Před výběrem a pořízením kojenecké lahve je dobré znát základní fakta o kojení a tvorbě mléka, která mohou rodičům pomoci s rozhodnutím, kdy a zda vůbec lahev pořizovat. Nejvhodnější stravou pro miminka je rozhodně mléko mateřské. Kojení má pro novorozence celou řadu benefitů a pokud není třeba lahev používat, je lepší se jí alespoň v prvních měsících vyhnout, aby zbytečně kojení nekazila nebo úplně neodbourala.

Dříve maminky při prvním poklesu tvorby mléka ihned pořizovaly lahev a nasazovaly umělou výživu s tím, že o mléko "přišly". Dnes jsou naštěstí známé důvody krátkodobého poklesu laktace a k dispozici jsou matkám laktační poradny, které dokážou s kojením skvěle pomoci. Proces tvorby mléka v prsu matky je složitý a má na něj vliv mnoho faktorů, především pak hormony. Při poklesu laktace existuje více způsobů, jak tvorbu mléka podpořit. Laktace se totiž spolu s vývojem dítěte mění.

Pokud ale kojení opravdu není možné, nevěšte hlavu a lahev pořiďte. Nejdůležitější je udržet spokojené dítě i maminku. Používání kojeneckých lahví má jak příznivce tak i zaryté odpůrce. V některých případech je ale lahev jedinou možností, jak dítě nakrmit. A používání lahví má svoje nezanedbatelné výhody.

Jak správně miminko nakrmit z lahve 

| Video: Youtube

Krmit může kdokoliv

Pokud kojení není možné, ať už dlouhodobě nebo kvůli nutnému krátkodobému odloučení matky od miminka, s lahví zvládne dítě nakrmit kdokoliv. Když navíc pořídíte odsávačku mléka, nemusíte ani dávat miminku umělé mléko. Starost o novorozence je mnohdy velmi vyčerpávající a pokud maminka potřebuje odpočinek nebo chvíli pro sebe, je lahev skvělým pomocníkem, díky kterému se nemusíte bát na chvíli odejít a svěřit dítě někomu blízkému. Lahev můžete přibalit na výlety i dovolené a umělé mléko namícháte téměř kdekoliv. Máte tak jistotu, že v případě nutnosti nebude dítě trpět hlady. Pro snazší ohřev lze využít ohřívačku mléka. Každé miminko je jiné a stejně tak každému bude vyhovovat jiný tvar a materiál lahve. Na trhu najdete velké množství různých modelů lahví, ze kterých můžete vybírat.

Používání kojenecké lahve však přináší i jisté nevýhody a je dobré se s nimi před pořízením blíže seznámit. Časté používání kojenecké lahve může vést ke zhoršení nebo i ukončení kojení. Při každém použití kojenecké lahve je proto nutné ji důkladně vyčistit. U nejmenších miminek je vhodné lahev rovněž sterilovat ve vařící vodě nebo speciálních sterilizátorech. Zabráníte tak přenosu mikroorganismů. Občas se stane, že některé děti lahev jednoduše nepřijmou. Často tomu tak bývá u déle kojených dětí, které jsou jednoduše zvyklé na přirozené kojení a žádná lahev jim tento způsob přijímání potravy nenahradí.

Lahev je třeba předem vyzkoušet

| Video: Youtube

Vliv na kojení

Z některých lahví mléko teče velice snadno a miminko nemusí vynakládat námahu na sání. Pokud si dítě na způsob krmení z lahve zvykne, může se hůř přisávat k prsu a špatnou technikou sání působit matce bolest, nebo dokonce namáhavější sání z prsu úplně odmítat. Řada výrobců proto přichází s inovativními tvary saviček, které velice věrně napodobují tvar bradavky a mechanismus sání z prsu. Při občasném využívání takové lahve opravdu nemusí dojít k narušení kojení. Aby se však v prsu matky tvořilo mateřské mléko, je třeba pravidelná stimulace sáním dítěte. Pokud miminko často využívá lahev, mléka se v prsu matky může tvořit o něco méně.

Lahev je vhodné vybírat především podle toho, pro jak malé dítě ji pořizujete. Čerstvě narozená miminka mají malá ústa a sají velmi málo mléka. Aby jim lahvička dobře seděla, je vhodné volit nejmenší objemy lahviček s nejmenší velikostí a průtokem savičky. Pokud byste zvolili savičku s větším průtokem, mohlo by se miminko zalykat. Spolu s růstem miminka roste i jeho apetit a s přibývajícími měsíci věku postupně můžete volit střední objemy lahviček s větší savičkou i větším průtokem. Miminka blížící se prvnímu roku věku budou potřebovat objemově velké lahve se savičkou s velkým průtokem.

Rozhoduje i materiál

Jedním z kritérií, podle kterého lze často velmi podobné kojenecké lahve dělit, je použitý materiál. Plastové mají nejširší zastoupení na trhu. Z velkého množství tvarů a velikostí můžete vybírat takovou, která sedí vašim požadavkům. Počítejte však s tím, že používáním bude materiál postupně šednout nebo žloutnout, což má ale pouze estetický dopad. Ekologičtější variantou jsou skleněné lahve, které jsou vhodné pro rodiče šetrné k přírodě. U skleněné lahve se nemusíte bát jakéhokoliv přenosu látek z lahve do mléka, byť i v nepatrném množství. Dětem se ale těžší skleněná lahev může hůře držet. Nerezové lahve, stejně jako skleněné, patří rovněž k ekologičtějším variantám, u kterých si můžete být jistí nulovým přestupem látek do tekutiny. Nevýhodou však je, že přes stěnu lahve nelze vidět její obsah.

Přestože výrobci plastových kojeneckých lahví musí dodržovat velice přísné legislativní požadavky na obsah škodlivých látek, vědecké zkoumání plastových materiálů a především mikroplastů není zatím u konce. Pokud patříte k odpůrcům plastů ve styku s potravinami, nebo jste na jejich používání velice opatrní, skleněné a nerezové lahve by vám měly plně vyhovovat.