Maminka Katka o látkových plenách:

| Video: Youtube

Bez klasických látkových plen se ještě před 40 lety neobešla žádná novorozenecká výbava. Bílé čtverce však brzy nahradily jednorázové pleny. Byly levnější, pohodlnější a ušetřily rodičům spoustu práce. Ač se chvíli zdálo, že k látkování se již není důvod vracet, moderní látkové pleny nabídly rodičům ekologickou alternativu. Oproti jednorázovým plenám totiž šetří nejen přírodu, ale také peněženku.

Moderní látkové pleny šetří peněženku

Byť se to při prvním pohledu na cenovky látkových plen nemusí zdát, skutečně šetří peněženku. A to přesto, že vstupní investice do látkových plen zpravidla nebývá malá. Jenže na rozdíl od jednorázovek se látkové pleny nevyhazují. Díky tomu se mohou dědit a dokonce si sety látkových plen můžete jenom vypůjčit nebo koupit z druhé ruky.

Podle zdravotnického webu Healthline, který napříč sociálními sítěmi sleduje přes 1,5 milionu lidí, spotřebuje dítě jen za první rok průměrně 3000 plen.

S jednorázovými plenami se tak investice za dva roky přebalování vyšplhá na nejméně 20 tisíc korun. U dražších značek zaplatíte klidně dvojnásobek. Oproti tomu investice do kompletní výbavy látkových plen přijde na 8 – 15 tisíc. Pokud pleny podědí další dítě, běžně dokoupíte jen pár kousků a finanční zátěž se tak dále snižuje. Výbava pro látkování se dá pořídit také z druhé ruky.

Někteří rodiče volí kombinaci látkových a jednorázových plen:

Tuna odpadu na každé dítě

Jednorázové plenky svého času přinesly do péče o dítě revoluci. Přestože dnes mnozí výrobci testují recyklační linky (jednu naleznete například v Nizozemí), drtivá většina stále končí ve spalovnách nebo na skládkách.

„Jednorázová plena, která je z více než z poloviny vyrobena z plastů, se rozkládá v řádech stovek let. Větší množství použitých jednorázových plen dělá potíže i spalovnám komunálního odpadu. Hoří špatně, protože jejich převážnou část tvoří nehořlavý sorbent,“ vysvětlují na webu Třídění odpadu.

Na jedno dítě připadá při používání jednorázových plen až tuna odpadu hnijícího na skládkách. V součtu s množstvím energie a surovin potřebných k jejich výrobě a přepravě jsou látkové pleny ekologičtější variantou.

„K výrobě jednorázových plen je potřeba až 3krát více vody, 20krát více surovin (včetně chemikálií), a produkují 60krát více odpadu,“ uvádí na webu Plastic Pollution Coalition, environmentální neziskové organizace, která spojuje více než 1300 firem a organizací.

Také podle materiálů charitativní organizace Women’s Environmental Network, má látková plena o 90 % nižší ekologickou stopu. Byla to právě britská WEN (Womens Environmental Network), kdo na konci 80. let bojoval za omezení bělení jednorázových plen chlorem. Při tomto procesu totiž vznikaly nebezpečné toxiny.

Moderní látkové pleny stokrát jinak

Rodiče se často obávají s látkováním začít. Přijde jim složité, nevědí, kolik a jaké pleny vlastně pořídit. Moderní látkové pleny si mohou rodiče přizpůsobit svému životnímu, ale i módnímu stylu.

První variantou je přebalovat dítě do klasických bílých bavlněných čtverců. Patří k časově nejnáročnějším. Rodič se musí naučit čtverce správně skládat. Na složený čtverec se poté obléká svrchní vrstva, která nepropustí vlhkost. Mívá také speciální gumičky kolem nohavic, které zabrání protečení pleny.

Moderní látkové pleny bývají zpravidla složeny ze tří vrstev - vnější, savé a separační. Tuto kombinaci si rodič může skládat sám podle preferencí svých a svého dítěte. Nebo pořídit látkovky kalhotkové či All-in-one pleny. Ty se používají stejně, jako pleny jednorázové.

Tři kroky k úspěchu: svrchní kalhotky, savá a separační vrstva

Svrchní plena je vyrobena z PUL materiálu, vlny nebo fleecu. Každý z nich má své výhody a nevýhody. PUL a fleece jsou umělé materiály, někteří rodiče proto raději sáhnou po přírodní variantě - vlněných svrchňácích. Ty ale déle schnou, jsou náročnější na údržbu a na vlnu může mít miminko alergii. Svrchní plena chrání oblečení a okolí dítěte před protečením pleny. Pokud se nezašpiní stolicí, stačí ji vyprat párkrát v měsíci.

Savá vrstva: bavlna, bambus a kalhotkové pleny

Pod svrchní plenu patří savá vrstva. Právě ta má absorbovat všechnu vlhkost. Savá vrstva může mít podobu složených bavlněných čtverců. Vylepšenou variantou jsou vícevrstvé bavlněné nebo bambusové froté pleny. Rychle schnou, vynikají vysokou savostí a jsou antibakteriální. Nejpohodlnější možností jsou kalhotkové pleny. Vyrábějí sei ve variantě na noc. Zapínají se na suchý zip a/nebo patentky. Díky tomu se dá plenka dítěti přizpůsobit na tělo.

Separační vrstva chrání savou

Finální součástí látkování je separační vrstva. Separačky chrání látkové pleny před zbytečným potřísněním stolicí. Usnadňují také čištění a praní. Jsou vyrobené z celulózy, viskózy, flísu nebo bambusu. Můžete použít separační vrstvu jednorázovou nebo pratelnou.

Jednorázové separační vrstvy nakoupíte v rolích. Jedná se o tenkou jemnou vrstvu, která slouží k zachycení stolice. Po použití ji můžete vyhodit do koše. Dá se také vyprat, ale vydrží jenom několik cyklů.

Pratelné separačky zvyšují savost plen a odvádí vlhkost od pokožky miminka.

close Vybrat správné jméno pro miminko může být věda. info Zdroj: Shutterstock zoom_in I v látkových plenách může být miminko suché a spokojené. Od pokožky vlhkost odvádí savá vrstva.

Nejjednodušší látkování pro všechny: AIO

AIO (z anglického All in One – vše v jednom) pleny jsou nejpodobnější jednorázovým. Na trhu najdete jednovelikostní i uzpůsobené různým váhovým kategoriím. AIO plena, jak název napovídá, má všechny výše popsané vrstvy již zabudované. Nasadíte ji jako klasickou plenu a o nic víc se nestaráte. Po použití celou plenu hodíte do koše na pleny a následně je všechny vyperete tak, jak jsou. AIO pleny jsou ovšem nejdražší a také nabízejí nejmenší variabilitu. Nedoporučuje se proto skládat výbavu pouze z AIO kousků. Hodí se však například na cesty nebo když jsou děti na hlídání u prarodičů.

Kolik plen potřebuji?

Určitě vás napadla otázka, kolik tedy plen do výbavy potřebujete. „Množství plen závisí na věku dítěte a na tom, zda chcete využívat výhradně látkování, nebo je kombinovat s jednorázovými,“ vysvětlují na webu iniciativy Real Nappies for London, která se snaží snížit ekologickou stopu rodičovství. Na plné látkování potřebujete tolik plen, abyste s nimi vystačili tři dny. Prát tedy budete po 2 až 3 dnech.

Svrchňáčků byste měli pořídit od tří do pěti kusů. Množství separačních a savých vrstev potom přizpůsobte věku. Kojenci do šesti měsíců vyžadují častější přebalování a měnit savou vrstvu tak můžete až desetkrát denně. U větších dětí již spotřeba plen klesá.

Péče o výbavu

Péče o plenkovou výbavu není nijak náročná. Plenky není třeba předepírat. Web Healthline ovšem doporučuje pleny pustit nejdříve na program máchání a potom teprve spustit mycí program. 

Nedoporučuje se používat prací prostředky s obsahem mýdla. Ucpává savé vrstvy a snižuje jejich účinnost. Stejný efekt má aviváž, proto se u plen nepoužívá.

Stejně tak si dejte pozor na mazání zadečku miminka. Krémy obsahující oleje by mohly ucpávat savé vrstvy. Proto při mazání zadečku používejte separační vrstvy.

Kalhotkové pleny ani svrchnňáčky po praní nenapínejte, abyste neničili pružné gumičky.

Při praní a péči o látkovou výbavu se řiďte doporučeními konkrétního výrobce.