Bezpečí a zábava. Taková slova bývají nejčastěji skloňovaná v souvislosti s výběrem hraček pro děti. Na co dalšího se při něm zaměřit a jakým hračkám je lepší se vyhnout? Na otázky Deníku odpovídala psycholožka Pavla Koucká.

Podle čeho by měli rodiče vybírat hračky pro kojence?
V první řadě podle zdravotní nezávadnosti, pak podle toho, jak dítě hračka baví. Další kritérium může být rozvojové a svou roli hraje pochopitelně i cena. Záleží také, jestli pořizujete hračku pro úplně maličkého kojence, nebo pro staršího. Pro děti do tří měsíců jsou vhodné zejména hračky, které zavěsíte do kočárku či nad postýlku, kde se jim na ně bude dobře koukat a posléze do nich budou i brnkat rukou.

close Děti a hra. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Hra má být pro dítě v první řadě zábava.

Jak přistupovat k výběru hraček po třetím měsíci věku?
Když už dítě začne uchopovat hračky do ruky, což je přibližně kolem čtyř měsíců věku, počítejte s tím, že je bude zkoumat také ústy a jazykem. V období růstu zubů mají děti též velkou potřebu masírovat si dásničky – kousat. Hračka tedy musí být vhodná do ruky stejně jako do pusy.

Děti seberozvoj baví

Co všechno by měla hračka u kojence při hře rozvíjet?
Hra je v prvé řadě zábava. Příroda to nicméně zařídila tak, že dítě seberozvoj baví, takže to jde dobře dohromady. Hračky pro kojence rozvíjejí zrakové, hmatové i sluchové vnímání, stimulují dítě k činnosti. Hračka dítě láká k tomu, aby se jí dotklo a aby s ní manipulovalo. Rozvíjí i přemýšlení a kreativitu, co všechno se dá s hračkou dělat.

Jak vypadají nejdivnější dětské hračky?

| Video: Youtube

Jak moc velký vliv má hračka na psychiku dítěte?
Primárně jsou pro dítě důležití lidé, takže bych to moc nepřeceňovala. Je ovšem pravda, že k některým hračkám mají děti i citový vztah. Psychoanalytici dokonce zavedli pojem přechodový objekt, který některým dětem pomáhá snést odloučení od rodiče. Jde zpravidla o oblíbenou hračku, plyšáka nebo maňáska, ale může to být třeba i polštářek. Přítomnost tohoto předmětu má na dítě uklidňující vliv.

Na co by si měli rodiče dávat při výběru hraček pro kojence pozor?
Určitě by se měli vyhnout hračkám ze závadných materiálů a také hračkám, které jsou nekvalitní, mohou se snadno rozpadnout nebo rozbít a dítě zranit. Z hračky by se také neměly uvolňovat žádné kousky. Ty by totiž mohly způsobit dávení nebo dušení. Děti ovšem nerozlišují, co je hračka a co není. Hrají si se vším, co mají v dosahu.

Pozornost a touha

Jaké předměty jsou pro ně tedy přitažlivé?
Přitažlivé je vše, co používáme. Tím, že manipulujeme s nějakým předmětem, dodáváme mu na životnosti a zajímavosti, což jej může činit lákavějším, než hračka. A tady je to samozřejmě na našem zvážení. Zatímco třeba takovou vařečku můžeme dítku s radostí podat, ostrý nůž nikoli. Hračky jako takové jsou vypracované tak, aby upoutávaly dětskou pozornost a touhu. Mají pro děti lákavé barvy a kontrasty, jsou příjemné a zajímavé na omak, šustí a tak dále.

Jakými způsoby lze poznat, že je hračka pro kojence nezávadná a bezpečná?
Tak vyloženě nebezpečné hračky by vůbec neměly být v obchodech. Navíc existuje řada certifikátů bezpečnosti. Určitou selekci také provádějí naše smysly a zdravý úsudek. Když hračka zapáchá či nás odpuzuje svým vzhledem, zvukem, který vydává, či prostě jakkoli, vyplatí se dát na své pocity.

close Projekt Miminka a maminky. info Zdroj: Deník/Jan Lakomý zoom_in Setkáváte se v současných trendech v oblasti hraček nejen pro kojence s něčím, co byste považovala za nevhodné, nebo na hraně?
Přiznám se, že trendy v hračkách nesleduji, takže pokud je něco vyloženě nového, dost možná mi to uniklo. Dlouhodobějším trendem jsou nicméně hračky automatické, které se samy hýbou, točí, jezdí, neúnavně vydávají zvuky a tak dále. To nemám ráda. U malých dětí je rozhodně lepší, když s hračkou samy manipulují, případně hračka reaguje mechanicky a nikoli elektronicky.