SIDS si nevybírá. V roce 2010 přišel o syna pediatr Sam Hanke:

| Video: Youtube

Syndrom náhlého úmrtí kojence zahrnuje nevysvětlitelné úmrtí zdravého kojence před prvním rokem života. Podle instagramového profilu kliniky Mayo se většina případů odehraje ve spánku.

„Dobrou zprávou je, že jsou známy různé rizikové faktory a tím pádem rovněž preventivní opatření, kterými můžeme rozvoj SIDS snížit,“ informují v informačním letáku Nemocnice ve Valašském Meziříčí.

O svou zkušenost se SIDS se ve videu pro Americkou pediatrickou akademii podělil také dětský lékař Sam Hanke. V roce 2010 přivítal na svět svého prvního syna. „Byl jsem naprosto nadšený. Stát se tátou, mít syna. Byl to nepopsatelný pocit,“ vypráví.

O tři týdny později došlo k tragédii, která mu změnila život.

„Seděl jsem na gauči, syn mi spal na hrudníku. Koukal jsem na televizi, nechtěl jsem usnout," vzpomíná lékař. „Když jsem se probudil, Charlie už byl mrtvý,“ vrací se k tragickému večeru Hanke.

Spolu s manželkou založil neziskovou nadaci, která šíří osvětu o bezpečném spaní kojenců.

Mnoha případům SIDS se dá předejít:

Prevence funguje

Že preventivní opatření a osvěta fungují dokazují data z USA.

„Před doporučením polohovat na spaní dítě na záda byla frekvence SIDS 1,3-1,4 na 1 000 živě narozených dětí, po zahájení kampaně za polohování kojenců na záda poklesl výskyt na 0,55 na 1 000 živě narozených dětí. V České republice se uvádí výskyt 0,22 na 1000 živě narozených, tedy asi 22 úmrtí kojenců za rok,“ uvádí na svém webu dětský lékař Daniel Dražan.


Nahrává se anketa ...

Kojence ukládejte ke spánku vždy na záda

Nejdůležitějším faktorem snížení počtu úmrtí na SIDS je omezení ukládání ke spánku na břiše. Tato poloha je v mnoha částech světa doposud oblíbená. Některé děti na bříšku usínají a spí lépe. Bezpečné není ani spaní na boku.

„Spaní na boku je sice méně rizikové než spaní na břiše, ale riziko úmrtí na SIDS je při poloze na boku dvakrát vyšší než při poloze na zádech. Z tohoto důvodu se jednoznačně doporučuje polohování na záda,“ vysvětluje na webu pediatr Dražan.

Statistiky o SIDS

 • Riziko SIDS je nízké v prvním měsíci života a mezi šestým a dvanáctým měsícem
 • Naopak nejvyšší riziko úmrtí na SIDS je mezi druhým a šestým měsícem života miminka
 • Očkované děti mají dvakrát nižší riziko rozvoje SIDS v porovnání s dětmi neočkovanými
 • Chlapci jsou SIDS ohroženi více, než děvčata
 • Riziko SIDS je vyšší u dětí matek, kterým v době těhotenství bylo méně než 20 let
 • Riziko SIDS je vyšší u dětí s nízkou porodní hmotností a předčasně narozených

Zdroje: Dětská Nemocnice BostonMUDr. Daniel Drážďan, DanielDrazdan.cz

Důležitou součástí prevence je zásada čisté postýlky. Miminko by podle webu Dětské nemocnice v Bostonu mělo spát na tvrdé matraci s pevně napnutým prostěradlem. V postýlce by se neměly nacházet žádné měkké povrchy, do kterých by dítě mohlo zabořit hlavičku. A to platí i pro polštáře, peřiny, deky, plyšáky nebo tolik oblíbená hnízdečka či mantinely. Na přikrytí je ideální spací pytel.

Přehřátí je nebezpečné

Dalším z rizikových faktorů SIDS je přehřátí dítěte. Přestože se rodiče obávají spíše podchladnutí a miminkům přetápějí. Na spaní je ideální teplota 20 °C. Nemocnice Valašské Meziříčí ve svém letáčku radí také časté větrání a přiměřené oblékání kojence. Jednoduchým testem, zda není miminko oblečeno moc, je dotek šíje. Pokud se miminko na šíji potí, přehřívá se a je třeba jej svléknout.

Jak snížit riziko SIDS:

 • Kojence ukládejte ke spaní vždy na zádech, ne na boku ani na břiše
 • Ujistěte se, že dítě spí na pevné matraci bez měkkých předmětů v postýlce
 • Kojenec by měl mít vlastní postýlku, ale spát v jednom pokoji s rodiči
 • Dávejte pozor na přehřátí dítěte
 • Pokud je to možné, dítě by mělo být kojené. Kojení riziko SIDS snižuje

Zdroj: Dětská nemocnice Boston

Kouření zabíjí. I kojence

Kouření matky, ale také otce zvyšuje riziko úmrtí na SIDS. Škodlivé látky se do těla kojence dostávají nejen ze vzduchu, ale také z oblečení či kůže kuřáka. Podle nizozemské studie Postnatální kouření rodičů: důležitý rizikový faktor pro SIDS, je vedle spaní na břiše právě kouření v domácnosti s kojencem nejvýraznějším environmentálním faktorem pro rozvoj SIDS.

Hlavním důvodem, proč se lidé zbavují závislosti na cigaretách, je strach o vlastní zdraví:

Výzkum nadále pátrá po příčinách

Výzkumy pátrající po příčinách SIDS stále pokračují. V roce 2022 obletěla svět nadějná zpráva. Vědci u dětí, které zemřely na SIDS, identifikovali snížené hladiny enzymu BchE. Ten je součástí systému, který reguluje mozkové funkce. Studie byla publikovaná v Lancet Discovery Science.

Cesta k objevení skutečné příčiny a především její aplikace k prevenci všech úmrtí na SIDS bude nejspíš ještě dlouhá. „Pořád před námi leží spousta překážek. Asociace nemusí nutně znamenat příčinnost,“ reaguje na výsledky studie lékařka specializující se na spánek, Michelle Caraballo pro web Childrens.com.

„Pořad musíme přijít na to, zda je toto pravou příčinou SIDS. A pokud ano, jak tuto informaci převést k ochraně rizikových dětí a prevenci kojeneckých úmrtí. Proto je stále důležité, aby rodiče dodržovali zásady, o kterých víme, že riziko SIDS snižují,“ uzavírá lékařka.