Chcete své dítě vychovávat k aktivnímu pohybu formou, která ho bude bavit? Potom zkuste plavání. Prospívá jak zdraví dítěte, tak jeho výchově. Rozvíjí u něj vůli, vytrvalost, komunikační schopnosti a orientaci v kolektivu.

Plavání rozvíjí pohyb i psychomotorický vývoj nejmenších. Zlepšuje také střevní peristaltiku a spánek. Pohyb v bazénu je přirozenou formou otužování, zpestřením dne a pomáhá prohlubovat citové vazby. Plavání pozitivně ovlivňuje srdečně-cévní systém, podporuje chuť k jídlu, komplexně posiluje svalový aparát, zvyšuje kapacitu plic a má řadu dalších zdravotních výhod.

Víte, co je vaničkování? Podívejte se na video:

| Video: Youtube

Vaničkové plavání

Hitem posledních let je takzvané vaničkové plavání, které u nás patří mezi jedny z nejoblíbenějších společných činností rodičů a novorozenců. Vaničkování, jak se mu také říká, dokáže řešit některé problémy v motorickém vývoji dítěte a odstranit špatné držení těla. Jde tedy o zábavnou, hravou a příjemnou rehabilitaci.

„U dětí v nejútlejším věku nejde vlastně o plavání v pravém slova smyslu. Proto je zvykem slovo plavání dávat do uvozovek a přezdívá se mu vaničkování. První nadšenci takzvaného objetí miminka vodou se začali objevovat v 90. letech minulého století. Dnes je tato aktivita v Česku na špičkové úrovni,“ vysvětluje majitelka plaveckého centra Juklík a maminka čtyř dětí Štěpánka Štrougalová.

Podle ní všechny kluby, které vaničkové plavání nabízejí, mají vyškolené instruktorky, kteří postupují podle propracované dlouhodobě ověřené metodické řady. Hygienické stanice dohlížejí na dodržení norem jak vody, tak okolních prostor. „Jedná se navíc o tak jedinečnou společnou činnost, že je čím dál oblíbenější,“ doplňuje Štěpánka Štrougalová, která stála u zrodu a vytváření prvních metodických krůčků k této krásné vodní aktivitě.

Společný prožitek

Kojenecké plavání je prožitková činnost, která přináší radost jak miminku, tak maminkám. Ty mohou se svým dítětem navštívit klub, který má ve svých prostorách oddělenou místnost s větší vanou, nebo může lektorka přijít přímo domů. Je ale potřeba mít doma vanu, která se napouští až k přepadu a vytvoří se tak malý bazén.

„Je vlastně úplně jedno, pro kterou variantu se rozhodnete. Záleží spíše na vašich možnostech. Lekce většinou trvá 50 až 60 minut, v domácím prostředí se může protáhnout až na 120 minut. V samotné vodě jsou miminka v úplných začátcích přibližně 10 minut a doba pobytu ve vodě se postupně zvyšuje až na 30 minut. Co se týče pravidelnosti vaničkování, osvědčilo se dopřát ho dětem jednou za týden, případně jednou za 14 dnů,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová s tím, že vhodný věk pro zahájení vaničkového „plavání“ je přibližně od 8. týdne věku dítěte.

Plavecká centra dnes nabízejí program i pro nejmenší plavce. Na vaničkové plavání existuje propracovaný metodický postup, kdy se začíná od jednotlivých jednoduchých prvků.

Instruktorka vždy ukáže nové prvky, které pak maminky samy mohou zařazovat do domácího koupání. Základem lekcí je samotné plavání, ale jejich součástí jsou také informace o správném nošení miminka i základní prvky kojenecké masáže. V závěru každé lekce instruktorka ukáže i velmi milou a nenásilnou formu otužování.