Dula pomáhá ženám s těhotenstvím, porodem a následnou péčí o miminko v období šestinedělí. Dula Markéta Verbíková se neustále sebevzdělává v různých aspektech péče o ženu, ale jak sama říká, mezi největší hodnoty patří empatie, podpora a respekt k ženě, které se ze studií vyčíst nedají.

Markéta Verbíková.Markéta Verbíková.Zdroj: Se svolením Markéty Verbíkové

Pokud Vás cokoli ohledně práce duly zajímá, pošlete otázku na e-mail pavla.novotna@denik.cz a rádi Vám v naší poradně odpovíme.

První okamžiky a začínající příběhy rodiny s miminkem.
Vyvracíme mýty: Dula jako průvodkyně těhotenstvím. Placenta jako zdroj energie

V první otázce Markéta Verbíková vysvětluje jeden ze zásadních dotazů:

1. Jaký je rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou? Jaké jsou jejich kompetence?

Role duly i porodní asistentky (PA) jsou různé, ale v některých částech se prolínají. PA mají zdravotnické vzdělání, mohou se tedy starat o fyziologickou těhotnou ženu a její miminko. Jejich kompetencí je i samostatné asistování u (bezproblémových) porodů. Hodně se pak liší přístupy komunitních PA a PA, které slouží pouze v porodnici.

Markéta Verbíková z Žamberecka pracuje jako dula.
Porod převzali do rukou muži. A socialismus tomu nepomohl, říká dula ze Žamberka

Dula (tak jak její roli vnímám já) je podpůrným pilířem, který může žena využít během celého těhotenství, u porodu i v šestinedělí. Je to holistická průvodkyně na cestě k pohodovému mateřství.

Dula nabízí „doplňkové“ služby, jako je třeba ženská napářka, masáže, rituály, konzultace během těhotenství, zpracování placenty a mnoho dalších.Dula nabízí „doplňkové“ služby, jako je třeba ženská napářka, masáže, rituály, konzultace během těhotenství, zpracování placenty a mnoho dalších.Zdroj: Se svolením Markéty Verbíkové

Dula:

Předává ženě faktické informace o průběhu porodu, ale i období po něm (klíčové hodiny po porodu, šestinedělí, kojení,..).

Naslouchá a nehodnotí. Je připravena obejmout, pohladit a opečovat kdykoliv je to potřeba.

Nabízí další „doplňkové“ služby, jako je třeba ženská napářka, masáže, rituály, konzultace během těhotenství, zpracování placenty a mnoho dalších.

Podcast duly a porodní asistentky:

Zdroj: Youtube