Nela Mertová, která v Českých Budějovicích provozuje s partnerem obchod Babyla, uvedla, že důležitá je nejen lahvička, ale také savička, tedy jakýsi dudlík na lahvičku. A to hlavně v případě, že maminka miminko z nějakého důvodu nekojí, nebo jej třeba dokrmuje. „V tomhle případě jsou velmi dobré lahvičky od společnosti Sauvinex a řady Zero zero. Ty mají být nejpodobnější prsu maminky. Navíc v sobě mají ještě silikonovou vložku, která se dá dát do lahvičky a když miminko pije, tak se to celé smršťuje, takže tam nevznikají bublinky a miminka pak nebolí bříška, nemají koliku,“ přiblížila Nela Mertová tento typ lahvičky s tím, že na trhu jsou dnes k dostaní již lahvičky se savičkami určené přímo pro děti, které trpí kolikami.
Dodala, že jsou savičky s různými průtoky, které rodiče k lahvičkám dokupují, na začátek je ale dobré koupit savičku adaptabilní. „Aby opravdu to mlíčko teklo tak, jak to miminko tahá,“ vysvětlovala majitelka obchodu Babyla, kde se specializují na dětské zboží. Pro miminka doporučují lahvičky s objemem 150 mililitrů, pro větší děti pak ty s objemem až 360 mililitrů.
Plast i latex
Co se materiálu týče, vedle plastových lahviček jsou na trhu také láhve skleněné. Savičky jsou buď plastové nebo silikonové. „Některé děti nemají rády silikon, jiné mají zase alergii na latex. Výrobci se snaží maminkám vyjít vstříc,“ upřesnila Nela Mertová.
Pro větší děti jsou na trhu lahvičky s úchytkou, pořád tam je i savička, ta už ale bývá s větším průtokem. „Když třeba dává někdo svému miminku před spaním kašičku, pořád se dá dát do lahvičky na mléko, ale koupí se savička s větším průtokem,“ uvedla Nela Mertová z obchodu Babyla, který se nachází v blízkosti nového sportovního areálu Vltava při sjezdu ze Strakonické ve směru na Písek.
Ke koupi tu mají i designové kousky, případně celé sady. „Tam jsou lahvičky různých velikostí, protože jen s jednou nevystačíte. Musíte je mýt, tak abyste to stíhala miminku měnit. A pak v těch sadách bývají klip na dudlík nebo třeba lžička na příkrmy,“ popsala další produkt na trhu.
Velmi často si k ním chodí maminky již pro konkrétní lahvičku. „Že jim jí třeba doporučili v porodnici, nebo si ji tam už vyzkoušeli,“ vysvětlovala Nela Mertová. Výběr lahvičky je podle ní občas tak trochu alchymie. „Ne každému miminku všechno vyhovuje. Většinou maminky zkouší různé lahvičky, protože i když je na trhu spousta lahviček pro děti o nula měsíců a s malým průtokem savičky, tak přeci jen každá kape jinak,“ podělila se o zkušenosti maminek, které zavítají k nim do obchodu.
Jen o lahvičce to není
Kromě lahviček si od nich budoucí nebo již stávající rodiče velmi často odnášejí také sterilizátor. Ten se vyrábí buď do mikrovlnné trouby, nebo do elektriky. „Dáte do spodní části vodu, pak tam nakládáte všechny věci, které potřebujete sterilizovat, kromě lahviček tam můžete dát i dudlíky a savičky. To pak dáte buď do mikrovlnky a zapnete ji, nebo jej zapojíte přímo do zásuvky,“ přiblížila další technickou vymoženost.
Současně s tím dodala, že na trhu jsou už i přenosné sterilizátory na dudlíček. „Když jste venku a dítě vám vyplivne dudlík na zem, tak ho jen strčíte tím dudlíčkem, tou spodní částí dovnitř a během několika minut je sterilizovaný,“ popsala.
K dostání jsou v Babyle také ohřívačky na lahvičky. Na nich stačí jen nastavit teplotu, na niž chtějí rodiče mlíčko ohřát a je to. Velkým pomocníkem, obzvlášť když jsou maminky s miminkem někde venku, jsou také termoobaly na lahvičky nebo příkrmy. V současné době jsou na trhu i speciální přípravky na mytí lahviček a dětského nádobí.
Jak připravit kojenecké mléko: