Cviky na uvolnění bříška miminek:

| Video: Youtube

Podle článku doktorky Evy Bronské, Koliky v kojeneckém věku a jejich řešení, postihují koliky 10 až 20 % dětí. Objevují se v prvních týdnech života a skončí do tří měsíců. Toto období ve vývoji miminka bývá označováno také jako 4. trimestr. Kolika se pozná podle pravidelně se opakujícícho bolestivého pláče.

„Miminko pláče déle než 3 hodiny denně, častěji než tři dny v týdnu, po dobu alespoň 3 týdnů, přitom je novorozenec zcela zdravý, nic mu nechybí, prospívá,“ popisuje peadiatra Petra Hanzlíková na svém webu.

1. Vynechte nadýmavé potraviny a sycené nápoje

U kojených dětí může za kolikami vězet strava matky. Zkuste proto vynechat mléčné potraviny, pečivo, nadýmavé potraviny a sycené nápoje. „Pokud je dítě krmeno umělou výživou, může pomoci její výměna, na mléka určena pro citlivé zažívání,“ radí lékařka Hanzlíková na svém webu.

Podle zdravotnického webu Kids Health může u kojících matek pomoci také vysazení kofeinu, sóji, ořechů nebo lepku.

2. Probiotika

Jak uvádí na webu kliniky Mayo, je trávicí systém novorozence nevyzrálý. Střeva nejsou osídlena potřebnými bakteriemi ve správném poměru. Novorozenci navíc často mléko hltají a polykají spoustu vzduchu. To vše vede k nadměrnému tvoření plynu ve střevech. Ten miminka ležící převážně na zádech nejsou schopna vytlačit. Pomoci mohou dětská probiotika. Kapou se na jazyk a pomáhají osídlit střeva potřebnými bakteriemi.

Příčiny novorozenecké koliky

 • Nedovyvinutý trávicí systém nebo jeho momentální růst
 • Nedostatek správných bakterií, jež mají na svědomí trávení
 • Plynatost
 • Matky, které při kojení konzumují nadýmavé potraviny
 • Hormony, které způsobují bolest břicha a zároveň úzkostnou náladu
 • Únava a podrážděnost způsobené nadměrným světlem nebo hlukem, které mají za následek přecitlivělost
 • Novorozené dítě, které ještě zcela neovládá techniku kojení, často také hltáním spolyká malé množství vzduchu

Zdroj: Pediatrie Hanzlíková

3. Inspirujte se bezplenkovou metodou

Bezplenková komunikační metoda umožňuje sledovat signály miminka a poznat, kdy se potřebuje vyprázdnit. Velkým benefitem metody je zmírnění novorozeneckých kolik. Výzkum Geraldine Jordan a Kelly Arbeau naznačuje, že nevysvětlitelný kolikový pláč je při praktikování bezplenkové metody významně omezen.

Jak na bezplenkovou metodu:

4. Masáž

Dalším způsobem, jak utišit děťátko s kolikou, jsou masáže. Masáže provádějte ideálně ještě před tím, než miminko začne plakat. Mělo by být klidné. Ideální je masáže provádět dvakrát denně. Ráno po probuzení a navečer, ještě před tím, než kolika běžně přichází. S masáží počkejte alespoň 45 minut po jídle.

„Miminko masírujte na tichém, klidném a teplém místě. Položte jej na teplou deku nebo měkký ručník a vysvětlete mu, co se bude dít,“ radí na zdravotnickém webu Healhtline.

K masáži vyberte olej nebo krém. Nejlépe s přírodním složením a určený pro děti. „Můžete použít i nahřátou látkovou plenku nebo speciální hřejivé polštářky,“ radí dětská lékařka Hanzlíková na svém webu.

Bříško poté masírujte krouživými pohyby prstů po směru hodinových ručiček. Mezi další techniky patří pádlování. Hranu dlaně s nataženým malíčkem položíte těsně pod hrudní koš miminka a s jemným tlakem sjíždíte dolů po bříšku. Dlouhé pohyby rukou se střídají jako pádla ve vodě, odtud technika získala svůj název.

5. Zklidňující koupel

Teplá koupel uvolňuje a zklidňuje. Koupel miminek má však svá specifika. Voda musí mít správnou teplotu. „Chlad je hlavním nepřítelem klidné koupele. Dětská tělíčka jsou drobná a rychle ztrácí teplotu,“ radí dětská ergoterapeutka Emma Hubbard ve videu na svém youtube kanále. Její rady sleduje přes půl milionu odběratelů.

Doporučuje zvýšit pokojovou teplotu ještě před tím, než miminko začnete svlékat. Také voda musí být příjemná. Ani horká, ani chladná. Ideální teplota je 38 °C. Miminko můžete do vany pokládat zabalené do tenké pleny. Během koupele polévejte bříško teplou vodou a můžete jej i jemně promasírovat.


Nahrává se anketa ...

6. Polohování

Utišit miminko může polohování. Stejně jako v případě masáže je nejlepší k němu přistupovat jako k prevenci a provádět ho ještě před nástupem bolesti a pláče. S miminkem můžete během dne cvičit a podpořit tak peristaltiku. „Uchopte nožičky miminka s kolínky u sebe, jemně zatlačte směrem k bříšku, poté kolínky obkružte kolečko od sebe a vracejte nožičky zpátky k sobě,“ radí dětská lékařka Petra Hanzlíková na webu své ordinace.

Miminko je také vhodné několikrát denně polohovat na bříško i boky. Vhodné je také nošení na tygříka, kdy dítě leží bříškem na předloktí rodiče.

Zklidňující účinek má také šátkování. V šátku je miminko přirozeně schoulené. I ve spaní se pohybuje současně s nosícím rodičem a tak se snáz zbavuje plynů. Miminko je v šátku klidné, protože cítí vaše teplo, vůni a má pocit bezpečí.

Jak poznat koliku?

 • Intenzivní pláč, který se liší od pláče z hladu
 • Miminko je extrémně nespokojené i když jej utišíte
 • Kolika je předvídatelná, záchvaty se opakují zpravidla vždy k večeru
 • Červené tváře
 • Miminko je napjaté, propíná nohy, zatíná pěstičky, propíná se do luku

Zdroj: Nemocnice Mayo

7. Vibrační houpátko

Vibrační lehátko může být rodičům s kolikovým miminkem vítaným pomocníkem. Miminko je v lehátku v mírně zvýšené poloze. Na rozdíl od polohy na zádech si stlačuje bříško. Vidí na rodiče, a ti si tak na chvíli mohou užít volných rukou. Lehátko vydává jemné vibrace, případně se pohupuje a tím miminko uklidňuje.

8. Projížďka autem

Poslední záchrana všech moderních rodičů. Když vše ostatní selže, uložte miminko do vajíčka a jeďte se na půl hodinky projet po okolí. Vibrace v autě a hučení motoru většinu dětí spolehlivě zklidní a uspí. Jen pozor, nikdy za volant nesedejte po několika probdělých nocích.

9. Zavinování

Zavinování pomáhá miminko zklidnit. Používání zavinovačky je vhodné právě u dětí do tří měsíců. Tedy v době, kdy nejvíce hrozí koliky. V zavinovačce se miminko cítí bezpečně, neaktivují se ochranné reflexy, uvolní se.

„Po narození může být opravdu vhodné miminko zavinovat a napodobit mu prostředí, které zná, s postupem času by se však dítě mělo naučit, být i samo volně v prostoru a objevovat prostředí kolem sebe, objevovat pohyby svého těla. Určitě není vhodné ještě pěti, šestiměsíční dítě zavinovat,“ radí fyziterapeutka Soňa Barvenčíková na webu Fyzio nožka.

Vhodné je zavinovat pouze horní část těla. Nožičky by v zavinovačce měly být volné. Pro vývoj kyčelních kloubů je zcela nevhodné nožičky natěsno narovnávat do zavinovačky.

10. Rektální rourka

Rektální rourku mohou rodiče zakoupit v lékárně. Jedná se o úzkou trubičku, kterou rodič zavádí do konečníku miminka. Díky tomu ručně uvolní nahromaděné plyny. Alternativou rektální rourky je teploměr, který rodič zavede do zadečku dítěte jako při měření teploty.

„Vnější stimulace zadečku miminka pomůže zbavit se plynů a uleví se mu. Nedoporučuje se zavádět dítěti teploměr příliš často, abyste nepodráždili konečník,“ vysvětluje na svých stránkách dětská lékařka Petra Hanzlíková.