Co by mělo umět tříměsíční miminko:

| Video: Youtube

Na bříšku by mělo miminko trávit čas již od narození. Většina novorozenců se ale na bříšku brzy unaví. Polohování na bříško je tak třeba opakovat několikrát za den po kratších intervalech. Díky tomu si miminko na polohu na bříšku zvykne a pozná ji. Posílí zároveň důležité svaly a vytvoří pevný základ pro další vývoj.

„Pokud nebude tělo připraveno, nemůžeme čekat, že se ve třech měsících bude miminko kvalitně na bříšku opírat o ruce, že bude v šesti měsících ve druhém vzpřímení, poté, že mu půjde lezení po čtyřech,“ vysvětluje na svém instagramu Dětská fyzio máma, kterou sleduje přes 78 tisíc lidí.


Nahrává se anketa ...

Kdy dávat miminko na bříško?

Na bříško je vhodné miminko dávat už od narození. Stopky si ale pořizovat nemusíte. Není důležité, jestli miminko vydrží na bříšku o deset vteřin více či méně. Když se miminku poloha přestane líbit, klidně jej otočte zpět.

„’Dítě na břiše neumí samo otočit hlavu’ - asi nejčastěji slyším jako argument pro nedávání na bříško tento důvod,“ popisuje fyzioterapeutka Marie Langová v článku Polohovat dítě na bříško – ano či ne?

„To ale není pravda. I novorozené dítě na bříšku hlavičku na druhou stranu otočit umí.  Nezvedne ji nad podložku, ale sunutím brady po podložce hlavičku otočit zvládne. Trvá mu to, potřebuje k tomu mnohdy i motivaci, ale umí to,“ dodává Langová.

Například fyzioterapeutka Markéta Hasoňová doporučuje dávat miminka na bříšku už v porodnici.

„Právě během bondingu, kdy moje dcerunka na mně ležela na bříšku, mi hlavou proběhla otázka, proč je pro maminky problém dávat miminka na bříško? Je to první poloha, kterou miminko pozná, pokud je narozeno bez komplikací a hned položeno na maminku,“ píše na svém webu.

„Všechny své děti jsem dávala na bříško hned v porodnici a motivovala je k otočení hlavičky na obě strany. Ano, i to dokáže už i novorozenec,“ doplňuje Hasoňová.

Dávat na bříško zkoušejte několikrát za den, při přebalování nebo mezi jídly. Čím starší a silnější miminko bude, tím vydrží na bříšku déle. Jen tak si utvoří správný základ pro další rozvoj.

Benefity času na bříšku

Čas na bříšku má pro miminko mnoho benefitů. Tím prvním je znalost polohy, ze které se následně odehrává celý vývoj. „Kdybychom srovnali dvě totožné děti, které mají úplně stejné podmínky k vývoji, přistupuje se k nim úplně stejně a jediný rozdíl v péči o ně by byl, že bychom jedno polohovali na břicho, rozdíl mezi nimi v poloze na bříšku by narůstal tím víc, čím by byly děti starší,“ vysvětluje Marie Langová na svém webu.

„Na zádech si totiž nemůže natrénovat oporu o horní končetiny. Jinými slovy na zádech si nenatrénuje, jak samo sebe zvednout z podložky,“ doplňuje Langová.

Miminko taky na bříšku získává další informace o svém těle. Přijímá nové podněty kůží. Poloha na bříšku také může výrazně pomoci s problémy se zažíváním. Bříško je pod tlakem, zahřeje se. I novorozenec se navíc na bříšku pohybuje, byť nepatrně. Díky tomu pomáhá rozpohybovat střeva a uvolnit plyny.

V neposlední řadě v poloze na bříšku posiluje svaly zad, rukou i trupu.

Miminko může začínat na bříšku klidně na mámě nebo tátovi:

Pasení koníků jako prevence slehlé hlavičky

Dětská hlava je po porodu měkká a tvárná. Musí být, aby mohla projít porodním kanálem. Bez polohování se proto může hlavička snadno deformovat.

Slehlé hlavičce se dá snadno předejít právě polohováním na břicho i boky. A také motivací dítěte k otáčení hlavičky. „Slehnutí hlavy je poměrně rychlá záležitost. Tím, že je hlava opravdu měkká, ale poměrně těžká, dochází ke slehnutí v prvních pár týdnech života. Řešení se ale natahuje na měsíce,“ varuje v článku Polohovat dítě na břicho – ano či ne? fyzioterapeutka Marie Langová.

Dítě se speciální helmou k terapii slehnuté hlavičky:

close Hlava v kojeneckém věku je měkká a tvárná. Ke slehnutí tak může dojít rychle. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Hlava v kojeneckém věku je měkká a tvárná. Ke slehnutí tak může dojít rychle.

Novorozené miminko polohujte klidně na vlastním hrudníku

Dětská nemocnice ve Philadelphii doporučuje rodičům dávat miminko na bříško na povrchu, který není ani příliš tvrdý, ani měkký. Nevhodné jsou měkké matrace a pohovky. A to nejen kvůli riziku udušení u novorozenců. Měkký povrch neposkytuje miminku dostatečnou oporu.

„S polohováním na bříšku můžete začít tak, že položíte novorozence na svůj hrudník. Miminko tak může trénovat zvedání hlavičky a posiluje krční a ramenní svaly,“ radí na webu Kids Health, který patří k nejvyhledávanějším zdrojům informací o dětském zdraví.

Dobře poslouží pevné přebalovací podložky, podložky na jógu nebo pěnové puzzle. Ideální je, aby dítě bylo bez plenky. „Aby nic nebránilo sklopení pánve, které je důležité pro stabilizaci trupu,“ vysvětluje na svých stránkách fyzioterapeutka Hasoňová.

Jak miminku čas na bříšku zpříjemnit?

  • Správný čas - miminko polohujte na bříško když je vzhůru a spokojené. „Nepokládejte jej na bříško, když je unavené nebo po jídle. Obzvlášť trpí-li na reflux nebo ublinkávání,“ radí na webu Dětské nemocnice ve Philadelphii.
  • Správné místo – miminko pokládejte na pevný, ale příjemný povrch. Postel ani pohovka nejsou vhodné. Na měkkém povrchu bude pohyb v poloze na bříšku pro miminko příliš náročný a svádí ke špatným pohybovým stereotypům. Podložka by taky neměla být studená na dotek
  • Správná společnost – pro miminko je rodič, nebo jiný primární pečovatel, středobodem vesmíru. Najděte mu místo, kde vás bude moci pohodlně sledovat. Naopak se vyhněte pohybu za ním. Hrozí zaklánění hlavičky.

Miminko na bříšku motivujte

Pro miminka je poloha na bříšku fyzicky náročná. Mnoho z nich tento čas propláče. Rodiče potom trénink snadno vzdávají. Někdy ale stačí správná motivace, aby se čas na bříšku obešel bez slz.

Dětská fyzioterapeutka Michaela Kačírková Voltrová, která na instagramu vystupuje jako Dětská fyzio máma, radí vytvořit miminku stimulující prostředí.

"U úplně novorozeného miminka nemusíte řešit to, jestli bude hlavičkou směrem ke zdi nebo ne, jelikož zrakem vnímá především světlo a tmu," vysvětluje fyzioterapeutka, kterou na instagramu sleduje téměř 80 tisíc lidí.

"U dětí, od pár týdnů/jednoho měsíce už více záleží na prostředí, kam děťátko pokládáte. Pokud je děťátko na přebalovacím pultu směrem ke zdi, kde nic není, pak motivace zvedat hlavičku moc velká nebude," doplňuje Kačírková Voltrová.

Čas na bříšku zpříjemní hračky i výhled

Nejmenší miminka mohou zaujmout černobílé, nebo jiné kontrastní hračky a leporela. Miminko se snadno unaví, proto není třeba hraček pořizovat zbytečně mnoho. Stačí dvě, které budete střídat. Větší děti může zaujmout dětské zrcátko a zvukové hračky.

Podle výzkumu publikovaného v mezinárodním vědeckém plátku Cognition jsou ovšem miminka nejvíce přitahována lidským obličejem. Miminko tak na bříšku nejlépe zabaví rodič nebo třeba sourozenec.

Dětská fyzioterapeutka Kačírková Voltrová na svém instagramu varuje před pohybem za nebo nad miminkem. Dítě má tendenci se za rodičem otáčet. To může vést k nežádoucím záklonům hlavy.

SIDS se bát nemusíte

Někteří rodiče malých miminek se obávají dávat miminko na bříško. Obávají se syndromu náhlého úmrtí kojenců, zkráceně SIDS. „Je důležité si uvědomit, že je rozdíl mezi polohou na bříšku, když dítě spí, a když je v bdělém stavu. Protože se SIDS objevuje právě ve spánku, nemusí se polohy na bříšku v bdělém stavu rodiče vůbec obávat,“ uklidňuje na svém webu Vanda Schreierová, autorka knih a kurzů handlingu dětí.

Kdy nedávat miminko na bříško?

Čas na bříšku je pro vývoj dítěte důležitý. U novorozenců je však třeba dbát zvýšené opatrnosti. Čas na bříšku by měl vždy probíhat pod dohledem rodiče. Do zhruba měsíce věku totiž děti neumí rychle samy zvednout a otočit hlavičku. To je nebezpečné především kvůli riziku zvracení a vdechnutí zvratků, případně dušení.

„Ale i v této době může být miminko několikrát denně na břiše pod dohledem matky. Není tak dávno doba, kdy všechny děti od narození vyrůstaly v poloze na břiše,“ vysvětlují na webu Kliniky Prosek.

S časem na bříšku mohou mít větší problém miminka s novorozeneckou žloutenkou, která se snáze unaví.