Kdy začít s nočníkem:

| Video: Youtube

Moderní doba péči o novorozence a batolata značně zjednodušila, protože trh nabízí nepřeberné množství pomůcek. K nim bezpochyby patří i jednorázové pleny, které vnesly do péče o miminka nebývalý komfort. Odpadlo pracné vyváření, dítě se cítí pohodlněji a v suchu.

Na druhé straně přibyla spousta nerecyklovatelného odpadu, který zatěžuje životní prostředí s každým narozeným dítětem více a více. Pomůže, když nebudeme zbytečně přetahovat čas, když už dítě má samo dojít na nočník. Co ale dělat, když jej odmítá, nebo rodiče neumějí odhadnout, kdy je na nočník ten správný čas?

Jednorázové plenky nejsou levné

Podle dostupných odhadů novorozeně spotřebuje za den průměrně dvanáct plen a močí přibližně dvacetkrát za den. Pokud měníme plenu méně často, zvyšujeme riziko opruzení. S přibývajícím věkem se toto množství snižuje na šest plen. Při ceně asi čtyři koruny za kus rodina za jednorázové pleny utratí za měsíc průměrně od 700 do 1100 korun.

Proto je nejen z ekologického a praktického, ale i z hlediska úspory peněz efektivní děti učit na nočník. Ale jak na to? 

Kdy je čas, aby dítě chodilo na nočník

Každé dítě je individualita a to, kdy se naučí chodit na nočník, nic nevypovídá o jeho budoucích schopnostech a inteligenci. Proto odborníci varují před porovnáváním dětí a násilnému nucení na nočník.

Také není vhodné stresovat dítě negativními reakcemi, když se vymočí mimo nočník ve chvíli, kdy nemá plenku. V období učení dítěte na nočník není vhodné delší cestování na dovolenku a podobně.


Nahrává se anketa ...

A kdy přecházet na nočník? „Podle studií se z podmíněného reflexního vylučování dostane pod kontrolu center v mozkové kůře vědomé vylučování a ovládání svěračů mezi 18. až 24. měsícem. Do té doby můžeme pouze pozorovat signály, které předcházejí vykonání potřeby, a musíme rychle jednat, protože dítě není schopné počkat či si dojít na ono místo,“ vysvětluje autorka knih věnovaných péči o děti Vanda Schreierová na webu Vlasta.

Vyberte správný nočník

V současnosti se na trhu setkáváme se širokou nabídkou nočníků nejrůznějších tvarů a barev. K nejmodernějším patří hrající nočník, který ale odborníci moc nedoporučují. Hrozí, že dítě do něj bude házet hračky, jelikož nočník reaguje písničkou na jakýkoli předmět v něm. Podle jakých měřítek tedy vybíráme nočník?

Děti, které se chtějí chovat jako jejich starší sourozenec, mohou dávat přednost použití podnožky, aby vylezly na záchod pro dospělé s připevněným dětským sedátkem.

Podle webu Healthy Children je nejlepší, když vezmete do obchodu dítě s sebou, aby mělo pocit, že si vybralo samo. Vysvětlete mu, k čemu bude nočník sloužit, a jakmile jej přinesete domů, napište na něj jméno dítěte.

Povzbuďte dítě, aby si s ním hrálo, postavilo ho tam, kam ho chce, a obklopte ho svými oblíbenými plyšáky, knihami a hračkami. Hrdost vlastnictví často usnadňuje batolatům zájem o používání nočníku.

Jak ulehčit dítěti přechod na nočník

Obecná doporučení se vesměs shodují v několika základních věcech:

  • Dítěti je nutno v průběhu dne často opakovat, k čemu se nočník používá, aby si to zapamatovalo.
  • Pravidelnost je zásadní. Posaďte dítě na nočník hned ráno či odpoledne po probuzení a po jídle. Když dítě spí během dne, pleny mu nedávejte.
  • Za vykonání potřeby do nočníku je pokaždé pochvalte a zdůrazněte, že to tak má být.
  • Můžete dítě také odměnit za každý zdařilý pokus něčím drobným.
  • Důležité je také oblékat je do věcí, které si dokáže samo snadno a rychle sundat.
  • Co se týká kakání, je vhodné umístit nočník někam do kouta, a pokud se vám podaří vysledovat, v kterou denní dobu dítě chodí na velkou potřebu, vždy je tam v tu dobu posaďte.
  • K odnaučování od plen je ideální léto a pobyt na zahradě.

Na nočník za jeden den
Osvědčenou a odborníky doporučovanou, i když mezi maminkami ne tak známou metodou, je předvedení celého procesu chození na nočník na panence. Dohlédněte, aby vás dítě sledovalo, co s ní děláte. Dejte panence napít, sundejte jí oblečení, posaďte ji na nočník a pak odměňte. Vyprazdňujete nočník do záchodu, spláchněte a umyjte panence ruce. Dejte panence plenku, kterou později zkontrolujete, a následně celý proces opakujte několikrát po sobě hravou formou, aby to dítě bavilo. Pokud budete mít pocit, že dítě celý proces chápe, vyzkoušejte stejný postup s ním. Pokud to nepůjde, dítě do ničeho nenuťte.

Zkušenosti maminek

Učením na nočník si prošly i děti tří maminek z Votic. „U první dcery jsem udělala tu chybu, že jsem Zuzance asi v roce a půl vzala plínky nejdřív na den, na noc jsem jí je nechala. A to jsem neměla, protože měla pak v tom chaos. Nerozuměla tomu, že přes den musí do nočníku a v noci má pleny. Nepomáhalo ani to, že jsem ji dávala na nočník průměrně snad každých patnáct minut.

Už bych to nikomu nedoporučovala. U druhé dcery jsem to udělala tak, že jsem ji dala pryč plenku okamžitě, jak na den, tak na noc. A počůrala se mi v noci asi dvakrát,“ uvedla Lada Špátová.

„Moje dcera byla už úplně bez plenek asi ve dvou letech a třech měsících. Nočník jsem ji dávala k pohádce třeba do obýváku. Seděla na ručníku na gauči, koukala na pohádku a já jsem ji stále opakovala ‚když budeš chtít jít čůrat, nezapomeň, že tady máš nočník‘. Ještě měla párkrát malou nehodu, když jsme třeba někam šli, ale vždy jsem měla s sebou náhradní oblečení,“ svěřila se maminka dnes už pětileté Valentinky Mirka Konvičná.

„Obě své dcery jsem začala posazovat tak po prvním roce. Sofie byla bez plen přes den tak od roka a tři čtvrtě a na noc přibližně od dvou let. Elišku posazuji také, přes den je bez plen ale ještě má nehody, ale je to i tím že měla teď čtyři týdny sádru, takže prostě nočník šel stranou. Jinak byla celé léto bez plen kromě noci, ty má stále. 

Ani jednu dceru jsem na nočník nenutila, když nechtěly, nic se nestalo. Když se počůrají vedle, uklidím a jede se dal. Nemá smysl dítě nutit na nočník, když tam řve a nechce tam být. Každé dítě je jiné a v jiném věku na tohle vyspělé, některé nemá plenu už v druhém roce a jiné ještě ve třech plenu nosí,“ konstatovala Sabina Zimmermanová.

Mějte trpělivost

Naučit dítě močit a kakat do nočníku či na záchodě není jednoduché. Vyžaduje to spoustu trpělivosti a času. Netlačit na pilu, nestresovat dítě předčasným nucením na nočník a negativními reakcemi, když se to hned nepovede. Není-li vaše snaha úspěšná, nácvik odložte o pár měsíců, jak radí web Dr. Max.