Obavy, přání a představy, ale i nadšení z toho, že už zanedlouho přivítají na světě svého potomka. To jsou jen některé ze škály emocí, které budoucí maminky pociťují. Jednou z nich byla i 33letá Kristýna Vejvodová z Českých Budějovic, která porodila svého syna před dvěma lety.

„My jsme byli s manželem na předporodním kurzu, už před těhotenstvím a i během jsem viděla všechny díly Malých lásek, protože jsem chtěla vědět, do čeho jdu. A studovala jsem „Bibli“ těhotných Zdravé těhotenství a přirozený porod,“ přiblížila svoje přípravy na ten den D. Až do osmého měsíce se nijak zvlášť neomezovala. „Jezdila normálně na kole,“ dodala.

Aby pro svoje zdraví před porodem něco udělala, chodila plavat Lenka Petříková z Českých Budějovic. Ta svou dcerku Amélii přivedla na svět před půl rokem. „Zhruba do čtvrtého měsíce jsem dělala pole dance, kterému se věnuji už deset let. Doma jsem se pak protahovala, dělala jógu, ale hlavně všude chodila pěšky. Absolvovala jsem také víkendový předporodní kurz,“ podělila se o svoje zkušenosti.

Rodit? V nemocnici

O místě, kde by chtěly své děti přivést na svět, měly obě maminky jasno – v nemocnici pod dohledem odborníků. Zatímco Lenka si vybrala českobudějovickou nemocnici, Kristýna chtěla rodit v nemocnici v Českém Krumlově. „Podle recenze na oddělení šestinedělí jsem si vybrala porodnici v Krumlově, kde jsem čekala individuálnější přístup, kde nejsou porody jak na běžícím páse a líbilo se mi také, že si tam člověk může dojet udělat předem předpříjem,“ přiblížila svoje přání.

Jak se ale říká, člověk míní, život mění, do krumlovské nemocnice neměla Kristýna Vejvodová nakonec ani cestu. Rodit totiž začala o několik týdnů dříve, navíc uprostřed noci při dovolené na Šumavě. „Realita byla taková, že mi ve třicátém pátém týdnu těhotenství odtekla voda, já na porod nebyla psychicky vůbec připravená,“ vyprávěla s tím, že vyšetření absolvovala v prachatické nemocnici, odkud ji sanitkou vezli do nemocnice v Českých Budějovicích. Čas nebyl ani na epidural.

Nová role

„Na bolest jsem se připravovala, věděla jsem, že to bude hodně bolet a že ta bolest je součástí toho, aby dítě mohlo přijít na svět. I tak mě překvapilo, jak ta bolest je velká. Myslela jsem jen na to, že není možné tohle dalších x hodin vydržet a jak opravdu kontrakce člověka vyčerpávají. V mezičase si nic moc nepamatuji. Od prasknutí vody do samotného porodu uběhlo pouhých pět hodin, takže vlastně byl můj porod rychlý, řekněme bezproblémový, bez zranění. Tělo bylo připravené i takhle dříve,“ vzpomněla na dobu před dvěma lety.

Protože se Honzík narodil dříve, mamince ho jen ukázali a pak jej odvezli na neonatologické oddělení. Podívat se na něj šli s manželem tentýž den odpoledne. „Nejvíce mi utkvěl v paměti zdravotní bratr, který měl zrovna službu. Ukázal nám, kde je naše miminko a ujistil, že je v pořádku, že je to vlastně obr mezi ostatními miminky, což byla vlastně pravda, protože ta malá stvořeníčka, která jsem viděla v okolních inkubátorech, byla v porovnání menší,“ podělila se o svoje zážitky.

Lenka Petříková měla porod plánovaný. Malé se totiž na svět moc nechtělo, tak museli nakonec porod vyvolat. Celý trval třicet hodin. „Chtěla jsem všechno, co nabízeli, klystýr, epidural. Kontrakce totiž zesílily, ale pořád se nic nedělo,“ vzpomínala s úsměvem. „Téměř dvacet čtyři hodin od vyvolání mi pomalu docházely síly, ale porodní asistentka mě v tom nenechala. Donesla mi hroznový cukr, doporučila mi teplou sprchu, nabídla aromakoupel. Byla úžasná,“ vyprávěla Lenka Petříková s tím, že když ani k večeru nebyla malá na světě, přistoupil lékař k císařskému řezu.

Jak se připravit na porod:

| Video: Youtube