Aktivní miminko v břiše bývá důvodem k radosti. Podle lékařů je aktivní miminko dobrým znamením. Znamená to, že dítě roste a posiluje svaly a kosti. Studie ovšem naznačují, že jak málo, tak příliš pohybů může být důvodem k návštěvě lékaře. Podle babských pověr aktivní dítě v bříšku předpovídá nespavé a uplakané miminko.


Nahrává se anketa ...

První pohyby čekejte v druhém trimestru

První motýlky v břiše mohou podle zdravotnického portálu Web MD nastávající maminky cítit od začátku 16. týdne. Prvorodičky si většinou musí ještě pár týdnů počkat. Spolehlivě by však miminko měly cítit všechny těhotné od 25. týdne.

Některé děti v břiše předvádějí sportovní výkony:

| Video: Youtube

Co značí změny ve frekvenci pohybu miminka

Jak udává web Medical News Today, aktivní miminko není typicky důvodem k obavám. Naopak. Podle studií jsou aktivnější miminka větší a zdravější. Důležité je ovšem předvídatelnost. Pokud je miminko v břiše spíše od počátku lenivější nebo naopak stabilně aktivní, není to důvodem k obavám. Pokud však dojde k jakékoliv náhlé změně ve frekvenci pohybů, navštivte lékaře.

Náhlý pokles množství pohybů může značit problémy s placentou.

„Ale nemělo by dojít ani k náhlému výraznému zvýšení frekvence pohybů dítěte,“ varují na jednom z nejoblíbenějších webů pro nastávající rodiče What to Expect.

Pohybuje se miminko příliš? Dejte na svůj instinkt

„Nedávné studie naznačily souvislost mezi náhlým zvýšením pohybové frekvence dítěte a následným úmrtím dítěte v děloze,“ uvádí lékaři v článku Nadměrné pohyby jako známka ohrožení plodu v publikaci Medical Hypothesis.

Se svou zkušeností s velice aktivním miminkem se podělila maminka Rosa Merola na facebookové skupině KicksCount.

„Stalo se mi to, když jsem čekala své třetí dítě. Byla jsem v 35. týdnu těhotenství, když mě zaskočila bolest a miminko se náhle začalo hýbat mnohem více, než obvykle,“ vypráví maminka.

„V nemocnici jsem zjistila, že krvácím. Okamžitě jsem podstoupila akutní císařský řez. Na sále se ukázalo, že došlo k abrupci placenty,“ popsala Rosa.

Abrupce placenty je nebezpečný stav, kdy se placenta začne oddělovat od děložní stěny. Lékařský zásah tak zachránil oběma život.

Časová osa: Od motýlků ke kopancům do žeber

  • 12. týden – miminko se v děloze živě pohybuje. Stále je ale tak malé, že jej neucítíte
  • 16. týden – nyní můžete cítit první pohyby miminka. Nejčastěji popisované jako pohyb motýlích křídel nebo malé rybičky
  • 20. týden – v tomto týdnu můžete cítit první výraznější pohyby
  • 24. týden – pohyby jsou silnější. Můžete miminko přistihnout při první škytavce
  • 28. týden – není pochyb o tom, že vaše miminko je větší a silnější. Jeho nebo její šťouchance a kopance už dokážou zabolet. Zvlášť, když se trefí do žeber nebo páteře
  • 36. týden – miminko roste a děloha přestává jeho potřebám stačit. Místo prudkých pohybů si všimnete spíše výrazného pomalejšího převalování. Stále však musíte miminko cítit po celý den

Zdroj: WebMD

Nejaktivnější jsou miminka v noci

Zatímco první pohyby jsou jemné a těžko zachytitelné, ve třetím trimestru se podle studií miminko pohne až 30x za hodinu. Podle WebMD jsou děti typicky nejaktivnější v určitých časových intervalech. Často se nejvíce kopanců dočkáte večer a v noci. Souvisí to se změnami v hladinách krevního cukru matky.

Babské pověry mají jasno. U aktivních miminek maminkám předpovídají malého nespavce, uplakané miminko nebo budoucího sportovce. Podle webu Healthline ale navzdory babským pověrám nebyla prokázána žádná spojitost mezi mírou aktivity dětí v děloze a povahou dítěte po porodu.