Dvě takové bytovky proto nyní nabízí k odkoupení ve Strážným a jednu velkou ve Stožci. Problémem ale může být nejen cena, ale také stav nabízených objektů. Například ve Stožci je k odkoupení za minimální cenu 4 miliony korun nabízen dům s osmnácti byty různé velikosti a garážemi, který byl postaven v roce 1960 a do doby převzetí Správou patřil Vojenským lesům a statkům. Sama Správa v nabídce uvádí, že stav domu je podprůměrný a byla zde prováděna pouze nejnutnější údržba. To potvrdil i starosta Stožce Martin Černý. „Bytovka je v havarijním stavu. Od začátku se tady dělaly jen ty nejnutnější opravy a prakticky žádná údržba,“ uvedl Černý s tím, si nedovede představit, že by obec za takových podmínek bytovku koupila. „Je to ale poměrně čerstvá nabídka. Konečné slovo bude mít až zastupitelstvo,“ dodal ale starosta Stožce.

Ve Strážným nabízí Správa bytovky hned dvě. Jednu za 2 a druhou za 2,3 miliony korun s celkem jedenácti bytovými jednotkami. Stav obou domů je podle vyjádření Správy průměrný, nicméně jejich stáří je rozdílné. Zatímco menší bytovka byla postavena v roce 1989, u větší je uvedeno stáří zhruba třicet šest let. Přestože městys o možném odkoupení slovy starosty Jiřího Vacka uvažuje, rozhodující bude cena. „Podle informací, které se objevily, je o bytovky zájem i od jiných subjektů. Z našeho pohledu je škoda, že se nepodařilo dotáhnout do konce bezúplatný převod, který už byl v minulých letech předjednán, ale nakonec se vše protahovalo, až to skončilo nabídkou na prodej. Přesto budeme chtít získat obě bytovky do majetku městyse,“ uvedl Jiří Vacek. Podle něho není cena, za níž Správa nabízí bytovky k odkoupení, přemrštěná, zejména při přepočtu na jednotlivé byty. Nicméně ani městys nemá k dispozici volné prostředky, které by do odkoupení vložil. „Museli bychom si půjčit,“ potvrdil starosta Vacek. Kolik a zda vůbec, bude ovšem muset rozhodnout zastupitelstvo, které se sešlo k jednání jen několik dnů před zveřejněným záměrem, takže se jím nestihlo ještě zabývat.

Pokud by nakonec městys rozhodl o odkoupení, není vůbec jisté, zda se stane i vlastníkem nemovitostí, protože zájemců může být víc a také s ohledem na obálkovou metodu bude rozhodující nabídnutá cena. Jisté je v tuto chvíli to, že v případě odkoupení by zastupitelé projednávali srovnání výše nájmu na standardní výši pro byty v majetku městyse. To je kolem 35 korun za metr čtvereční. „Obě bytovky jsou starší. I když jsou v rozdílném technickém stavu a v různém stupni zainvestování, nejspíše bychom museli vložit do oprav a obnovy další prostředky, abychom srovnali stav našeho bytového fondu,“ připustil starosta Jiří Vacek.

Stanovisko Správy se nám k prodeji bytových domů a případně dalšího nemovitého majetku nepodařilo do uzávěrky tohoto vydání získat.