti letech jsme ale podobný spor neřešili.


Určuje se i způsob úhrady?


Je to o dohodě. Podle mých zkušeností se myslivecká sdružení snaží především o dohodu, ať už formou naturálního plnění ve zvěřině, brigádami na poškozených pozemcích a podobně. Ale opakuji, že jde o to, jak k takovým situacím kdo přistupuje.


Dá se říct, jaké škody zvěř na Prachaticku způsobuje?


To je těžké, okresní myslivecký spolek to neřeší, je to věcí mezi zemědělci a konkrétními mysliveckými sdruženími, případně v omezené působnosti státní správou. Většinou se o problému dozvíme jen náhodou. Nicméně lze shrnout případy, kdy dojde k větším škodám, tak na jeden, dva ročně.


A pokud jde o výtky směrem ke stavům černé zvěře?


Jen za poslední dva roky klesá počet odlovených kusů. Zatímco předloni bylo odloveno 1200 kusů, v loňském roce to bylo jen osm set. Určitě to není tím, že bychom chodili méně do lesa a méně stříleli. Podle mne je to na Prachaticku způsobené přirozeným utlumením stavů černé zvěře. Svou roli hraje jak změna plodin, tak i klimatické podmínky a podobně. Každopádně platí, že na Prachaticku jsou problémy menší, než v krajích, kde je zemědělská činnost mnohem intenzivnější s velkými lány řepky nebo kukuřice. Do určité míry mohou být škody ovlivněny i nevhodným podzimním odstřelem, kdy se střelí bachyně nebo silný dospělý kňour. To ovlivňuje následně i migraci černé zvěře. Pokud střelíte bachyni, která zná své území a vodí selata a loňčáky na stejná místa, může se černá rozšířit i do jiných míst a způsobit následně další škody. Projeví se i to, když se střelí silný kňour, pak mohou jít do říje i mladí kňouři, kteří oplodní i mladší bachyně, čímž se může populace černé zvěře rovněž navýšit.

Autor: Miroslav Fuchs

12.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů Obsluha zařízení na zpracování kovů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontakt:, - Malkus Václav, tel.: 734 852 623, e-mail: smc-metal@seznam.cz. Pracoviště: Smc metal s.r.o. - provozovna, 383 01 Prachatice. Informace: Václav Malkus, +420 734 852 623.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 23 904 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra s osvědčením. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23904 kč, mzda max. 34674 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Žádosti spolu s životopisem zasílat na email:reditelka@domovseniorupt.cz nebo sekretariat@domovseniorupt.cz. Plat dle započitatelné praxe v oboru. Podnikové stravování. Jedná se o HPP poměr na dobu neurčitou. Bližší informace podá paní Stauberová Drahomíra DiS., tel.: 388 316 171, e-mail: sekretariat@domovseniorupt.cz popř. Bc. Lucie Šnajdrová - vrchní sestra tel.: 384 391744. Pracoviště: Domov seniorů mistra křišťana, Bavorská, č.p. 936, 383 01 Prachatice. Informace: Drahomíra Stauberová, +420 388 316 171.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 17 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář opravář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Bližší informace podá paní Tůmová na č.tel. 602 460 760, e-mail: tumova@czechdoor.cz. Pracoviště: Czech door a.s. - těšovice, 383 01 Prachatice. Informace: Oxana Tůmová, +420 602 460 760.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Operátor v CNC výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontakt:, - Malkus Václav, tel.: 734 852 623, e-mail: smc-metal@seznam.cz. Pracoviště: Smc metal s.r.o. - provozovna, 383 01 Prachatice. Informace: Václav Malkus, +420 734 852 623.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační obrázek.

Už nejsou mezi námi

Děti se s vimperským Šumavousem nenudí. Foto: Šumavous Vimperk.

Vimperský Šumavous zní smíchem dětí

Rod Lannů připomíná venkovní galerie

České Budějovice - Letní venkovní Galerie Na soutoku řek Vltavy a Malše nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné dílo místních rodáků z rodiny Lannů.

Kulturní dědictví uvidíte na Hluboké.

Hluboká nad Vltavou – Kulturní dědictví naší země v asi 172 obrazech můžete v tuto chvíli vidět v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou na výstavě Česká krajinomalba: Ze sbírek pojišťovny Kooperativa.

Rekonstrukce Slávie nebude. Prozatím

České Budějovice – Do konce června měla rada města schválit koncesní řízení na opravu budovy kulturního domu Slávie, který je v havarijním stavu. Podle Petra Podholy, náměstka primátora pro správu veřejných statků a veřejných zakázek, ale vyvstaly další otazníky.

Na silnici shořel traktor vezoucí řepku. Je z něho černý vrak

Rozpoutí - Šrumec nastal v úterý 17. července odpoledne na silnici u Rozpoutí. Po 14. hodině se tam vzňal traktor, který na vleku vezl řepku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT